• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Custom Ringtone на iPhone

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Гледам дека се повеќе и повеќе луѓе со iPhone се појавуваат на форумов, па некако се осеќам како да е моја одговорност да почнувам теми од ваков тип :D

Чекор 1
Инсталирајте OpenSSH што може да се најде во Networking категоријата во installer/cydia. Со него заедно инсталирајте и ToggleSSH кое што се наоѓа во Utilities категоријата. ToggleSSH е потребно за да ја активирате опцијата на SSH.

Чекор 2
-Инсталирајте било каков ftp клиент кој што има опција за sftp.
-Закачето го iPhone-от на wireless мрежа и проверете која ви е IP адресатаЧекор 3
Закачете го ftp klientot на iPhone-от, внесувајќи ги следните информации

Server/address: IP адресата
Username: root
Password: alpine или dottie

Note: за "останатите" корисници, истото може преку terminal/cdm користејќи

$ ssh [email protected]

Чекор 4
Најдете го фолдерот root/Library/Ringtones, и внатре дропнете ја било која песна/рингтон во m4r формат*.


*Додатен Чекор
За да конвертирате mp3 во m4r можете да го искористите iTunes.

-Во preferences/general settings/import settings селектирајте го AAC Encoder.

-Десен клик на песната/рингтонот што треба да се конвертира, и селектирајте Create AAC Version.
-Веднаш под селектираната песна ќе ви се појави истата, но таа ќе биде во друг формат, поточно m4a.
-Десен клик на новата песна што ја генериравме сега, и show in finder, за да не однесе до фолдерот каде што е зачувана.
-Сменете ја екстензијата на песната од m4a во m4r and there you have it!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,677
Мислења
830,345
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно