• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CrossOver за Mac и Linux бесплатни само денес!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite


CodeWeavers најавија дека нивниата апликација CrossOver ќе биде бесплатна за download само денес, додека стандардно, цената е 40$.

На кратко, апликацијата овозможува Linux и Mac корисници да користат native-like апликации од Windows. Тоа би значело (за гејмерите) дека со помош на таа апликација, би можело да играте Counter Strike или Call Of Duty без да имате инсталирано Windows партиција/VM на вашиот Mac или Linux. За другите ( :) ) , тоа значи дека можете да инсталирате Office, Dreamweaver, Photoshop, Flash и слично.

Повеќе информации и download ТУКА.


PS. thumbs up za neW1. :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ova koristi wine ama e optimizirano i custom-izirano mnogu za da moze d agi raboti onie navedenite programi so poln kapacitet. + ima mnogu windows biblioteki koi se prevedeni za rabota na wine.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
 • Ја почнал/а темата
 • #12

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Јасно ми е дека е Half Life или нешто слично, ама не гледам како VMWare или Parallels се уклапа со темава :)
CrossOver нуди win игри под mac, овие другиве нудат win игри под win под mac.
аха ок. Се вклопува под виртуализација; ама не е важно - нека го избришат постот од админ - no harm done

се извинувам за off-topic
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
аха ок. Се вклопува под виртуализација; ама не е важно - нека го избришат постот од админ - no harm done

се извинувам за off-topic
Нема врска... знам само дека ова работи како порт за апликациите користејќи посебен лејер/компајлер. Ама би било добро ако некој знае убаво да објасни како точно е постигнато.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
CrossOver enables Intel-based Macs to run Windows applications. It works differently from other virtualization software like Parallels Desktop and VMware Fusion because it doesn't require Windows to be installed in order to work. CrossOver is closely tied to an open source project for Linux operating systems called WINE, which provides a translation layer that enables Windows applications to operate on x86-based computer architectures.
Значи разликата е што за crossover не мора да имаш/инсталираш windows. Меѓутоа, нуди помалку компатибилност во споредба со Parallels.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Значи разликата е што за crossover не мора да имаш/инсталираш windows. Меѓутоа, нуди помалку компатибилност во споредба со Parallels.
да, со други зборови имаш компатибилност само за тие апликации за кои што дечките направиле порт, а сега за сега и не се толку многу... за разлика од Parallels пример, каде што имаш fully functional windows
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
да, со други зборови имаш компатибилност само за тие апликации за кои што дечките направиле порт, а сега за сега и не се толку многу... за разлика од Parallels пример, каде што имаш fully functional windows
Да, да, точно така. Но, од друга страна, не мора да "влечкаш" цел десктоп; користиш само што ти треба(најпотребното). Апликациска виртуелизација е супер - можеш да си ги имаш сите потребни апликации и дата на еден USB - на пример со ThinApp: http://www.vmware.com/products/thinapp/
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
845,828
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно