• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CyberLink - PowerDVD ранливост (BoF)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Постои ранливост кај CyberLink PowerDVD пакетот од типот на Buffer Overflow, односно грешка кај условот за проверка на граници на внесени информации од страна на корисникот. Може да се експлоатира локално и далечински...

Повеќе:

http://it.com.mk/index.php/Gjoko-Krstic/Sigurnost/Ranlivost-kaj-CyberLink-PowerDVD-BoF
http://www.securityfocus.com/bid/30341/
http://www.packetstormsecurity.org/filedesc/powerdvd_bof.pl.txt.html
http://www.juniper.net/security/auto/vulnerabilities/vuln30341.html
http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ranlivost_kaj_CyberLink_PowerDVD_-_BoF/#komentari
http://zeroscience.org/codes/powerdvd_bof.txt

:ermm:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,694
Мислења
848,777
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно