• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CPU

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pece_648

Intern
31 јануари 2008
52
0
Здраво на сите.
Кога ќе го стартувам компјутерот ми се појавува следнава порака на монитор.
CPU is unworkable or has been changed. Please rechec - CPU SOFT MENU.
Го враќам биосот на default но пак истата порака се јавува, дали некој се има сретнато со ваков проблем и дали ќе може да помогне.

Благодарам
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Pece_648

Intern
31 јануари 2008
52
0
Jа ресетирав неколку пати и пак истиот проблем се појавува
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Побарав на google.. и гледам некој го решил проблемот со формат на хард дискот. Иако не гледам како хдд би правел проблем во случајов.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,254
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
пробај да ја смениш батеријата и апдејтирај го биосот.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Пробај првин сите подешавања да ги смениш (оптимизираш) во Default :)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@Fatihh, кога ја вади батеријата сите подесувања одат на Default.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,350
28,742
kalco.ru
Јас колку што читаф од нет CPU сетинзите не се подесуваат на Default ...:chudenje:
Мислам дека си грешка кога ја вадиш батеријата биосот неможе да работи и се се ресетира...и не би ја гледал логиката како да не се подесува...ако не се подесува каде ја памти?
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Треба се да подесиш на default, ако си ја заменил батеријата, следен чекор е се да биде default како што си го купил компјутерот.
Еве како некој го средил проблемот

- Press Delete key to enter the setup when you boot up the computer.
- Load the optimal settings
- Go to Softmenu and you should see the CPU has been detected correctly at 2.53(133)

You would highlite the CPU OPERATING SPEED and hit enter.
Then under there, select CPU default.

Еве ти го и Линкот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,229
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно