• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Crn Ekran?!?!?!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
nz sto se slucuva ali posle nekolku casa sedenje na msn i slusanje muzika mi se pojavuva crn ekran a pokazuva deka e uklucen i e cel blokiran nz sto mu e!i nisto ne moze da se napravi osven restart!ve molam pomognete mi
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
nema nikakov error naednas ke se naprai crno i tolku a anti virus imam avast!
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Нешто да не правиш специфично кога се појавува екранот?
Пробај да го скенираш со авастот ама целосно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
nisto ne pravam samo na msn sedam i na mozilla nisto drugo!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Дали кога ќе ти се блокира целосно екранот можеш да мрдаш со глувчето? Доколку можеш тогаш го имаш истиот проблем како и мојот, а тоа е проблем со слотот за графичката на матичната.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Дали кога ќе ти се блокира целосно екранот можеш да мрдаш со глувчето? Доколку можеш тогаш го имаш истиот проблем како и мојот, а тоа е проблем со слотот за графичката на матичната.
неможам ништо да правам цел е блокиран исто како да ми е исклучен мониторот али свети дека е уклучен и морам рестарт да правам за да се направи друго ништо неможе!
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
Дали кога ќе ти се блокира целосно екранот можеш да мрдаш со глувчето? Доколку можеш тогаш го имаш истиот проблем како и мојот, а тоа е проблем со слотот за графичката на матичната.
mislam koga ke mu se naprai crn ekran tesko da ke moze da go vidi pointerot od glusecot....ali ne sum siguren :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
@pudge
Кај мене само малце ако го помрднам кабелот од мониторот, целиот монитор се кочи и работи само глувчето, а понекогаш и екранот станува црн а компјутерот се фино лепо си работи. Затоа помислев да не е слотот за графичката.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
незнам што му е али еве го скенирам како сто ми кажа hijackhacker и ке видиме па ке ви кажам што сум напраил!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Провери дали има прашина на кулерот од графичката, дали врти вентилаторчето од тој кулер, да не е напластена прашина/нечистотии врз мемориските чипови на картичката.
Провери го и кулерот од процесорот, макар што мислам дека ќе да е графичката. Види и во БИОС-от да не ти е сетирано достигнување на некоја температура на процесорот, па овој ја достигнал. Кај две Пентиум 3 плочи што сум ги имал знаело при прегревање на процесорот да се појави црн екран.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Ne veruvam da mu pregreva cpu od slusanje muzika i tepanje na msn. Za kulerot na grafickata moze imas pravo... ako mu e poln so gubre, ke mu pravi problem.
Neka otvori kukiste, pa neka kaze sta nije u redu.
 
Мене една постара графичка знаеше кога ке се прегрее во игра, да ми даде црн екран со "No signal" објаснување од мониторот. Го андерклокував рамот на графичката за 50-100мхз (немаше радијаторчиња на рамчињата) и проблемот го снема.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Ne veruvam da mu pregreva cpu od slusanje muzika i tepanje na msn. Za kulerot na grafickata moze imas pravo... ako mu e poln so gubre, ke mu pravi problem.
Neka otvori kukiste, pa neka kaze sta nije u redu.
na grafickata nemam kuler jas samo hladnjak imam a i celo vreme mi e otvoren!
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Јас имав исти проблем ама во мојот случај пуштив еден еррор репорт на микрософт да видам што ќе каже. Во мојот случај беше драјверот од глувчето имам некој безжичен глушец од МС
види случајно дане е некој драјвер што ја блокира матичната провери во Administrative tools > event viewer што ќе ти каже.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
na grafickata nemam kuler jas samo hladnjak imam a i celo vreme mi e otvoren!
Definitivno do grafickata e.......
Aj sto nemas kuler na grafickata, nemas, i ne e golem problem (zavisno sto kartica imas), ama sto go drzis otvoreno kukisteto???Taka samo dopolnitelno ne mu dozvoluvas na topliot vozduh da bide izvaden nadvor.......a baska na toplovo sega ti vlaga topol vozduh.....a da ne zboram za prasina:)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Грешиш ако мислиш дека подобро ке се лади ако ти е отворен. Така помалку ти се лади целиот компјутер.
Иако насекаде го читам ова, сепак не сум убеден во истото. На CD-то од матичната плоча има едно софтверче за пратење на напоните, температурата на процесорот и системот и за обртаите на вентилаторите. И постојано ја пратам температурата на процесорот во различни услови. Лично сум пробал и со отворен и затворен компјутер.
Со затворен компјутер температурата на процесорот нормално се движи околу 55-60 степени и плус загреано е целото куќиште, а со отворен од 45-50. Знам дека отворено куќиште ствара хаотично движење на воздухот ама сепак мислам дека кај мене барем има ефект. Што знам за ова.... дискутабилно. :rolleyes:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
@AMD_fan
Дефинитивно дискутабилно, и јас мојата мазга си ја чувам отворена и температурата е каде каде пониска.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,169
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно