• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Црни листи на IP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

philldm

Intern
29 јануари 2018
43
14
Здраво на сите. Помош/совет како да се справам со следниот проблем. Некако успеавме да ги исчистиме компјутерите од разни вируси, тројани, спамови и слично, но долгото неработење на тема „безбедност“ си го зеде делот и фиксната надворешна IP адреса е на неколку црни листи. Проверено е со помош на mxtoolbox.com. Повеќето бараат пари (што не е проблем да се плати) меѓутоа дали ако се плати ќе се тргнат навистина или е само scam. Некој со слично искуство?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,584
2,920
Напнете го провајдерот или да ви смени адреса (полесно) или да се заложи да ја тргнат од црна листа.
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
До сега не сум плаќал за тргање од црна листа, но во неколку наврати сум контактирал и секогаш ја тргале адресата од нивата листа. Сепак станувало збор за false-positive, односно, некоја/и друга адреса од тој сабнет била на листа и блокиран бил цел сабнет. Инаку, има некои и кај кои не може да платиш. туку мора да помине некое време (1 месец, па и повеќе) за да те тргнат автоматски.
Сепак, ако планираш да плаќаш, прво добро истражи на кого се плаќаш. Често има листи, кои всушност користат други листи и ги објавуаат како свои.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

philldm

Intern
29 јануари 2018
43
14
Напнете го провајдерот или да ви смени адреса (полесно) или да се заложи да ја тргнат од црна листа.
Да се смени јавна ИП не е опција, бидејќи треба цела мрежа да ја преконфигуруираме, сервери, билинг итн.

EDIT: На барањето помош од провајдерот за тргање од црните листи, добивме одговор „ваш проблем“.
 

Mao

On your way to fame
5 јуни 2007
1,226
961
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Za da ja trgnete IP adresata od blacklist treba da gi kontaktirate nadleznite i obicno imaat forma preku koja se bara da se trgne IP-to od nivniot blacklist. Pari od niv nikoj ne bara taka da sednete i podnesete si gi baranjata za delist. Nema zasto da davate pari na nikoj.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,094
8,280
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Прво види какво влијание (ако воопшто го има) е тоа што таа адреса се нашла на тие листи. Дали те спречува да имаш сертификат, која ти е намената на серверот и слично.
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Што е проблем точно?

Да ли имате маил сервер таму и проблем со праќање маилови на некои дестинации?
Во тој случај, на вашиот маил сервер намести mail relay преку sendgrid, mailjet, mailchannels или слични сервиси.

Со плаќање нема да симнат ИП адреса од легитимни листи (sorbs, spamhaus, spamcop, barracuda, dnsbl).
Bоопшто нема таква можност со пари да се реши, тука помага само поминато време и однос нормални маилови / спам + секако испрати нивна процедура manual delisting и толку.
Таму каде што има плаќање е 100% превара, т.е тие листи се ransom и свеедно никој не ги користи.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,848
3,929
Сменете го операторот. И ќе си преконфигурирате се, пошто по ваша вина е. За жал нема опростување за немарност, чисто ваша одговорност е.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

philldm

Intern
29 јануари 2018
43
14
Што е проблем точно?

Да ли имате маил сервер таму и проблем со праќање маилови на некои дестинации?
Во тој случај, на вашиот маил сервер намести mail relay преку sendgrid, mailjet, mailchannels или слични сервиси.

Со плаќање нема да симнат ИП адреса од легитимни листи (sorbs, spamhaus, spamcop, barracuda, dnsbl).
Bоопшто нема таква можност со пари да се реши, тука помага само поминато време и однос нормални маилови / спам + секако испрати нивна процедура manual delisting и толку.
Таму каде што има плаќање е 100% превара, т.е тие листи се ransom и свеедно никој не ги користи.
Токму тоа е проблемот. Фала за инфо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,812
Членови
28,233
Најнов член
dejanoskia
На врв Дно