1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CRT Телевизор 70цм+

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 11 Мај 2020.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Барам телевизор со катодна цевка (CRT) со дијагонала на екран од најмалку 70 сантими. Ми треба за Duck Hunt (најозбилно). Телевизорот треба да има закривен екран, да не биде рамен модел со тие 100Hz финти бидејќи нема да работи light gun со него.

  [​IMG]

  Телевизорот мора да биде во исправна состојба без никакви проблеми и без битни козметички оштетувања.

  Со оглед на моменталната криза и дека вакви телевизори се сто кила тешки, огласов го поставувам со цел да најдам и договорам а за подигање и логистика се надевам дека е разбирливо дека работата може да се развлече.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сеа напѓаат сеуште по реклама 5. Ѕирни таму.
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Пратам и таму цело време, за жал ретко има асални големи телевизори кои се исправни и зачувани. Секако не сакам БЕКО или Вивакс пошо не ми се веродостојни за квалитет на електроника или слика. :)
   
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе батче јас овие денови треба да се подновам со 4К ТВ конечно, така да старио ЛЦД ке оди кај моите, а тие моментално гледаат на голем ЦРТ кој сеуште има супер слика, АРНО АМА, мислам дека старио мој ќе сака да си го стави у спална така да штета, нема да можам да ти го понудам. Quadro е и после повеќе од 15 години сеуште не му ослабел екранот ич. :)
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Не се секирај ко шо кажав не се брзам, поентата ми беше да ставам до знаење дека барам голем ЦРТ телевизор па здравје ќе се најде. Предност имаат моделите на Сони Тринитрон и Панасоник Квинтрикс иначе.
   
 6. poljakot

  poljakot
  Gaining Experience

  136
  82
  20 oктомври 2010
  Машко
  Имам Панасоник Квинтрикс, 28ца мислам дека беше..Во Кисела Вода се наоѓа. Далечинското не е оригинално но телевизорот функционира.
   
  На Rukfash и damil им се допаѓа ова.
 7. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Лани братучед фрли Тринитронот пред контењер. За пола саат го снема. Ај да завршеше кај некого во дневна, спална, детска, отпад.....
  Али телевизорот заврши овде
  SONY TRINITRON

  Ако го земеш кажи да ти договорам да го ти до дадеме даљинското. :p
  Таман ќе им направиш профит на тоа ѓупците што роварат по контењерите во Тафталиџе
   
  Costigan_Jr, liduda, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ај и ти па, глеј там уопште да најдеш некој исправен додека има :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,659
  4,109
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Na buvljak sve zavrsuva...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Имам јас коперникус тв фун се како што треба.
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Може некоја слика и број на модел? Морам да проверам спекс. Не сум запознат со брендот, а и не барам премногу стари модели итн :)

  Знам комплицирано е, али компликациите се ради тоа шо треба одредена херцажа, одредени инпути и резолуција за да работи совршено со гејминг конзоли.
   
 12. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Многу бараш :)
   
 13. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Утре ти праќам инфо.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Па да :) знам... ама сакам дак хант и остали пуцачици да ги играм на голем ЦРТ.

  На пример пиштолот за нинтендо работи на друга технологија од пиштолите за PS2, Sega и други конзоли.

  Реално барам нешто шо според спецификации ќе ги покрива сите тие. 100% знам дека сони тринитрони, црните модели со закривен а голем екран (има модели од 29 инчи и помали) работат со сите овие пиштоли. Но за се друго не сум сигурен.

  Вака изгледаат тие модели отприлика:
  [​IMG]
   
 15. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Да ама за да тепаш пајки се ограничуваш со други глупости. Незнам дали ќе ти се трефне али генерално се што е пред 1997 а е curved дисплеј е single region телевизор така да тоа што е купено во Европа е исклучиво PAL 50Hz... Јесте ќе земеш компатибилен телевизор за lightgun али ќе си имаш проблеми со игри од друг регион како што е пример изобличување на слика. Генерално све што е 8bit и 16bit ти е правено со NTSC 4:3 mindset и после удрена глупа конверзија за PAL регион така да сите игри се смачкани пошто PAL има повеќе линии од NTSC.
  Нешто отприлика вака.

  View: https://youtu.be/fxccLuZJYWw

  или вака

  View: https://www.youtube.com/watch?v=uyhcY1EMrwY


  Затоа ќе си бараш Мултирегион CRT што ќе подржува све живо PAL NTSC SECAM, пошто модификациите на конзолите се прилично лесни да ти работат во 60Hz NTSC. и ќе можеш да имаш такозвани Pixel Perfect Ratio!
  А да не правам муабет за да речеме PS1, Dreamcast и остали NTSC наслови на CD-a на PAL CRT ќе ти бидат црно бели или нема да имаат звук.
  Сега незнам нешто читав RGB сигналот, Component за Америките и RGB SCART за PAL e unfiltered сигнал кој нема регионални рестрикции така да кога би врзал некоја ретро конзола да спроведува чист RGB сигнал не би требало да има изобличувања или проблеми со боја и слично...
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Точно, и затоа ќе причекам да видам опции нели. Ама во глобала 90% од конзолите ми се европски така шо неам мака.

  А и не ми пречи да ги играм постарите конзоли на ЛЦД/ЛЕД HD телевизор. Проблемот со пуцачите е шо не можеш да ги играш на ЛЦД/ЛЕД телевизор.
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
 18. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  209
  220
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  TV NOKIA 36cm
  ќе ви одговара за ретро каналите :D
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Ги пратам огласите али сепак неам намера да го купам телевизоров - иако морам да признаам ептен шик идеја. Young Edition. Nokia.
   
 20. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Нокиа е CRT со ненормален квалитет. Ама овој изгледа како да е добро изабен. Штета.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  ОД Швицарска е донесена нокиата. :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  277
  285
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  @toshex знам човек што има Philips, 82cm мислам (тој е од сликата), чекам повеќе информации како модел и сл. и дали ќе сака да го даде. Знам дека има слика у слика и тоа неколку во исто време ако не грешам, со subwoofer мислам и слични џиџи миџи, доста добар модел.
  Спаѓа во категорија која те интересира?
  IMG_20200528_215525.jpg
  П.С. Без милето!
   
  Последна промена: 28 Мај 2020
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. VerifiedUsers Overlay
  Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Тоше јас имам Panasonic Quintrix, минт состојба практично. Ми стои во куќа, каде одам ретко ама летно време почесто. Ќе ти пратам утре некоја слика и модел, па види дали ти одговара. Пред две недели му земав ново даљинско од Логинг, џабе купив три пазарски демек исти ко оригиналот (шкарт невиден). Претпоследната реченица нема врска со првите три, ама ми направи ќејф што работи .

  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  @Necromancer - ако е рамен екран најверојатно нема да ми врши работа, а ако не е дефинитивно ме интересираат детали

  @cgfreak - ти благодарам и би ти бил благодарен ако пратиш модел и останатото инфо кое го спомна. тие со слика во слика обично се дигитализирани премногу, со 100Hz рефреш и остали џиџи миџи шо мене нема да ми одговараат пошо нема да работат ретро пиштоливе добро со нив, но вреди да се провери пошо се гледа дека е закривен екранот барем (шо е еден од критериумите).
   
  На cgfreak му/ѝ се допаѓа ова.
 25. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  277
  285
  1 oктомври 2010
  CG Artist

Сподели

Вчитување...