• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Црв полиглот се шири преку MSN Messenger

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Polyglot worm spreads over MSN

A namedropping MSN Trojan is doing the rounds through MSN Messenger.

Тројанецот IRCBOT-RB Trojan се поставува како порака која содржи линкови до слики на социјалните мрежи како што се MySpace и Facebook.

Типичната замка содржи порака како: "Wanna see my pictures before i send em to facebook?". Кликајќи на линкот, корисникот е пренасочен до малициозни вебстрани...

Повеќе: http://www.channelregister.co.uk/2008/01/23/polyglot_msn_worm/

:rolleyes:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Na mene mi se prakaat vakvi slicni msn poraki,a isto taka so niv odi virus vo .zip format.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
ја до сеа не сум се зафркнал, со сите пријателчиња си пишуваме на македонски, па коа ке видам некои англиски коментари одма знам дека е нешо мутно
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Polyglot worm spreads over MSN

A namedropping MSN Trojan is doing the rounds through MSN Messenger.

Тројанецот IRCBOT-RB Trojan се поставува како порака која содржи линкови до слики на социјалните мрежи како што се MySpace и Facebook.

Типичната замка содржи порака како: "Wanna see my pictures before i send em to facebook?". Кликајќи на линкот, корисникот е пренасочен до малициозни вебстрани...

Повеќе: http://www.channelregister.co.uk/2008/01/23/polyglot_msn_worm/

:rolleyes:

IRCBOT колку лош вирус. Не дај боже да го фати некој, резултат инстантно форматирање, бидејќи не дозволува подигање на системот
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Треба да се внимава на ваквите вируси што се шират преку МСН кои се почесто се појавуваат. Како што кажа Liquidworm прашањето кое се користи како замка е: "Wanna see my pictures before i send em to facebook?" Па затоа внимавајте и не бидете љубопитни да видите туѓи слики. :rolleyes: Нема да ви се допаднат! :bye1:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Да почнат да ги решаваат проблемите можеби се ке се подобри. Ама да почнат ... ако почнат
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
избегнувајте .rar или .zip фајлови со име: image + некој број. Исто така избегнувајте e-mail- ови од hi5, messenger во врска со накој корисник и такви слични работи.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не бидете воајери :)), и не кликнувајте свашта. А како ќе реагираат на ова во MSN....бомо видели, не?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.267
Мислења
920.249
Членови
32.929
Огласи
1.069
Најнов член
pepe
На врв Дно