• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

D-Link 360R конфигурација под Ubuntu 7.04

  • Ја почнал/а темата
  • #1

darko220066

Intern
9 октомври 2007
8
0
... Бидејќи модемов е хардверски заклучен се прашував дали некој знае да ми објасни како да подесам ADSL конекција од МТ нет!

... се надевам дека некој ќе одговори! :zbunet3:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

darko220066

Intern
9 октомври 2007
8
0
... Бидејќи модемов е хардверски заклучен се прашував дали некој знае да ми објасни како да подесам ADSL конекција од МТ нет!

... се надевам дека некој ќе одговори! :zbunet3:
... нема везе се снајдов ...
 

linux_chick

Intern
30 септември 2007
1
0
Имам адсл од он.нет. Проблемот е што модемот оди директ во свич, компјутерот со Убунту без проблем се конектира, додека другиот компјутер кој е под Виндоус неможе да се закачи, јавува error 678. Имам D-Link 360 R модем, и некако неможам да најдам како да се закачам на него преку веб интерфејс, евентуално да сменам нешто во сетинзите. Дали може адсл-от на он.нет да се дели?
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Имам адсл од он.нет. Проблемот е што модемот оди директ во свич, компјутерот со Убунту без проблем се конектира, додека другиот компјутер кој е под Виндоус неможе да се закачи, јавува error 678. Имам D-Link 360 R модем, и некако неможам да најдам како да се закачам на него преку веб интерфејс, евентуално да сменам нешто во сетинзите. Дали може адсл-от на он.нет да се дели?
moze da se deli, i so ruter i so switch. problemot izgleda e kaj tebe odnosno ne si go setirala dobro na windowsot. probaj da ides spored toa livceto sto ti go dale....nemozes da pistapis do modemot poso e zaklucen, edino ako ne mu napravis restart, ama pa posle ke treba sama da go konfiguriras, sto ne bi ti preporacal.
 

Menderez

Intern
2 јули 2007
4
0
Me interesira nesto poveke

moze da se deli, i so ruter i so switch. problemot izgleda e kaj tebe odnosno ne si go setirala dobro na windowsot. probaj da ides spored toa livceto sto ti go dale....nemozes da pistapis do modemot poso e zaklucen, edino ako ne mu napravis restart, ama pa posle ke treba sama da go konfiguriras, sto ne bi ti preporacal.
Zdravo, me zainteresira so toa sto velis deka ima moznost da se napravi RESTART na modemot za potoa da se re-konfigurira.

Pa bi bilo dobro dokolku spodelis nesto poveke so nas vo vrska so ovaa rabota.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@Menderez

Инаку темава е од 16 Октомври 2007 година, а @_EAX долго време го нема на форумов, така да не очекувај одговор од него. Доколку некој друг знае и може да ти помогне, нека повели. :)
 

Menderez

Intern
2 јули 2007
4
0
Znam deka e stara temata, ama mene problemot mi e nov, pa zatoa si rekov da baram spas. Od iskustvo, kolku i da e stara diskusijata, golema e verojatnosta da se najde resenie, pa zatoa sekogas koga nesto mi treba, go postavuvam prasanjeto.

Inaku ova e golema zafrkancija sto se pravi so modemite, em go plakas, znaci sopstvenik si, em nemozes da go koristis onaka kako sto sakas (ps: te primoraat da go kupis/iznajmis od kaj niv, inaku nema internet!!!)

Sepak fala mnogu za izvestuvanjeto
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,877
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно