• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

csrss.exe

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Најверојатно ми се изменил фајлот csrss.exe со некоја "многу добра" програма, па сега при бутирањето на windows-от ми се појавува порака дека csrss.exe фајлот не е пронајден во "D:" драјвот, а windows-от ми е во "C:". Не можам ништо да направам ни да го исклучам ни да го избришам. Пробав преку safe mode но не можеше и од таму, пробав и со msconfig и тука не го најдов.
Ве молам за совет, дали ќе треба да го преинсталирам или.....?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,161
16,605
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Анти вирус и анти спај вер инсталирај и провери дали имаш болести. На крај земи ископирај си го од некој саглам Windows од друг компјутер.
Ако ништо не бива, чаре е пре инсталација со рипеар. Ако не бива ни така тогаш формат и чиста инсталација
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Анти вирус и анти спај вер инсталирај и провери дали имаш болести. На крај земи ископирај си го од некој саглам Windows од друг компјутер.
Ако ништо не бива, чаре е пре инсталација со рипеар. Ако не бива ни така тогаш формат и чиста инсталација
И јас давам глас за ова. :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Со антивирус(Kaspersky 7) го скенирав, а дали знаете некоја добра anti spyware програма?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
SpyBot
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
А дали некој има Goliath XD од ANHOCH со сертифициран windows?
Затоа што не сакам да го преинсталирам бидејќи ми дадоа Recovery disk, а еднаш го преинсталирав но не со Recovery disk и подоцна цд-то со windows-от со кој го преинсталирав излезе дека има многу пропусти ако беше Service Pack 2 и се зезнав.
Пр. Quick Launch го немаше при следното стартување откако ќе го преинсталирав. Ова е еден пропуст на кој сега ми текна.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
OK го решив проблемот, но не можам да го објаснам затоа што за сличен проблем има многу различни одговори и чепкање низ регистрите.
Фала на сите за одговорите!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,161
16,605
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Blagojce, на сите можни Windows-и го нема Quick Launch по инсталација. Тоа не е пропуст ниту мана, едноставно со неколку клика на маусот можеш да наместиш да си стои во taskbar-от. Мој предлог, најди некоја евтина и тенка книга за windows XP, колку да ја научиш основата. Ако не ти е проблем бугарскиот, има евтини и добри блгарски книги. Нашиве се само превод(најчесто лош) од некоја србска, блгарска или англиска.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
gOJDO ако мислиш десен клик на taskbar-от и quick launch не беше во тоа проблемот така ќе се појавеше ама при следното стартување пак го немаше и мораше така на секое да го барам или уште една преинсталација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,948
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно