1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Црна листа и/или "бела" листа од клиенти

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Oliver!, 5 oктомври 2012.

 1. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Дали би било прописно според правилникот на форумот да се состави листа од клиенти што сме ги имале, а кои што на било кој начин не оштетиле директно или сме биле сведоци на оштетувања врз други, без разлика дали материјално или психолошки... :]

  Ова најчесто се случува на фриленсери што не добиле навремено предупредување, лично ми се случи пред неколку месеци, па доколку е во нормите на ИТ.ком.мк мислам дека ќе биде една добро полезна листа за понеискусните/помладите програмери или дизајнери
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 2. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  стојам позади ова
  а поради скорешно искуство со две локални фирми...
  мислам дека е фер да ги предупредам и другите.

  нека се произнесат администраторите за прашањево
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 4. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Само да го дополнам барањето,
  би пишувал објективно на таа тема, со непристрасно раскажување на приказната, а без изливи на емоции.
  А бидејќи во оваа работа, како и секоја друга, информациите не би требало да се базираат на авторитети, туку на факти, доколку има потреба да се направи checklist од тоа што мора да содржи рецензијата, лично би споделил и приватни мејлови од комуникациите ако треба :]
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,016
  6,835
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мислам дека нема поента. Чим се види тој што направил така на листата, ќе си отвори нов акаунт и па ништо.
   
 6. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Фала, ме освести дека треба уште едно дополнување:
  Мислев на клиенти, како имиња - со директно посочување на име/бренд и доменот на сајтот, не за членови од форумот.
  За внатре во форумот, се знае:
  форум ти е како фамилија - ќе има кавги секогаш, ама на крај мора да се дојде до некакво решение, додека тие што го напуштаат форумот, нормално, не се дел од таа фамилија и поарно да не се тука :]
   
 7. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  ^
  Добра лекција дека при отварање тема не треба да се штедат зборови. Сигурен сум дека поголемиот број на членови што ја прочитаа темава, погрешно го разбраа насловот.

  Што се однесува за одобрувањето - имате амин.

  Веќе има неколку теми специјално посветени на професионалноста на Сет. Доколку имаш мерак да отвориш една генерална и предупредувачка - само напред.

  НО, наведувањето на фирми/домен/контакти да биде максимално поткрепено со докази и факти. Клеветата е строго забранета на форумов. Непочитувањето на ова ќе резултира со санкции.

  Поздрав,
  Влатко
   
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  мислам дека не е за сет или хардвер фирми, туку дека дизајнери/програмери/(што и да е ит) имаат лошо искуство со работа за некои клиенти.

  на едните ради обемност во меилови им спремам тужба, штом се растеретам од работа.
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,428
  25,112
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Амин и од мене. Слободно направете таква листа.
  Али без споделување на лични податоци или така нешто....
   
 10. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  598
  3 Мај 2010
  Машко
  И јас сум ЗА!!!
  Одамна го планирав ова али не бев сигурен дека ќе добие одобрување.
  Имаме и те како докази.
   
 11. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
Слични теми
 1. Aleks
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  7,543
 2. trakilaki
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,644
 3. Fatal1ty_
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,869
 4. Fatal1ty_
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,554
 5. Fatal1ty_
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,043
Вчитување...

Сподели

Вчитување...