1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

CRT Телевизор 70цм+

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 11 Мај 2020.

1. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Барам телевизор со катодна цевка (CRT) со дијагонала на екран од најмалку 70 сантими. Ми треба за Duck Hunt (најозбилно). Телевизорот треба да има закривен екран, да не биде рамен модел со тие 100Hz финти бидејќи нема да работи light gun со него.

Телевизорот мора да биде во исправна состојба без никакви проблеми и без битни козметички оштетувања.

Со оглед на моменталната криза и дека вакви телевизори се сто кила тешки, огласов го поставувам со цел да најдам и договорам а за подигање и логистика се надевам дека е разбирливо дека работата може да се развлече.

На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

636
    387
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Сеа напѓаат сеуште по реклама 5. Ѕирни таму.

3. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Пратам и таму цело време, за жал ретко има асални големи телевизори кои се исправни и зачувани. Секако не сакам БЕКО или Вивакс пошо не ми се веродостојни за квалитет на електроника или слика. :)

4. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

636
    387
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Абе батче јас овие денови треба да се подновам со 4К ТВ конечно, така да старио ЛЦД ке оди кај моите, а тие моментално гледаат на голем ЦРТ кој сеуште има супер слика, АРНО АМА, мислам дека старио мој ќе сака да си го стави у спална така да штета, нема да можам да ти го понудам. Quadro е и после повеќе од 15 години сеуште не му ослабел екранот ич. :)

5. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Не се секирај ко шо кажав не се брзам, поентата ми беше да ставам до знаење дека барам голем ЦРТ телевизор па здравје ќе се најде. Предност имаат моделите на Сони Тринитрон и Панасоник Квинтрикс иначе.

6. poljakot

poljakot
    Gaining Experience

136
    82
    20 oктомври 2010
    Машко
    Имам Панасоник Квинтрикс, 28ца мислам дека беше..Во Кисела Вода се наоѓа. Далечинското не е оригинално но телевизорот функционира.

На Rukfash и damil им се допаѓа ова.
  7. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,444
    6 ноември 2007
    Лани братучед фрли Тринитронот пред контењер. За пола саат го снема. Ај да завршеше кај некого во дневна, спална, детска, отпад.....
    Али телевизорот заврши овде
    SONY TRINITRON

Ако го земеш кажи да ти договорам да го ти до дадеме даљинското. :p
    Таман ќе им направиш профит на тоа ѓупците што роварат по контењерите во Тафталиџе

Costigan_Jr, liduda, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

636
    387
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Ај и ти па, глеј там уопште да најдеш некој исправен додека има :)

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VerifiedUsers Overlay
    Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,672
    4,121
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Na buvljak sve zavrsuva...

10. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

579
    288
    14 Април 2012
    Машко
    Имам јас коперникус тв фун се како што треба.

11. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Може некоја слика и број на модел? Морам да проверам спекс. Не сум запознат со брендот, а и не барам премногу стари модели итн :)

Знам комплицирано е, али компликациите се ради тоа шо треба одредена херцажа, одредени инпути и резолуција за да работи совршено со гејминг конзоли.

12. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,444
    6 ноември 2007
    Многу бараш :)

13. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

579
    288
    14 Април 2012
    Машко
    Утре ти праќам инфо.

14. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Па да :) знам... ама сакам дак хант и остали пуцачици да ги играм на голем ЦРТ.

На пример пиштолот за нинтендо работи на друга технологија од пиштолите за PS2, Sega и други конзоли.

Реално барам нешто шо според спецификации ќе ги покрива сите тие. 100% знам дека сони тринитрони, црните модели со закривен а голем екран (има модели од 29 инчи и помали) работат со сите овие пиштоли. Но за се друго не сум сигурен.

Вака изгледаат тие модели отприлика:

15. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,444
    6 ноември 2007
    Да ама за да тепаш пајки се ограничуваш со други глупости. Незнам дали ќе ти се трефне али генерално се што е пред 1997 а е curved дисплеј е single region телевизор така да тоа што е купено во Европа е исклучиво PAL 50Hz... Јесте ќе земеш компатибилен телевизор за lightgun али ќе си имаш проблеми со игри од друг регион како што е пример изобличување на слика. Генерално све што е 8bit и 16bit ти е правено со NTSC 4:3 mindset и после удрена глупа конверзија за PAL регион така да сите игри се смачкани пошто PAL има повеќе линии од NTSC.
    Нешто отприлика вака.

View: https://youtu.be/fxccLuZJYWw

или вака

View: https://www.youtube.com/watch?v=uyhcY1EMrwY

Затоа ќе си бараш Мултирегион CRT што ќе подржува све живо PAL NTSC SECAM, пошто модификациите на конзолите се прилично лесни да ти работат во 60Hz NTSC. и ќе можеш да имаш такозвани Pixel Perfect Ratio!
    А да не правам муабет за да речеме PS1, Dreamcast и остали NTSC наслови на CD-a на PAL CRT ќе ти бидат црно бели или нема да имаат звук.
    Сега незнам нешто читав RGB сигналот, Component за Америките и RGB SCART за PAL e unfiltered сигнал кој нема регионални рестрикции така да кога би врзал некоја ретро конзола да спроведува чист RGB сигнал не би требало да има изобличувања или проблеми со боја и слично...

16. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Точно, и затоа ќе причекам да видам опции нели. Ама во глобала 90% од конзолите ми се европски така шо неам мака.

А и не ми пречи да ги играм постарите конзоли на ЛЦД/ЛЕД HD телевизор. Проблемот со пуцачите е шо не можеш да ги играш на ЛЦД/ЛЕД телевизор.

17. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
  18. boksata

boksata
    Gaining Experience

209
    220
    27 Декември 2017
    QA Engineer
    TV NOKIA 36cm
    ќе ви одговара за ретро каналите :D

19. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Ги пратам огласите али сепак неам намера да го купам телевизоров - иако морам да признаам ептен шик идеја. Young Edition. Nokia.

20. Lazarko

Lazarko
    Practice makes perfect

321
    1,072
    28 ноември 2017
    Машко
    Нокиа е CRT со ненормален квалитет. Ама овој изгледа како да е добро изабен. Штета.

21. VerifiedUsers Overlay
    krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    ОД Швицарска е донесена нокиата. :)

22. cgfreak

cgfreak
    Gaining Experience

277
    285
    1 oктомври 2010
    CG Artist
    @toshex знам човек што има Philips, 82cm мислам (тој е од сликата), чекам повеќе информации како модел и сл. и дали ќе сака да го даде. Знам дека има слика у слика и тоа неколку во исто време ако не грешам, со subwoofer мислам и слични џиџи миџи, доста добар модел.
    Спаѓа во категорија која те интересира?
    IMG_20200528_215525.jpg
    П.С. Без милето!

Последна промена: 28 Мај 2020
  23. VerifiedUsers Overlay
    Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,239
    3,621
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Тоше јас имам Panasonic Quintrix, минт состојба практично. Ми стои во куќа, каде одам ретко ама летно време почесто. Ќе ти пратам утре некоја слика и модел, па види дали ти одговара. Пред две недели му земав ново даљинско од Логинг, џабе купив три пазарски демек исти ко оригиналот (шкарт невиден). Претпоследната реченица нема врска со првите три, ама ми направи ќејф што работи .

Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација

24. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    @Necromancer - ако е рамен екран најверојатно нема да ми врши работа, а ако не е дефинитивно ме интересираат детали

@cgfreak - ти благодарам и би ти бил благодарен ако пратиш модел и останатото инфо кое го спомна. тие со слика во слика обично се дигитализирани премногу, со 100Hz рефреш и остали џиџи миџи шо мене нема да ми одговараат пошо нема да работат ретро пиштоливе добро со нив, но вреди да се провери пошо се гледа дека е закривен екранот барем (шо е еден од критериумите).

На cgfreak му/ѝ се допаѓа ова.
  25. cgfreak

cgfreak
    Gaining Experience

277
    285
    1 oктомври 2010
    CG Artist

Сподели

Вчитување...