Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Crash Bandicoot

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.343
Скопје
Верувам дека многу од вас што имале Playstation 1 ја знаат играва.
Лично на мене ми беше омилена игра во тоа време (сите 5 дела) и имам преубави спомени со нејзе.
CrashBandicootWallpaper1024.jpg


Листа од сите делови

Playstation 1:
 • Crash Bandicoot (1996)
 • Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back (1997)
 • Crash Bandicoot 3: Warped (1998)
 • Crash Team Racing (1999)
 • Crash Bash (2000)
Playstation 2:
 • Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex (2001)
 • Crash Nitro Kart (2003)
 • Crash Twinsanity (2004)
 • Crash Tag Team Racing (2005)
 • Crash of the Titans (2007)
 • Crash: Mind Over Mutant (2008)
Некои од нив се и за Xbox, а фалат и уште неколку што беа за други конзоли.
Низ годиниве правени се од различни девелопери и издавани од различни фирми, но според мене најдобрите беа од Naughty Dog / Universal Studios / Sony.


Во најава е реместаер на првите 3 дела што беа на Playstation 1 кој ќе се вика Crash Bandicoot: N.Sane Trilogy за Playstation 4. Ја прават Vicarious Visions под Activison што не ми се допаѓа многу ама сепак ме радува што ќе оживее насловот.
crash-bandicoot-n-sane-trilogy.png

Кои делови ги имате играно и кои ви се омилени?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Jaс ги имам играно сите од PS1 ерата, понатака прекинав зашто никогаш не купив PS2. Од овие што ми се изиграни најомилена ми е Crash Bash зашто се игра во друштво и има многу смешни моменти. Памтам со другар бегавме од часови и идевме кај мене да ја вртиме на двајца :). И ден денес знам да ја заиграм на емулатор.

Инаку ремастерот изгледа многу добро и забавно, мислам дека ќе биде полн погодок.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
966
480
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Никогаш не сум ги играл, ама можеби во иднина ќе ги пробам, пошто е светски класик во областа на гејмингот, а и многу кул изгледа гејмплејот. Да имав PS2 во времето кога се емитуваше "Тајниот агент Изи" на ТВ ќе беше лудница.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Прекрасна игра, леле пред колку години ли беше тоа заборавив ?
Со брат ми се убивавме од играње со оваа игра на Playstation 1 .
Ти благодарам другар што ми ги врати спомените па макар и на кратко. :cool::)
 
Последна промена:
13 март 2016
11
6
Кои делови ги имате играно
Ги имам сите делови за PS1 играно, тоа се: Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back, Warped, Team Racing & Crash Bash. Team Racing ја имав на посебно CD, после, колку што се сеќавам, најдов еден сет со сите останати.
и кои ви се омилени?
Warped ми е омилена, level дизајнот е најдетален, најдолга е и интересна и оригинална (бар за тој тип игри) им е идејата со ретро футуризмот.

Натаму, деловите за PS2 & 3, Xbox и другите платформи ги немам играно, а се немам ниту информирано какви се и што се, ама со појавата на PS2 мислам дека Crash франшизата доби сериозна конкуренција во Jak and Daxter (ако не сум заборавил, првите два дела на Jak and Daxter станаа Platinum/Gold series, и покрај претходно добро изградената репутација на Naughty Dog не потрфрлија воопшто, IMO).
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.343
Скопје
Ах таа Fifa Street, умиравме на ПС2.
Гуд олд дејz
Каква врска има Fifa Street со темава?

Натаму, деловите за PS2 & 3, Xbox и другите платформи ги немам играно, а се немам ниту информирано какви се и што се

За Playstation 2 деловите ги правеа више други девелопери и не беше тоа тоа. Иако сите ги имам поминато и беа забавни, едноставно им фалеше нешто. За Playstation 3 немаше ниту еден дел.
А, исто Warped и на мене ми беше омилена.
 
