• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CSS shadows and backgrounds

Статус
Затворена за нови мислења.

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,407
682
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Неможе само со CSS.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Користи SVG за да го постигниш тоа
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

MilanS87

Intern
31 август 2010
99
20
@lynx ако имаш познавање, дали би можел да ми дадеш некоја насока? Јас имам искуство со CSS, ама ова ми е тешко да го средам ..

@spiritBreaker како мислеш за со SVG ? Овде има diagonal gradient во позадината, два вида на сенки: црната од долу и белата што е како топка зад сликата со iPhone и плус заобленоста од долу ..
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
позадината си ја правиш со градиент, а свг кругот или елипсата (зависи шо ќе одлучиш) ги местиш со таа позадина шо сакаш, ги правиш со голем радиус (ако е круг) и готово

едит-еве ти стартна точка http://www.w3schools.com/svg/svg_circle.asp
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

MilanS87

Intern
31 август 2010
99
20
@spiritBreaker фала, но не ми помага ова, мислам дека нее толку едноставно како што кажуваш .. кругот би требало да биде преголем за да се постигне радиус како на сликата.

Фала во секој случај, штом пронајдам решение ќе го поставам овде, па може ќе му послужи на некој.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
па нормално дека не е едноставно, неможе драг и дроп, пиши една линија и оп, се ќе се реши, значи треба малку да понавлезиш во svg-то. прочитај на w3cschools, имаш таму многу добри примери и од таму ќе деривираш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

MilanS87

Intern
31 август 2010
99
20
@drown благодарам за помошта. Во меѓувреме јас го решив на друг начин, но бидејки имам и плус слика на средината, од тебе ја искористив црната сенка, бидејки со моето се покриваше. Еве го решението во attach.
 

Атачменти

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,687
Членови
28,227
Најнов член
Ivan G
На врв Дно