• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Custom form за WooCommerce

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Incognito007

Intern
14 јануари 2015
7
0
Дали некој имал искуство со рачно кодирање на форма за Woocommerce или слично? Затоа што плагиниве не нудат многу опции зошто се drag&drop, и незнам како и дали имаат опција да се пишува хтмл код во нив...

Сакам да дизајнирам форма ама истата да работи за продукти во некој од Wordpress Ecommerce-ови како Woocommerce?

Инаку пробав со Gravity Forms, и додатну плагини за врапери и хмтл блокови ама тешко...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Incognito007

Intern
14 јануари 2015
7
0
па не е многу сложена, мислам би знаел со html+bootstrap да ја направам како што сакам, ама неможам да се снајдам со плагиниве.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Incognito007

Intern
14 јануари 2015
7
0
па да треба, корисникот треба да внесе емаил, да штиклира опција, количина, да аплоадира фајл и сабмит.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,259
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
па да треба, корисникот треба да внесе емаил, да штиклира опција, количина, да аплоадира фајл и сабмит.
Па ондак ова не е само хтмл хахахха.
Бутстрап е фрејмворк за риспонсив дизајн нема веза со ова шо бараш.
Ти треба пхп квери, табела во датабазата, и не знам дали имаш систем за најавување на корисници али и тоа дефинитивно.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
незнам сеа вака за која примена е и што сакаш да постигнеш, можеш да го решиш ова на 2 начина. едниот, целата форма со опции, количина аплоад и тн да сејфува во веќе постоечки колони во база (што според мене ќе се изнамучиш да најдеш кое кај иде), и вториот, да си напраиш сам уште неколку табели во базата, таму да зачувуваш што ти треба и неколку пхп квери за екзегуција што би се рекло :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Incognito007

Intern
14 јануари 2015
7
0
знам што е.... Инаку до сега и уште го користам gravity forms каде се е средено(поврзано со база итн итн...), само неможам како што сакам да го средам дизајнот... Проблемот е што field-овите се влечат а мене на пример ми треба да ставам div или нешто слично помеѓу нив. Има врап плагин али не работи баш најдобро... А хтмл блокот што го има gravity forms, ако пробам отворени хтмл тагови пред некој field и со нов хтмл блок после field да ги затворам, автоматски се затвораат пред field-ot кога идам на preview...
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
ако неможеш преку панелот како што си пробал, мора да постои рут фолдер за секој додаток/плагин, пример: wp-addons/plugin_name/ и све што ти треба да додадеш ќе измениш таму во core фајловите на плагинот. ќе ти треба познавање и од пхп за да се снајдеш таму.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,553
Мислења
820,394
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно