• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Црвеното К на кампањата Кирилица- герила маркетинг или грешка?

• Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата

D

Администратор
31 март 2007
3,269
1,908
www.iwmnetwork.com
Ова е мое лично увидување, а и од одма да кажам дека е малку неосновано мислење и се должи на некои работи кои ги забележав и во кои верувам...

Имено, на неколку места, како на пример во спотот на Влатко (блах) за кирилицата забележав дека кога се напише КИРИЛИЦА, првата буква е црвена, т.е. КИРИЛИЦА:

Дали ова не потсеќа и не го асоцира терминот Кирилица со порталот Кирилица кои како свое лого користат црвено К во кутивче:

Е сега иницијативата според тоа јас што разбрав е на Идеа Плус Комуникации и Македонска Информативна Агенција и очигледно нигде не прочитав дека Кирилица порталот е поврзан на некој друг начин, освен како пријател на проектот.

Доколку има врска ова црвеното К, ок, маркетинг трик никому ништо... луѓето си се промовираат патем и самите себе што е нормална ствар.

Доколку нема врска, Идеа Плус Комуникации и МИА практично им прават бесплатен (герила) маркетинг на порталот... верувале или не, вакви работи треба да се земат во обзир и да се внимава на тоа, бидејќи подсвесно луѓето асоцираат ствари и подоцна благодарение на вакви ствари полесно ќе го препознаат Кирилица порталот... мислам подразмислете малку и ќе видите дека има врска ова што го зборам.

Додека сум тука, не ми е јасно како во САД никоја од оние компании со саглам маркетинг агенции и менаџери не сакаат да се рекламираат за време на вестите бидејќи ризикот од прикажување на реклама за свој продукт и веднаш потоа сторија која може да влијае навистина лошо на животот на гледачот и притоа тој подсвесно да изврши асоцијација на овие две ствари е преголем.... наспроти ова, во Македонија рекламните блокови пред и за време на А1 вестите се најскапи и најбарани...

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Како што кажа... Парата го прави своето... Да не зборам за менталитетот...

• Ја почнал/а темата

D

Администратор
31 март 2007
3,269
1,908
www.iwmnetwork.com
А и уште нешто, следново е извадок од МИА вест:

"Кампањата ќе трае до 10 јуни, а на официјалниот почеток беше благословена и од поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан."

Kампања да биде благословена!? Па луѓе зар не е ова единствената БЛАГОСЛОВЕНА кампања во светот!?

Во ред, верувам дека се бараат начини да се пропагира македонската религија, идентитет, писмо и сл. во оваа "студена војна" со Грците, но мислам дека правиме будали од самите себе со вакви ствари...

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Monitor
IPS
OS
Yosemite
А и уште нешто, следново е извадок од МИА вест:

"Кампањата ќе трае до 10 јуни, а на официјалниот почеток беше благословена и од поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан."

Kампања да биде благословена!? Па луѓе зар не е ова единствената БЛАГОСЛОВЕНА кампања во светот!?

Во ред, верувам дека се бараат начини да се пропагира македонската религија, идентитет, писмо и сл. во оваа "студена војна" со Грците, но мислам дека правиме будали од самите себе со вакви ствари...
Се кладам ако им влезеш во црква некаде позади имаат посебен оддел за маркетинг :LOL:

• Ја почнал/а темата

D

Администратор
31 март 2007
3,269
1,908
www.iwmnetwork.com
Се кладам ако им влезеш во црква некаде позади имаат посебен оддел за маркетинг :LOL:
"Законот за Индустриска сопственст во Членот 137, вели: „Со трговска марка се штити знак кој може графички да се прикаже и кој е подобен за разликување на стоките и услугите на еден учесник на прометот од стоките и услугите на друг учесник во прометот“, што би значело дека со пријавувањето на трговските марки МПЦ ја официјализира својата маркетинг стратегија. Со ова е почната законска постапка за заштита на трговските марки коишто МПЦ планира или веќе ги употребува во прометот."

Извадок од: http://poa-info.org/frameset.php?r=prasanja&p=komentari&d=0034.html&l=mk

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Told ya...

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Мене песната ми е тапа, тексот некој рапер да го „испееше“ ќе беше мноооогу подобро.

Damien

Intern
6 мај 2008
11
0
Па добро кај нас благословуваат бензински пумпи, мотели, катни гаражи... не ме изненадува што почнаа да благословуваат и кампањи :rolleyes:.

Што се однесува до сублиминалните пораки, се согласувам со тебе Ди.

/me го благословува овој пост и му се заблагодарува на семоќниот за оваа добра тастатура.

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Пред неколку дена платив карта за да влезам во црква, а кога побарав свеќи ми рекоа "не држиме" како да сум побарал пиво. Така да, ништо не ме чуди веќе.

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Пред неколку дена платив карта за да влезам во црква, а кога побарав свеќи ми рекоа "не држиме" како да сум побарал пиво. Така да, ништо не ме чуди веќе.
c c c c .. Navistina shteta shto i toa vekje pochna da se upropastuva..

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ЉОЉ како може во црква свеќи да нема... ццц до кое дереџе дојдовме :ua:

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Одамна нашите попови се однесуваат како нашите политичари(лопови), затоа што подалеку од политика и црква :)

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Извинете што ја однесов темава во друг правец.. Ве молам држете се до првичната тема :)

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
.jpg nemozhev da odbijam takva dobra ponuda.... Pola dzip i po blagoslovuvanjeto me odvedoa na prase (normalno posno) shto isto lichno go blagosloviv.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,520
Мислења
822,522
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно