• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

csct.js

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Разгледувајќи по страната на Пого го пронајдов овој код:

//REFERENCE PAGE TAG
// CONSTANTS
//alert(document.location.protocol);
var ct = "<img style='display:none' src=";
var cd = "//www.pogobrowser.com";
var cu = "/assets/csct.gif?Log=1&cbust=" + Math.ceil(1000*Math.random());
var ce = ">";

var vo = "";

if (typeof v != "undefined") {
for ( vKey in v ) {
vo = vo+"&"+vKey+"="+escape(v[vKey]);
}
}

document.write(ct,cd,cu,vo,ce);

/*
//*********************************
//Global internal variable
var internal = false;

//*****************************************************
//SET GLOBAL internal to true
function setInternal()
{
internal = true;
}
*/

//*****************************************************
//FORM FIELD COLLECTION
// add to <form> element: onsubmit='AppendFormValuesBD(this)' or to the funciton used in onsubmit as AppendFormValuesBD(document.formname)
function AppendFormValuesBD(bd_form)
{
setInternal();
var bd_formImg = new Image;
var bd_formvalues = 'FormName=' + bd_form.name + '&';
for (var i=0; i<bd_form.length; i++)
{
var item = bd_form.elements;
var bd_formitem = item.name;
var bd_formvalue = item.value;
if (item.type.toLowerCase() != 'password' && item.type.toLowerCase() != 'checkbox') {
bd_formvalues += escape1(bd_formitem) + '=' + escape1(bd_formvalue) + '&';
}
if (item.type.toLowerCase() == 'checkbox') {
bd_formvalues += escape1(bd_formitem) + '=' + escape1(item.checked) + '&';
}
}
bd_formImg.src = cd + cu + "&" + bd_formvalues + "cd=" + new Date().getTime();
}
//END REFERENCE PAGE TAGБидејќи сум труп во Јава, дали знае некој што прави, т.е. што генерира?
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Не прави ама баш ништо, сем што исцртува spacer сликичка и и става куп параметри. По се изгледа се користи во некој counter или пак некој софтвер за статистика.

Инаку скриптава се извршува само до она document.write. Кодот под таа линија никогаш не се извршува.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
BTW ova ne e Java tuku JavaScript.

Kodot se koristi za iscrtuvanje na slikichka so parametri od nekoja forma za statistika od kade doagjaat posetitelite (Nivnata prethodna strana ili prenasochuvash).

Pozz.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.622
Мислења
927.271
Членови
33.215
Огласи
1.325
Најнов член
TalkTalk
На врв Дно