1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CS GO

Дискусија во форумот 'Игри' започната од The_EvilLord, 23 Декември 2019.

 1. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Од пред неколку месеци почнав посериозно со играва...првично со другар што игра cs цел живот а сега играм сам и можам да кажам дека играва ми е една од најразочарувачки игри у живот...каде и да се свртиш што и да направиш сегде и се е фул од читери...играта како игра е врв и некако ептен се навлеков на неа али шит комјунити...играв мечмејкинг каде што луѓето после неколку рунди пуштаат еимбот или па уште полошо спинбот и играта тука завршува...пробав да играм на faceit али таму се "legit" читери...првично губат 10-1 и наеднаш ненадејно стануваат astralis fnatic или navi и имаат по 80%+ headshots и на крај губиш партија затоа што секое искачање очи у очи завршува со headshot а до пред 15 минути не знаел да оди...а се работи за faceit level 3-4...па сакам да прашам дали и каде постои место сервер софтвер или што и да е каде што може да се изигра асална cs go партија каде што ќе изгубам од човек што е подобар од мене а со тоа ќе научам нешто од него? дури и детмеч кога пуштам да се загреам неможам да се загреам затоа што и таму има еим или спинботер кој стои на мид гледа у земја и убива се што ќе му се појави у видик...споделете ваши мислења и искуства и дајте ми совет ако постои...
   
 2. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Ако не ти е проблем да даваш 5е месечно, тогаш претплати се на Faceit Premium. Ќе имаш 90% од времето солидна игра. Но, како и секоја игра, во тие ниски ранкови, секогаш се истите глупости. Играат малолетници, неможеш друго да очекуваш.

  Играм цс од далечната 2005/06 година, и е едина игра што воопшто сум ја играл. Ако сакаш да научиш нешто, мораш да се претплатиш на некој таков надворешен сервис бидејќи ММ и остали работи се глупост. Пробај и Есеа ако сакаш, иста цена е.
   
 3. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  esea како што знам е за по skilled играчи...значи општо у гејминг сум повеќе од 20 години и имам талент за игри...значи другаров што играв со него има 2 акаунта и 2та му се суприм...и на суприм ранк почнав директно да играм и од прва правев по 15-20 убиства у партија...сепак мислам дека не сум до толку за да играм на esea...а кога е у прашање ранкот не дека сум нешто про али кога би играл асални партии би бил поголем левел сигурно...зошто првично беше океј од кога фатив левел 4 почнав се и свашта да гледам...а за тие 5 евра се мислев и можам да ги дадам зошто да не реално 300 денари на глупости ќе отидат и онака..али муабетов е дали имаш ислуство и дали и таму има читери ко на другове места?
   
 4. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Неможе да има читери, имаат посебен анти чит систем (plugin) кој го инсталираш со самиот client, и неможеш да играш без него. Esea, исто како и Faceit, и да си послаб ранк, ќе играш со помали левели. Ако на Faceit е левел 3/4/5, на Esea ќе бидеш C+/C/C- ранк што значи ќе играш со колку-толку слични играчи по скил.

  А нека не те плаши левелот. Голем дел од лвл 10 се мање више „онака“ играчи.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,629
  9,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Земете книга учете таму...
   
  На StalkeR, Vlecka, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  знам...мене ме фаќа иритација што морам да инсталирам античит за да играм фејсит а има многу што играат без пуштен античит и тоа го гледам у мечрум...кај некои го нема портокаловото штитче што значи дека немаат пуштено античит...а баш вчера ми се случи дешавка на оверпас каде што дечкото зврши со 40+ убиства а имаше преку 80%headshots а имаше пуштено античит...и го гледав демото после партијата значи јас од мид одам со шифт накај а,а има уште 50 секунди а 1в1 сме...дечкото прави бани хопс а јас у тоалети и наеднаш застанува и ме чека со нишан баш од таму кај што треба да искочам и на искачање со prefire глава ми дава...што според мене значи дека тој античит никаква улога нема и никаква работа не врши бар не у free...некако имам голем сомнеж у фејсит искрено така што може да пробам 1 месец esea ако е веќе така како што кажуваш околу ранкот...не ми е целта да победам...целта ми е да изиграм асална партија и да се осеќам задоволен кога ќе станам од пц...со тоа што ке имам прогрес и напредок...со овие само тапкам у место и губам време...нека бидам и најмал ранк не ми е битно али битно ми е да играм со луѓе на мое ниво и пред се да нема читери...од легендарна игра со легендарни професионслци и легендарни плејови какви што нема ни една друга нсправија циркус
   
 7. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Ко за прво, те молам обрни внимание на форматинг на post-ови, страшно е ова за читање кога е толкав wall of text со користење на "..." 15 пати. Enter и празни линии за одвојување пасуси are your friends.

  Ја барем кога сум на фејсит ми дава партии кај што 10/10 имаат античит и барем паѓаат далеку подобри партии отколку на matchmaking, поиграј малце подолго, фати повисок левел и види дали ќе ти се подобри мислењето :)


  Чисто од љубопитство, кој ранк си на мечмејкинг и кој левел на фејсит?
   
 8. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  matchmaking legendary eagle
  faceit level 4 меѓу 50-100 партии изиграно
   
 9. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  За античитот на фејсит имаат момент кај што ако те report-нат повеќе од 15 луѓе (мислам дека беше волку бројкава, но не сум сигурен, ама како и да е е бројка што посекако ќе ти се случи со тек на време) дека ќе мораш да играш со anti-cheat секогаш од тој момент натаму.

  Е сеа, проблемот е што на 4ти левел на фејсит ваљда има доста и smurf-ови и нови акаунти, па можно е да си немал среќа баш со партиите.

  Изиграј повеќе, фати повисок ранк и веќе накај 7ми до 9ти левел се претвараат у поокеј играчите, а за тоа што @coNNectMKD ти даде предлог за премиум, не верувам дека многу би ти сменило тебе, ради тоа што пак ќе играш со други играчи од тој ранк, единствено позитивно е што ќе можеш да играш у premium queue, кај што ќе играш против други кои што платиле subscription и уште помали се шансите за некој да е cheater.

  А, да, и добрата ствар е што дури и да си налетал на cheater, во случај да го банираат - ретроактивно ги прават партиите неважечки и ти враќаат ELO-то

  За малце ќе заборавев: За deathmatch играј на Brutal серверите, тие ми се проверени мене, и во години до сега само еднаш имам налетано на читер со spinbot ко што го опишуваш ти таму
   
 10. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  630
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас ја играв 2 години по ред, но ова веќе е претеризам, бев во една тема спомнал, додека играта не ја направат 100-150евра да кошта нон стоп ке има читери.

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  на почетокот кога се префрлив од мечмејкинг делуваше океј али кога помина некое време имам десетици случки каде што сум 1000% сигурен дека се читери.Јас разбирам и прифаќам дека има играчи што се премногу подобри од мене,но се разликуваат од читери и тоа многу.

  Пред да почнам cs долго време играв rainbow six siege што е да не речам е 5 пати потешка игра у секој поглед а таму бев platinum 2 што е 2 ранка под најјакиот-diamond.Така што целта на муабетот ми е дека има огромна разлика од добар играч до читер.
   
 12. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Луѓе.. неможете ако сте сабскјрабнале на премиум (или на нешто +), да играте без античит. Значи неможе, не те става у лоби, не ти старта игра. Првата игра после плаќање ќе ви биде без античит и после тоа толку.

  Така да, ако сакате да играте добар кантер со добри играчи и да научите нешто, платете 300 ден. месечно и играјте. Нормално е да има тапа игра на бесплатните опции, милиони ја играат играва.

  -пс: @The_EvilLord колку саати имаш општо у цс? Си играл ли предходно друга серија? Сорс, 1.6..? Реално, низик ранк си па очекувано е да милиш дека некој има нешто (не викам дека немаат, но...).
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Со античит играм фејсит но муабетот ми е дека на free верзија нема никаква улога.Луѓе со пуштен античит се читери на free фејсит
   
 14. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  194
  116
  18 Септември 2013
  Ја решивме дилемата, да ти потврдам мислење Да сите се читери нема спас.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 15. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  не реков дека се сите туку дека се бо голем процент.И мислам дека и сам знаеш за што станува збор

  предходно 1.6 и сорс..глобал имам околу 400 саати вкупно...сорс играв релативно малку.Највеќе 1.6
   
  Изменето од модератор: 23 Декември 2019
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Не сите што се подобри од тебе се читери, едноставно мораш да сфатиш дека за 400 саати не можеш да станеш добар у игра со толкав skill ceiling :)

  @coNNectMKD да, точно е тоа за премиум
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  нема врска сосема друго е муабетот и сосема друга е темата.Јас напоменав јасно за играчи подобри од мене.Јасно ми е за смурфови јасно ми е се у секоја игра е исто затоа што сите сме го правеле истото за некоја игра што не бива.Јас не реков дека сум про али со оглед на моите скоро 400 саати играм со луѓе со по 2000 саати.(не значи дека тоа се добри играчи туку дека сум задоволен од моите 400 саати).Меѓутоа тие смурфови се разликуваат од овие читери.Значи смурф влага у партија и не прави масакар од почеток до крај и се разликува и у движење и у еим и у се.А тип што го нема цела партија и движењето му е бетер од бот и последните 3-4 клучни рунди за победа прави по 4 headshots (што многу пати се има случено и на играчи од моја) неможе некој да ме убеди дека не е читер
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. yuuxuu

  yuuxuu
  Intern

  24
  18
  13 Мај 2015
  Машко
  3000+ часови оставени од кои 80% се на faceit. Нека не ти кажува никој поинаку, читери врие! Само ако си премиум, е они се кријат колку толку повеќе од оние на free. Lvl 3, 4, 5 гази подобро од lvl 10 :) Никогаш нема да превземат нешто повеќе и после толку години, CS GO во пензија за мене. Еве и апекс веќе ме потсеќа на CS се повеќе читери и таму. Разликата е на CS ќе се утепаш од работа во тој гејм за да те бутне читер, а на APEX не е до толку страшно, а и ако не се добри гинат. Така да.. Можно е да има доста помалце читери на ESEA, но несум бил на ESEA мноогу поодамна така да и за таму несум сигурен. Не се убедувај, врие читери, е прашањето е до нервот.
   
  angeld, farkizz и на The_EvilLord им се допаѓа ова.
 19. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Мило ми е што барем некој ме разбра.Темата беше каде може да се изигра цс без читери а темата фати сосема поинаков правец но нема везе.Вчера пробав да субскрајбнам и на фејсит и на есеа ама не знам дали картицата не ми е у ред или нешто не внесувам како што треба.

  Јас ги разбирам и дечкиве што сакаат да кажат али пред се сам си го знам својот талент за гејминг.Како што кажав и претходно немав ни 2 саати у цс го со другарот играв против суприми и глобали а правев солидни 15-20 убиства.Иначе се имам мслку професионално бавено со heroes of newerth ако сте слушнале(тоа е копија на дота).Без разлика што немам 2 години играно ако не и нешто повеќе,да ми дојде човек почетник со неколку саати ќе го натерам рејџ куит да направи а не да бидеме на слично ниво.Така што целта на муабетот ми е дека моите 400 саати се можеби нечии 2000+.Затоа и сметам дека саатите не се клулен момент за гејминг тулу претходно искуство со други игри и талент за гејминг.Али како што кажав секој си има свое мислење.Фала ви за помошта ќе пробам да се субскрајбам на фејсит па ќе ви кажам за некое време искуство
   
 20. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Жити мене, прати линк од стим. Незнам зошто ама некако не ти верувам. Играва ја играм со години. 1.6ка цела деценија, и повеќе, уште од Макс Арена серверите на Инсомниа, а во ЦС:ГО имам ~4300 саати па можам со сигурност да кажам дека од првиот ден на премиум, до ден денес, не сум сретнал некој да има нешто (а и општо на Фацеит да бидам искрен..). Поентата ми беше дека имам осет дали е некој добар или некој пуштил нешто.
   
  На 1s3ct0wN и The_EvilLord им се допаѓа ова.
 21. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  833
  397
  10 Април 2011
  кога го пуштија она како се викаше да прегледуваш риплејс на некој што репортнале и да одчучиш дали има чит или не... волхакс евривер...
  од тогаш анинстал
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 22. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Исто така поентата е дека не ти требаат 4000 саати за да осетиш дали е некој читер или не.Мислам логична работа е нели?Веројатно уште на први 2-3 рунди можеш да приметиш дали некој знае и колку знае да игра.Јас лично тоа го приметувам според движење,поставеност на кросеир,комуникација,поставеност на тело,фаќање агли,фрлање бомби,пикање (редуцирање рикоил),следење тим и игра итн итн итн.
   
 23. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  overwatch...
  Другарот доби vac од overwatch.Што значи дека некој што има ненормално јак гејм сенс ке добие репорт од некој нуб што му правел овервоч поради тоа што тој го нема истиот гејм сенс и ке мисли дека има еим асистенс или волхак.Поглуп систем немам видено
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  833
  397
  10 Април 2011
  да глупо е што било кој може да гласа ама мислам треба неколку луге да гласаат за да добие, иначе ја кога гледав неколу не е у прашање никаков сенс очигледно беше за волхак
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 25. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  159
  84
  26 oктомври 2019
  Машко
  Да,неколку луѓе треба да гласаат.Меѓутоа е лошо што многу пати демото знае да залагува и може на играта смоукот да избледи а ние на демото уште имаме смоук и испаѓа како да пука преку смоук (прост пример).Али тоа се најчесто прости и провидни читери затоа што ни се трудат ни знаат како да го прикријат читот.Едноставно следат со кросеир преку ѕид,пукаат преку ѕид итн итн.според мене само вработени во валве,професионалци треба да ги гледаат тие дема никој друг.Али јбг
   

Сподели

Вчитување...