1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Црна листа и/или "бела" листа од клиенти

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Oliver!, 5 oктомври 2012.

1. Oliver!

Oliver!
    Гостин

Дали би било прописно според правилникот на форумот да се состави листа од клиенти што сме ги имале, а кои што на било кој начин не оштетиле директно или сме биле сведоци на оштетувања врз други, без разлика дали материјално или психолошки... :]

Ова најчесто се случува на фриленсери што не добиле навремено предупредување, лично ми се случи пред неколку месеци, па доколку е во нормите на ИТ.ком.мк мислам дека ќе биде една добро полезна листа за понеискусните/помладите програмери или дизајнери

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,774
    1,884
    8 Мај 2007
    Машко
    стојам позади ова
    а поради скорешно искуство со две локални фирми...
    мислам дека е фер да ги предупредам и другите.

нека се произнесат администраторите за прашањево

3. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,979
    3,100
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
  4. Oliver!

Oliver!
    Гостин

Само да го дополнам барањето,
    би пишувал објективно на таа тема, со непристрасно раскажување на приказната, а без изливи на емоции.
    А бидејќи во оваа работа, како и секоја друга, информациите не би требало да се базираат на авторитети, туку на факти, доколку има потреба да се направи checklist од тоа што мора да содржи рецензијата, лично би споделил и приватни мејлови од комуникациите ако треба :]

5. ARMac

ARMac
    Орган

6,016
    6,835
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мислам дека нема поента. Чим се види тој што направил така на листата, ќе си отвори нов акаунт и па ништо.

6. Oliver!

Oliver!
    Гостин

Фала, ме освести дека треба уште едно дополнување:
    Мислев на клиенти, како имиња - со директно посочување на име/бренд и доменот на сајтот, не за членови од форумот.
    За внатре во форумот, се знае:
    форум ти е како фамилија - ќе има кавги секогаш, ама на крај мора да се дојде до некакво решение, додека тие што го напуштаат форумот, нормално, не се дел од таа фамилија и поарно да не се тука :]

7. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,835
    823
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    ^
    Добра лекција дека при отварање тема не треба да се штедат зборови. Сигурен сум дека поголемиот број на членови што ја прочитаа темава, погрешно го разбраа насловот.

Што се однесува за одобрувањето - имате амин.

Веќе има неколку теми специјално посветени на професионалноста на Сет. Доколку имаш мерак да отвориш една генерална и предупредувачка - само напред.

НО, наведувањето на фирми/домен/контакти да биде максимално поткрепено со докази и факти. Клеветата е строго забранета на форумов. Непочитувањето на ова ќе резултира со санкции.

Поздрав,
    Влатко

8. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,774
    1,884
    8 Мај 2007
    Машко
    мислам дека не е за сет или хардвер фирми, туку дека дизајнери/програмери/(што и да е ит) имаат лошо искуство со работа за некои клиенти.

на едните ради обемност во меилови им спремам тужба, штом се растеретам од работа.

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,428
    25,112
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Амин и од мене. Слободно направете таква листа.
    Али без споделување на лични податоци или така нешто....

10. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    И јас сум ЗА!!!
    Одамна го планирав ова али не бев сигурен дека ќе добие одобрување.
    Имаме и те како докази.

11. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
Слични теми
  1. Aleks
    Одговори:
    2