1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Crypto Locker - превенција

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од FLEGMA, 6 ноември 2013.

1. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,706
    2,001
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Актуално е, туку што налетав на заразен компјутер.

2. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Се фаќа чудово на лунукс?

3. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,706
    2,001
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Теоретски е возможно но под услов да:
    - го извршиш заразеното .exe во wine или ако
    - направат соодветен порт кој би се извршил на Linux и притоа да успеат да ја заобиколилат автентификацијата за sudo.

Инаку вака out of the box, како што е неможе да направи штета на Linux.

Последна промена: 22 Април 2015
    На DarkEnchanter и Oktar им се допаѓа ова.
  4. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,835
    3,911
    5 Јули 2013
    Извинете, ова HitmanPro Alert 3,дали е доволна заштита од познатите CryptoLocker-ри? Само Malwarebytes имам моментално...

5. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,451
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Глеам имаш win 7, треба само да инсталираш microsoft security essentials.
    http://www.microsoft.com/security/portal/threat/encyclopedia/entry.aspx?Name=Trojan:Win32/Crilock.A
    http://www.microsoft.com/security/portal/threat/encyclopedia/entry.aspx?Name=Virus:Win32/Crypto.C.dr
    Се разбира дека најдобра заштита е бекап.

Последна промена: 22 Април 2015
    На damil и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,383
    12,506
    2 Август 2012
    Машко
    Доволна е
    Моја пρепоρаκа е да се κоρисти веρ. 2.6

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  7. damil

damil
    On your way to fame

602
    505
    2 Јануари 2015
    Машко
    Сите важни податоци ги префрлив на стар ХДД, го исклучив од компјутер и нека седи за не дај боже.

Секако дека антивирус е препорачливо, ама треба само внимание при симнување на работи од сомнителни страни.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Зарем можно е да се Одбрани? Колку што читам на нет, луге со хитмен, со МБАМ со касперски и што ли не закачиле. Мислам дека треба ептен пазење и големи рестрикции покрај заштитен софтвер. Јас на ПЦ со битни инсормации, правам ептен големи рестрикции, ги затворам сите порта освен една мануелна преку која работам, па рестрикции со таа порта да неможе ништо да се отвори на нет освен тоа за работа што ми треба, и редовно скенирање со MBAM и COmodo IS, пошто се нема кеш за некој квалитетен хардверски фајрвал систем. Но тоа е стварно не практично за компјутер каде сакаш све да правиш. Но на ПЦ на работа и сл, каде ептен битни информации имам ептен пазам пошто еднаш мој другар беше Хакнат од некој косовски хакери и ме натрупаа со пораки, ама среќа што тој ПЦ беше онака за забава но преку 100 филмови, преку 400гб музика отиде! Не бараа пари за да вратат, едноставно колку да покажат сила.
    Хитмен про ако толку врши работа повеке од МБАМ да си го купам за наработа? Некако не сум оптимиста дека би можел да ме заштити а не сум само јас на ПЦто а другите не знаат многу па може да влета нешто слично. Така да ако толку помага да го купам?

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Oktar

Oktar
    Guru

3,307
    9,551
    23 oктомври 2012
    Машко
    Мислам дека одбраната е едноставно да не се инсталираат рандом .ехе фајлови и отварање на било какви архиви. Мене неколку пати ми стигна ова на мејл и едноставно го бришам мејлот и толку. Од друга страна, држи се и до легален софтвер, значи претежно безплатен, знам пар луѓе кои симињаат кракнат бсплеер про! зашто? што по ѓаволите ти фали на обичниот бсплеер или на влц плеер итн. А најсмрт ми е кога ке видам дека некој симиња филм кој е во ехе формат и треба да инсталира некојси "кодек" или "плеер" за да го гледа. Едноставно не ми е јасно, ако незнаеш од каде се симиња инсталирај попкорн!

Патем, во борбата против заразите и просечните корисници кои потоа ме малтретираат пошто им се успорил компјутерот а земале топ, за неверојатни за 200 евра, ама тој експертот од бакалница им рекол дека ке имаат најјако компјутер у маало, почнав на сите да им инсталирам Убунту, попкорн, скајп, хром, влц со влсуб и тимвјувер. Што друго му треба на обичен корисник? После ова што сака нека симнува, шансите за зараза се мнооооогу помали.

На borcep и DarkEnchanter им се допаѓа ова.
  10. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Да, дознав дека уште е кога @viksa86 oтвори тема дека имал заразен компјутер во фирма.

Не е тоа одбраната. Целата фрка со Crypto Locker и зошто е толку опасен е дека за да се заразиш доволно е само да посетиш некој рандом сајт, не мора ништо да инсталираш или да симнуваш, посетуваш и се заразуваш. Да беше со симнување или со инсталирање немаше да добие толкаво внимание вирусов.

11. Oktar

Oktar
    Guru

3,307
    9,551
    23 oктомври 2012
    Машко
    Не баш... читав пред неколку месеци, мора да инсталираш. Најчесто доаѓа во форма на мејл и 90% (процентов јас го измислив ради драматичен приказ на работите, не е дека баш го најдов дека е толку) мејл кајшто вика дека имаш факс некој и има рар/зип. И да идеш на сумљиви сајтови (а незнам зашто би посетувал такви сајтови), пак ке мора да кликнеш нешто, ке ти рече ти фали плагин, плеер, куку, шмуки, ама по дифолт сите кликат јес тенкју, пошто сите сакаат да го видат новото домашно видео на Северина/Сораја/Карло Бос и така си инсталираат секакви ствари, како тулбари, криптолок, малвер, шалвер итн. Најдобра заштита од вируси и остали пакосни елементи е здрав разум, а кога веќе го нема, стај некој линуксоид, таму е многу потешко да се наштети освен ако ти експлицитно не му дозволиш.

12. Alucard

Alucard
    Шериф

1,778
    1,538
    22 oктомври 2012
    Машко
  13. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,962
    4,109
    28 oктомври 2008
    Ова срање е сериозен заеб. Кај мене на работа колега баш денес отвори на маил "да види што му пратиле" (IQ=нижи папрат), и се залепи ова чудово. Поред три заштити, преку сервер, и локално на компјутер (кој има административна забрана за инсталирање).:confused:

На borcep и FLEGMA им се допаѓа ова.
  14. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,665
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Aко е така да мораш да инсталираш, тогаш работите се смениле на подобро. Види на видеото од првата страна на темата, 1:50 минута, човекот се зарази само при посета на сајтот. Затоа настана паниката тогаш.

15. borcep

borcep
    Practice makes perfect

765
    1,232
    12 Септември 2013
    Машко
    Комплет се зарази компјутерот или нешто барем делумно го спречи?

16. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,962
    4,109
    28 oктомври 2008
    Комплет. И Самантекот не го детектираше.

На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Screenshot from 2015-04-22 21:42:03.png Линукс луѓенца тоа е чарето.

глеајте колку е лично :)

Kajsibebraat, goranzoran, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. Oktar

Oktar
    Guru

3,307
    9,551
    23 oктомври 2012
    Машко
    На Убунту едино што ме вади од такт е алајнментот на иконите и нивниот текст. Невероватно е како за толку години не успеаа тоа да го средат.

На SmartGuru и goranzoran им се допаѓа ова.
  19. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,451
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  20. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Не ми легна некако...
    Убунтуво ми е екстра..

21. Oktar

Oktar
    Guru

3,307
    9,551
    23 oктомври 2012
    Машко
    Абе си експериметира човекот, од кај ке знае дека нешто е подобро од другото ако сам не си види/проба? Само немој па и ти премногу да експериментираш, посебно не во делот со сексуално/еротски определби и афинитети :D :D :D

P.S. Ти реков тапа е елементари, мене ми делува исто ко кинескине копии на ајфон.

22. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
  23. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,902
    2,451
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Кликни, не се плаши, на линукс си, може стварно има убави сиски :hay:

На DarkEnchanter му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Oktar

Oktar
    Guru

3,307
    9,551
    23 oктомври 2012
    Машко
    Еве ти можеш сега да пробаш и Убунту 15.04. Тазе, пресно, штотуку искочено, уште е вруќо убунтуво.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  25. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,383
    12,506
    2 Август 2012
    Машко
    Затоа што е последна не-комерцијална верзија. Од 3.0 наваму пробува да наплаќа

@останатите
    Не си играјте со вирусов. Озбилно ви велам!
    Ова е еквивалент на дефект на диск (ако имате вредни податоци)
    Згора на се можете да зезнете некој близок па да имате плачки all day long

Сподели

Вчитување...