1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Crypto Locker - превенција

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од FLEGMA, 6 ноември 2013.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Актуално е, туку што налетав на заразен компјутер.
   
 2. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,761
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Се фаќа чудово на лунукс?
   
 3. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Теоретски е возможно но под услов да:
  - го извршиш заразеното .exe во wine или ако
  - направат соодветен порт кој би се извршил на Linux и притоа да успеат да ја заобиколилат автентификацијата за sudo.

  Инаку вака out of the box, како што е неможе да направи штета на Linux.
   
  Последна промена: 22 Април 2015
  На DarkEnchanter и Oktar им се допаѓа ова.
 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  Извинете, ова HitmanPro Alert 3,дали е доволна заштита од познатите CryptoLocker-ри? Само Malwarebytes имам моментално...
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,199
  2,719
  21 Јануари 2011
  Машко
  Глеам имаш win 7, треба само да инсталираш microsoft security essentials.
  http://www.microsoft.com/security/portal/threat/encyclopedia/entry.aspx?Name=Trojan:Win32/Crilock.A
  http://www.microsoft.com/security/portal/threat/encyclopedia/entry.aspx?Name=Virus:Win32/Crypto.C.dr
  Се разбира дека најдобра заштита е бекап.
   
  Последна промена: 22 Април 2015
  На damil и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Доволна е
  Моја пρепоρаκа е да се κоρисти веρ. 2.6
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Сите важни податоци ги префрлив на стар ХДД, го исклучив од компјутер и нека седи за не дај боже.

  Секако дека антивирус е препорачливо, ама треба само внимание при симнување на работи од сомнителни страни.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Зарем можно е да се Одбрани? Колку што читам на нет, луге со хитмен, со МБАМ со касперски и што ли не закачиле. Мислам дека треба ептен пазење и големи рестрикции покрај заштитен софтвер. Јас на ПЦ со битни инсормации, правам ептен големи рестрикции, ги затворам сите порта освен една мануелна преку која работам, па рестрикции со таа порта да неможе ништо да се отвори на нет освен тоа за работа што ми треба, и редовно скенирање со MBAM и COmodo IS, пошто се нема кеш за некој квалитетен хардверски фајрвал систем. Но тоа е стварно не практично за компјутер каде сакаш све да правиш. Но на ПЦ на работа и сл, каде ептен битни информации имам ептен пазам пошто еднаш мој другар беше Хакнат од некој косовски хакери и ме натрупаа со пораки, ама среќа што тој ПЦ беше онака за забава но преку 100 филмови, преку 400гб музика отиде! Не бараа пари за да вратат, едноставно колку да покажат сила.
  Хитмен про ако толку врши работа повеке од МБАМ да си го купам за наработа? Некако не сум оптимиста дека би можел да ме заштити а не сум само јас на ПЦто а другите не знаат многу па може да влета нешто слично. Така да ако толку помага да го купам?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,046
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мислам дека одбраната е едноставно да не се инсталираат рандом .ехе фајлови и отварање на било какви архиви. Мене неколку пати ми стигна ова на мејл и едноставно го бришам мејлот и толку. Од друга страна, држи се и до легален софтвер, значи претежно безплатен, знам пар луѓе кои симињаат кракнат бсплеер про! зашто? што по ѓаволите ти фали на обичниот бсплеер или на влц плеер итн. А најсмрт ми е кога ке видам дека некој симиња филм кој е во ехе формат и треба да инсталира некојси "кодек" или "плеер" за да го гледа. Едноставно не ми е јасно, ако незнаеш од каде се симиња инсталирај попкорн!

  Патем, во борбата против заразите и просечните корисници кои потоа ме малтретираат пошто им се успорил компјутерот а земале топ, за неверојатни за 200 евра, ама тој експертот од бакалница им рекол дека ке имаат најјако компјутер у маало, почнав на сите да им инсталирам Убунту, попкорн, скајп, хром, влц со влсуб и тимвјувер. Што друго му треба на обичен корисник? После ова што сака нека симнува, шансите за зараза се мнооооогу помали.
   
  На borcep и DarkEnchanter им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,701
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да, дознав дека уште е кога @viksa86 oтвори тема дека имал заразен компјутер во фирма.

  Не е тоа одбраната. Целата фрка со Crypto Locker и зошто е толку опасен е дека за да се заразиш доволно е само да посетиш некој рандом сајт, не мора ништо да инсталираш или да симнуваш, посетуваш и се заразуваш. Да беше со симнување или со инсталирање немаше да добие толкаво внимание вирусов.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,046
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не баш... читав пред неколку месеци, мора да инсталираш. Најчесто доаѓа во форма на мејл и 90% (процентов јас го измислив ради драматичен приказ на работите, не е дека баш го најдов дека е толку) мејл кајшто вика дека имаш факс некој и има рар/зип. И да идеш на сумљиви сајтови (а незнам зашто би посетувал такви сајтови), пак ке мора да кликнеш нешто, ке ти рече ти фали плагин, плеер, куку, шмуки, ама по дифолт сите кликат јес тенкју, пошто сите сакаат да го видат новото домашно видео на Северина/Сораја/Карло Бос и така си инсталираат секакви ствари, како тулбари, криптолок, малвер, шалвер итн. Најдобра заштита од вируси и остали пакосни елементи е здрав разум, а кога веќе го нема, стај некој линуксоид, таму е многу потешко да се наштети освен ако ти експлицитно не му дозволиш.
   
 12. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,873
  1,762
  22 oктомври 2012
  Машко
 13. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,363
  28 oктомври 2008
  Ова срање е сериозен заеб. Кај мене на работа колега баш денес отвори на маил "да види што му пратиле" (IQ=нижи папрат), и се залепи ова чудово. Поред три заштити, преку сервер, и локално на компјутер (кој има административна забрана за инсталирање).:confused:
   
  На borcep и FLEGMA им се допаѓа ова.
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,701
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Aко е така да мораш да инсталираш, тогаш работите се смениле на подобро. Види на видеото од првата страна на темата, 1:50 минута, човекот се зарази само при посета на сајтот. Затоа настана паниката тогаш.
   
 15. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  893
  1,445
  12 Септември 2013
  Машко
  Комплет се зарази компјутерот или нешто барем делумно го спречи?
   
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,363
  28 oктомври 2008
  Комплет. И Самантекот не го детектираше.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,761
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Screenshot from 2015-04-22 21:42:03.png Линукс луѓенца тоа е чарето.

  глеајте колку е лично :)
   
  Kajsibebraat, goranzoran, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,046
  23 oктомври 2012
  Машко
  На Убунту едино што ме вади од такт е алајнментот на иконите и нивниот текст. Невероватно е како за толку години не успеаа тоа да го средат.
   
  На SmartGuru и goranzoran им се допаѓа ова.
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,199
  2,719
  21 Јануари 2011
  Машко
 20. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,761
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Не ми легна некако...
  Убунтуво ми е екстра..
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,046
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе си експериметира човекот, од кај ке знае дека нешто е подобро од другото ако сам не си види/проба? Само немој па и ти премногу да експериментираш, посебно не во делот со сексуално/еротски определби и афинитети :D :D :D

  P.S. Ти реков тапа е елементари, мене ми делува исто ко кинескине копии на ајфон.
   
 22. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,761
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,199
  2,719
  21 Јануари 2011
  Машко
  Кликни, не се плаши, на линукс си, може стварно има убави сиски :hay:
   
  На DarkEnchanter му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,712
  11,046
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве ти можеш сега да пробаш и Убунту 15.04. Тазе, пресно, штотуку искочено, уште е вруќо убунтуво.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Затоа што е последна не-комерцијална верзија. Од 3.0 наваму пробува да наплаќа

  @останатите
  Не си играјте со вирусов. Озбилно ви велам!
  Ова е еквивалент на дефект на диск (ако имате вредни податоци)
  Згора на се можете да зезнете некој близок па да имате плачки all day long
   

Сподели

Вчитување...