Последна промена:

esquimaux

Practice makes perfect
16 јануари 2016
621
1.039
Скопје
И мене ми беше тројката омилена додека највише саати иам оставено на Team Racing со и ради друштво. Не сум ги играл деловите за Ps2 зашто не сум ја имал конзолата, али глеам не се нешто за фалење ко нивните предходници. Баш пред скоро видов дека прават римејк и зачудувачки делува доста добро.
Е сеа не сум се замарал никогаш со емулатори и такви ствари. Дали некој би ме упатил како најлесно без многу барање да ги играм првите неколку верзии на PC, ради носталгија нели :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ремек дело, уживав во секоја минутка со играва.
Сум ги играл:
Crash Bandicoot (1996)
Crach Bandicoot 3
И нај омилената за мене и брат ми Crash Team Racing, сме ги пукале џојстиците од земја заради оваа игра.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.328
3.061
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Обавезно ја инсталирам оваа Crash Team Racing да се вратам назад во времето, абе ми се плаче од радост кога ќе ја видам играва, посебни чувства се тоа, немам зборови. :cool::)

View: https://www.youtube.com/watch?v=DI65VjAfiY8
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.343
Скопје
Ај некој што ќе ја проба Team Racing да ми каже дали ќе му работи све како што треба. Јас со сите можни ISO-а пробав пред некоја година и сите имаат проблем со мемориската и со звукот. Исто така пробав и различни сетинзи.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Ај некој што ќе ја проба Team Racing да ми каже дали ќе му работи све како што треба. Јас со сите можни ISO-а пробав пред некоја година и сите имаат проблем со мемориската и со звукот. Исто така пробав и различни сетинзи.
причекај да ја закачам на дропбокс, проверена од мене и свртена едно 10 пати :D
edit @Psycore
Код:
https://www.dropbox.com/s/i8u2yiw3fi0dont/Crash.Team.Racing.Pc.Game.Portable.rar
 
Последна промена:

flektarn

Intern
19 јануари 2015
15
3
Ептен ме фаќа носталгија за играва. Заедно со томб рајдер и сајфон филтер ми беа топ три игри за ПС1. Сите три дела ги поминав на времето али гемовите никад не ги најдов :(


Ај некој што ќе ја проба Team Racing да ми каже дали ќе му работи све како што треба. Јас со сите можни ISO-а пробав пред некоја година и сите имаат проблем со мемориската и со звукот. Исто така пробав и различни сетинзи.

Имаше нешто се местеше со билд-ин драјверите за звук и видео. Пиши го проблемот на гугл и кликни на темата на официјалниот форум за епсхе. И ја го имав истиов проблем и вака го средив некако.
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
331
221
Каква врска има Fifa Street со темава?За Playstation 2 деловите ги правеа више други девелопери и не беше тоа тоа. Иако сите ги имам поминато и беа забавни, едноставно им фалеше нешто. За Playstation 3 немаше ниту еден дел.
А, исто Warped и на мене ми беше омилена.

Сакам да кажам умирав на ПС2 поради таа игра а Crash Bandicoot расипа толку пријателства поради кои сум благодарен дека прекинаа.
Зборам за CB3
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.904
2.119
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Crash Team Racing. Уште си ја пуштам чат пат на PS3.
 

barneymk

Gaining Experience
27 април 2016
122
107
Skopje
На пс1 имам играно краш ама многу бев мал не се сеќавам на нив толку добро. Ако начекам некое пс1 (тоа на Пане пред нос ми кидна) ќе го зеам, моево некако има проблем со ласерот.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
На пс1 имам играно краш ама многу бев мал не се сеќавам на нив толку добро. Ако начекам некое пс1 (тоа на Пане пред нос ми кидна) ќе го зеам, моево некако има проблем со ласерот.

Welcome to the official ePSXe website

Плус еве римејкот искача за PC, што има старата да ја играш :)
 

barneymk

Gaining Experience
27 април 2016
122
107
Skopje
што знам некоја носталгија ме мавна пред некоја недела за ПС1, ама се разочарав коа не ми читаше цдиња. Може и ќе пробам на ПЦ :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно