• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

csct.js

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Разгледувајќи по страната на Пого го пронајдов овој код:

//REFERENCE PAGE TAG
// CONSTANTS
//alert(document.location.protocol);
var ct = "<img style='display:none' src=";
var cd = "//www.pogobrowser.com";
var cu = "/assets/csct.gif?Log=1&cbust=" + Math.ceil(1000*Math.random());
var ce = ">";

var vo = "";

if (typeof v != "undefined") {
for ( vKey in v ) {
vo = vo+"&"+vKey+"="+escape(v[vKey]);
}
}

document.write(ct,cd,cu,vo,ce);

/*
//*********************************
//Global internal variable
var internal = false;

//*****************************************************
//SET GLOBAL internal to true
function setInternal()
{
internal = true;
}
*/

//*****************************************************
//FORM FIELD COLLECTION
// add to <form> element: onsubmit='AppendFormValuesBD(this)' or to the funciton used in onsubmit as AppendFormValuesBD(document.formname)
function AppendFormValuesBD(bd_form)
{
setInternal();
var bd_formImg = new Image;
var bd_formvalues = 'FormName=' + bd_form.name + '&';
for (var i=0; i<bd_form.length; i++)
{
var item = bd_form.elements;
var bd_formitem = item.name;
var bd_formvalue = item.value;
if (item.type.toLowerCase() != 'password' && item.type.toLowerCase() != 'checkbox') {
bd_formvalues += escape1(bd_formitem) + '=' + escape1(bd_formvalue) + '&';
}
if (item.type.toLowerCase() == 'checkbox') {
bd_formvalues += escape1(bd_formitem) + '=' + escape1(item.checked) + '&';
}
}
bd_formImg.src = cd + cu + "&" + bd_formvalues + "cd=" + new Date().getTime();
}
//END REFERENCE PAGE TAGБидејќи сум труп во Јава, дали знае некој што прави, т.е. што генерира?
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Не прави ама баш ништо, сем што исцртува spacer сликичка и и става куп параметри. По се изгледа се користи во некој counter или пак некој софтвер за статистика.

Инаку скриптава се извршува само до она document.write. Кодот под таа линија никогаш не се извршува.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
BTW ova ne e Java tuku JavaScript.

Kodot se koristi za iscrtuvanje na slikichka so parametri od nekoja forma za statistika od kade doagjaat posetitelite (Nivnata prethodna strana ili prenasochuvash).

Pozz.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,735
Мислења
863,568
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно