• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

"Crypto Wash Trading" - 70% од прометот на топ 29-те крипто берзи е измамнички

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Abstract
We introduce systematic tests exploiting robust statistical and behavioral patterns in trading to detect
fake transactions on 29 cryptocurrency exchanges. Regulated exchanges feature patterns consistently
observed in financial markets and nature; abnormal first-significant-digit distributions, size rounding,
and transaction tail distributions on unregulated exchanges reveal rampant manipulations unlikely
driven by strategy or exchange heterogeneity. We quantify the wash trading on each unregulated
exchange, which averaged over 70% of the reported volume. We further document how these
fabricated volumes (trillions of dollars annually) improve exchange ranking, temporarily distort prices,
and relate to exchange characteristics (e.g., age and userbase), market conditions, and regulation.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,777
DecisiveFakeFluke-size_restricted.gif
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,480
1,923
Како е ова можно, нели крипто трансакциите не може да се фалсификуват?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Abstract
We introduce systematic tests exploiting robust statistical and behavioral patterns in trading to detect
fake transactions on 29 cryptocurrency exchanges. Regulated exchanges feature patterns consistently
observed in financial markets and nature; abnormal first-significant-digit distributions, size rounding,
and transaction tail distributions on unregulated exchanges reveal rampant manipulations unlikely
driven by strategy or exchange heterogeneity. We quantify the wash trading on each unregulated
exchange, which averaged over 70% of the reported volume. We further document how these
fabricated volumes (trillions of dollars annually) improve exchange ranking, temporarily distort prices,
and relate to exchange characteristics (e.g., age and userbase), market conditions, and regulation.
Зошто не сум изненаден?
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
Така е. Сите се измамници освен чесните стари добри банки кои секоја година плаќаат милијарди во директни спогодби за тужби од државите за перење на пари за разни мафијаши.
Имам апсолутна доверба во нарачани пр истражувања.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Така е. Сите се измамници освен чесните стари добри банки кои секоја година плаќаат милијарди во директни спогодби за тужби од државите за перење на пари за разни мафијаши.
Имам апсолутна доверба во нарачани пр истражувања.
EmqFVKDXUAEduPP.jpg
 
Последна промена:

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
Our goal is not to identify a specific wash trade, but to rigorously establish that wash trading is a rampant, industry-wide issue for the cryptocurrency market
Истражувањата ако немаат биас, се да проверат тези. За жестоко докажување на теза... И види чудо, бројлери се јавиле да кажат дека конкуренцијата на банките заедно со конкуренцијата на големите берзи, не играат фер и лажат.
Оти берзата и драстичното поскапување на буквално се, во заедништво со генерираната инфлација од банките и централните банки е фер и има за цел благосостојба на народот.

Не видов така масовно истражување на толку очигледна работа.

И дури и да се во право, плачот и солзите на банките и берзите се еликсир за остатокот на човештвото.
Мислењето е автоматски споено:

Некаде веќе пишав, ама ај и тука уште еднаш.
Прво ќе пробаат да го забранат, што не успеаа.
Па ќе пробаат да го срушат.
И на крај ќе пробаат да го преземат системот.

Банките ќе пробаат со секакви методи да ја срушат берзата, за потоа со тазе испринтани пари да ја откупат/преземат. Тоа е единствениот логичен чекор за нив.
Само ќе го пролонгира падот. Преземањето ќе резултира со регулација. Регулацијата ќе резултира со нови валути и берзи кои нема да се регулирани и ќе пораснат во вредност.

Просто не ми се верува дека на форум за ит, каде верувам дека е кремот на интелигенцијата, ќе најдам толку многу луѓе што веруваат на рандом пропаганда.
Да ве собере човек да му бидете жиранти за станови/куќи/коли..
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Our goal is not to identify a specific wash trade, but to rigorously establish that wash trading is a rampant, industry-wide issue for the cryptocurrency market
Истражувањата ако немаат биас, се да проверат тези. За жестоко докажување на теза... И види чудо, бројлери се јавиле да кажат дека конкуренцијата на банките заедно со конкуренцијата на големите берзи, не играат фер и лажат.
Оти берзата и драстичното поскапување на буквално се, во заедништво со генерираната инфлација од банките и централните банки е фер и има за цел благосостојба на народот.

Не видов така масовно истражување на толку очигледна работа.

И дури и да се во право, плачот и солзите на банките и берзите се еликсир за остатокот на човештвото.
Мислењето е автоматски споено:

Некаде веќе пишав, ама ај и тука уште еднаш.
Прво ќе пробаат да го забранат, што не успеаа.
Па ќе пробаат да го срушат.
И на крај ќе пробаат да го преземат системот.

Банките ќе пробаат со секакви методи да ја срушат берзата, за потоа со тазе испринтани пари да ја откупат/преземат. Тоа е единствениот логичен чекор за нив.
Само ќе го пролонгира падот. Преземањето ќе резултира со регулација. Регулацијата ќе резултира со нови валути и берзи кои нема да се регулирани и ќе пораснат во вредност.

Просто не ми се верува дека на форум за ит, каде верувам дека е кремот на интелигенцијата, ќе најдам толку многу луѓе што веруваат на рандом пропаганда.
Да ве собере човек да му бидете жиранти за станови/куќи/коли..
:))))))))))) Тебе платата по гулаб или на блокчејн ти ја праќаат другар?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Некаде веќе пишав, ама ај и тука уште еднаш.
Прво ќе пробаат да го забранат, што не успеаа.
Па ќе пробаат да го срушат.
И на крај ќе пробаат да го преземат системот.

Банките ќе пробаат со секакви методи да ја срушат берзата, за потоа со тазе испринтани пари да ја откупат/преземат. Тоа е единствениот логичен чекор за нив.
Само ќе го пролонгира падот. Преземањето ќе резултира со регулација. Регулацијата ќе резултира со нови валути и берзи кои нема да се регулирани и ќе пораснат во вредност.

Просто не ми се верува дека на форум за ит, каде верувам дека е кремот на интелигенцијата, ќе најдам толку многу луѓе што веруваат на рандом пропаганда.
Да ве собере човек да му бидете жиранти за станови/куќи/коли..

Не се работи за технологијата околу криптовалутите туку за начинот на кој таа моментално се злоупотребува и се користи за измами и перење пари. Доколку си ти толку интелегентен ќе беше свесен за оргомниот потенцијал за манипулација и негативните страни кои моментално криптото ги има. И ако си толку против моменталниот банкарскиот систем ќе ги разбереше и прифатеше тие негативни страни и ќе работеше или ќе се залагаше тие да се корегираат и да се сменат на подобро. А не само бла бла Илуминати муабети.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,323
4,090
Замисли да си купеше 100евра BTC на 29 јули 2011 и сега секој месец да си вадеше по 10000еур месечно. Какви ли ќе беа муабетиве. :)

Тоа е целиот муабет.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Замисли да си купеше 100евра BTC на 29 јули 2011 и сега секој месец да си вадеше по 10000еур месечно. Какви ли ќе беа муабетиве. :)

Тоа е целиот муабет.
Замисли да најдеш волшебна ламба и да ти исполнува по 3 желби дневно.
Нигде нема биас за биткојни нит за блокчејн во ОП, изнесена е студија што тврди дека има foul play во трејдањето со криптовалути.
 
Последна промена:

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
:))))))))))) Тебе платата по гулаб или на блокчејн ти ја праќаат другар?
Тоа што користам сега и што сакам да користам во иднина се две различни работи.
Демек користењето на сегашна технологија те прави противник за користење на технологија што се развива? Сериозно?
Не се работи за технологијата околу криптовалутите туку за начинот на кој таа моментално се злоупотребува и се користи за измами и перење пари. Доколку си ти толку интелегентен ќе беше свесен за оргомниот потенцијал за манипулација и негативните страни кои моментално криптото ги има. И ако си толку против моменталниот банкарскиот систем ќе ги разбереше и прифатеше тие негативни страни и ќе работеше или ќе се залагаше тие да се корегираат и да се сменат на подобро. А не само бла бла Илуминати муабети.
Банките се најголеми перални на пари и најголеми спонзори на тероризам и војни. Ама не сакаат конкуренција. Воедно банките се генератори на светски кризи. Земи прочитај малку историја, корисно е, не ја слушај актуелнава власт.
И види, тие банки, толку многу демек регулирани и упорно се уортачени со криминалот и перење на пари.

Ајде обратно, регулација нема потреба да има. Парите твои користи ги за што сакаш и како сакаш, без никој да гледа и мониторира. Може тогаш нема да има потреба од војни/тероризам/криминал (од кои банките прават профит).
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,557
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Тоа што користам сега и што сакам да користам во иднина се две различни работи.
Демек користењето на сегашна технологија те прави противник за користење на технологија што се развива? Сериозно?
Не. Ама те прави тежок циник кога доаѓаш и викаш дека банките се најголемо зло, а од друга страна ги користиш нивните услуги. Гетит?
И нема никаква врска со технологија во твојов случај. Хелл, да знаевте колку биткојн е одржлива и скалабилна технологија, немаше да го употребувате тој збор ама ај...

Банките се најголеми перални на пари и најголеми спонзори на тероризам и војни. Ама не сакаат конкуренција. Воедно банките се генератори на светски кризи. Земи прочитај малку историја, корисно е, не ја слушај актуелнава власт.
И види, тие банки, толку многу демек регулирани и упорно се уортачени со криминалот и перење на пари.
Еве тука. Ако сметаш дека е ваква работата со банките, зашто воопшто им помагаш? Ајде таму вади парите, затварај трансакциските сметки и почни да примаш плата во крипто! Или ќути!
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Банките се најголеми перални на пари и најголеми спонзори на тероризам и војни. Ама не сакаат конкуренција. Воедно банките се генератори на светски кризи. Земи прочитај малку историја, корисно е, не ја слушај актуелнава власт.
И види, тие банки, толку многу демек регулирани и упорно се уортачени со криминалот и перење на пари.

Ајде обратно, регулација нема потреба да има. Парите твои користи ги за што сакаш и како сакаш, без никој да гледа и мониторира. Може тогаш нема да има потреба од војни/тероризам/криминал (од кои банките прават профит).
Темава е за крипто измами а ти упорно збориш за банките. Спремен си да ги прифатиш крипто валутите како примарно платежно средство и покрај нивните бројни моментални недостатоци само за да се ослободиш од банките? Не ти го разбирам муабетот. Или сакаш да кажеш дека било која изјава или истражување против крипто е масло на банките?
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
Не. Ама те прави тежок циник кога доаѓаш и викаш дека банките се најголемо зло, а од друга страна ги користиш нивните услуги. Гетит?
И нема никаква врска со технологија во твојов случај. Хелл, да знаевте колку биткојн е одржлива и скалабилна технологија, немаше да го употребувате тој збор ама ај...


Еве тука. Ако сметаш дека е ваква работата со банките, зашто воопшто им помагаш? Ајде таму вади парите, затварај трансакциските сметки и почни да примаш плата во крипто! Или ќути!
Банките не сакаат конкуренција, особено не понапредна конкуренција која не можат да ја уништат, а таа неминовно ќе ги уништи.
Трансакциска сметка во банка за жал сега мораш да имаш (се надевам наскоро ќе треба да имаш само дигитален паричник што нема да е врзан со банка).
Зошто мислиш дека работам за плата? Можеби заработувам поинаку и не работам за плата. А ме исплаќаат во крипто. Баш за да не ме замараат банки.
Темава е за крипто измами а ти упорно збориш за банките. Спремен си да ги прифатиш крипто валутите како примарно платежно средство и покрај нивните бројни моментални недостатоци само за да се ослободиш од банките? Не ти го разбирам муабетот. Или сакаш да кажеш дека било која изјава или истражување против крипто е масло на банките?
Темата е со лажна премиса. Крипто берзите играле нефер и треба да се налутиме и да ги вратиме парите на стандардните нефер берзи. И банки. Исто така што не се многу врзани со терминот фер.
И да, ќе пробуваат да го оцрнат, уништат и на крај и преземат. Нема никакви терории на заговори или глупости. Тоа е логична постапка.


И читајте историја. Заговори се само договори за кои дознаваш кога веќе е прекасно.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,777
Банките не сакаат конкуренција, особено не понапредна конкуренција која не можат да ја уништат, а таа неминовно ќе ги уништи.
Трансакциска сметка во банка за жал сега мораш да имаш (се надевам наскоро ќе треба да имаш само дигитален паричник што нема да е врзан со банка).
Зошто мислиш дека работам за плата? Можеби заработувам поинаку и не работам за плата. А ме исплаќаат во крипто. Баш за да не ме замараат банки.

Темата е со лажна премиса. Крипто берзите играле нефер и треба да се налутиме и да ги вратиме парите на стандардните нефер берзи. И банки. Исто така што не се многу врзани со терминот фер.
И да, ќе пробуваат да го оцрнат, уништат и на крај и преземат. Нема никакви терории на заговори или глупости. Тоа е логична постапка.


И читајте историја. Заговори се само договори за кои дознаваш кога веќе е прекасно.

Кажи де како треба да биде според тебе.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Банките не сакаат конкуренција, особено не понапредна конкуренција која не можат да ја уништат, а таа неминовно ќе ги уништи.
Трансакциска сметка во банка за жал сега мораш да имаш (се надевам наскоро ќе треба да имаш само дигитален паричник што нема да е врзан со банка).
Зошто мислиш дека работам за плата? Можеби заработувам поинаку и не работам за плата. А ме исплаќаат во крипто. Баш за да не ме замараат банки.

Темата е со лажна премиса. Крипто берзите играле нефер и треба да се налутиме и да ги вратиме парите на стандардните нефер берзи. И банки. Исто така што не се многу врзани со терминот фер.
И да, ќе пробуваат да го оцрнат, уништат и на крај и преземат. Нема никакви терории на заговори или глупости. Тоа е логична постапка.


И читајте историја. Заговори се само договори за кои дознаваш кога веќе е прекасно.
Уште пензиските фондови на крипто да ги ставиме - е тогаш ќе се средиме за цел живот .
Гаранција 100%.
А знаеш што е најсмешно ? Биткоин кој купи-купи - е сега овие што не купиле ќе вложеле во Еутеријум , Билмезијум кои Се други коини ги има таму, а тие што не купиле Еутеријум и Билмезијум ќе измислат нови - Идиотијум , Дегенијум и така натака ...
Кој ќе работи бе ? Тоа може така до 1001 и назад значи ?
Ти им викаш „пирамиди„ се тоа - шеми за измама , они - „Парите конечно ќе бидат кај народот - ние сме акционери - тоа е иднината - што ни можат банките Ќе ги затвориме преку ноќ - ќе станат „опсолит„... „
Реално нели ?
(извинете на „рант„ - ништо конкретно или ново не кажав ама ме револтира секое оправдување и поддршка на крипто )
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
Уште пензиските фондови на крипто да ги ставиме - е тогаш ќе се средиме за цел живот .
Гаранција 100%.
А знаеш што е најсмешно ? Биткоин кој купи-купи - е сега овие што не купиле ќе вложеле во Еутеријум , Билмезијум кои Се други коини ги има таму, а тие што не купиле Еутеријум и Билмезијум ќе измислат нови - Идиотијум , Дегенијум и така натака ...
Кој ќе работи бе ? Тоа може така до 1001 и назад значи ?
Ти им викаш „пирамиди„ се тоа - шеми за измама , они - „Парите конечно ќе бидат кај народот - ние сме акционери - тоа е иднината - што ни можат банките Ќе ги затвориме преку ноќ - ќе станат „опсолит„... „
Реално нели ?
(извинете на „рант„ - ништо конкретно или ново не кажав ама ме револтира секое оправдување и поддршка на крипто )

Тоа што мене ме нервира секоја поддршка на банкарски систем и напад на крипто, треба да реагирам ко тебе?
Посебно што тие напади доаѓаат од луѓе што не го разбираат концептот на пари и како тој концепт е киднапиран од банки.

Значи на скоро сите цивилизации во определен стадиум им текнало дека стоковата размена не е толку добра и дека би било добро да може да се размениш за нешто што ќе има стабилна вредност. Некаде тоа биле камчиња некаде златници некаде школки.. но имале стабилна вредност. Кога се јавувало недостаток на средства некои им текнало да ги обезбреднуваат парите со тоа што златниците ги правеле полесни или мешале други метали за да добијат бројка на парички но воедно вредноста им се губела. Денес познато како инфлација.
Во меѓувреме се појавија банки и кажаа, ние ќе ги даваме и правиме паричките.
Па ради практичност наместо да шеташ со златници, ги оставаш во банка, а банката ти дава потврда дека ти имаш златник во банка.
Добиваш note, од bank. Banknote.
И тоа е ок. Хартивчето беше доказ и со тоа хартивче може да одиш во банка и да повлечеш златници колку што пишува. Арно ама... Веќе тоа не важи. Банката си става во оптек пари без покритие туку од потреба. Тие пари губат на вредност со секоја нова испечатена хартиичка без покритие. Инфлација 2.0
И сега ти ми објаснуваш дека пирамидата контролирана од 1 е подобра од систем кој не го контролира никој. Подобро е да чувам денари/долари/евра чија вредност паѓа веќе со 20% годишно, наместо да чувам етх бтц ... Чија вредност е стабилна/растечка.

И уште билмезијум...
Оди научи нешто.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,323
4,090
Уште поголем проблем е што едвај може да се повлечат пари од странски работи, со триста фактури или проблеми (кај што може воопшто), а на повеќето места не ни постоиме како ставка за да можеш воопшто да соработуваш. Со други зборови географска дискриминација од најголеми размери. Согласно тоа и пасошите што се вадат од други држави се примарно со таа намена.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Тоа што мене ме нервира секоја поддршка на банкарски систем и напад на крипто, треба да реагирам ко тебе?
Посебно што тие напади доаѓаат од луѓе што не го разбираат концептот на пари и како тој концепт е киднапиран од банки.

Значи на скоро сите цивилизации во определен стадиум им текнало дека стоковата размена не е толку добра и дека би било добро да може да се размениш за нешто што ќе има стабилна вредност. Некаде тоа биле камчиња некаде златници некаде школки.. но имале стабилна вредност. Кога се јавувало недостаток на средства некои им текнало да ги обезбреднуваат парите со тоа што златниците ги правеле полесни или мешале други метали за да добијат бројка на парички но воедно вредноста им се губела. Денес познато како инфлација.
Во меѓувреме се појавија банки и кажаа, ние ќе ги даваме и правиме паричките.
Па ради практичност наместо да шеташ со златници, ги оставаш во банка, а банката ти дава потврда дека ти имаш златник во банка.
Добиваш note, од bank. Banknote.
И тоа е ок. Хартивчето беше доказ и со тоа хартивче може да одиш во банка и да повлечеш златници колку што пишува. Арно ама... Веќе тоа не важи. Банката си става во оптек пари без покритие туку од потреба. Тие пари губат на вредност со секоја нова испечатена хартиичка без покритие. Инфлација 2.0
И сега ти ми објаснуваш дека пирамидата контролирана од 1 е подобра од систем кој не го контролира никој. Подобро е да чувам денари/долари/евра чија вредност паѓа веќе со 20% годишно, наместо да чувам етх бтц ... Чија вредност е стабилна/растечка.

И уште билмезијум...
Оди научи нешто.
Мене добро ми е познато што во Америка последниве две декади почнаа да се печатат пари без да се покријат со резерви на злато. Не дека банките се супер чисти .Туку вие како најголеми наивковци Се со цел да заработите сте се утрипале дека правите некоја огромна револуција .Значи мислите дека сте измислиле топла вода и сте толку добри да ете вие ќе го освестите народот и начинот на којшто досега се плаќало. А вашите резерви на злато каде се ? Што ни е гаранција нас да почнеме да веруваме во тој систем (инаку многу ранлив и недоразвиен) ? Пример еве банките даваат кредити . Вие ? Треба слепо да веруваме - така ? И на кого ? На Сатоши ? На Илон ? Незнаеш кај попрво да вложиш мајку му , слушнав Се сами „доктори на науки„ и дипломирани економисти баратаат со тоа картиците. Па едни броеви кога ќе пресметаат ...абе не сме ние доволно начитани да ги разбереме тие хаширања - а многу вределе ... Не ми смета што се обидувате да заработите и Се (сигурно не сите од вас почнале од чиста алчност) - ама немојте да проповедате економска утопја и Нирвана.
ПС Слушам провизии во вашиот систем не постојат - така ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,529
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно