• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CPU Usage на 100%

 • Ја почнал/а темата
 • #1

cacko_ku

Intern
16 октомври 2008
110
2
Незнам што се случува ама CPU Usage на мојот компјутер често работи 100% не секогаш ама кога работи еден или повеќе активни програми.не верувам дека проблемот е во некој вирус зошто секојдневно му правам упдате на антивирусниот програм и не пријавува вируси.Па ќе замолам некој ако знае да даде некое решение или совет.Благодарам
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Во таск менаџер подреди ги апликациите по искористеност на процесорот за даден процес. Види кој процес го оптеретува процесорот, и дај да видиме или пастирај на гугл и види што е проблемот
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Што антивирус имаш?
Има шанси да е вирус или ивентоално имаш многу стартуп програми кои ти работат во позадина
иди cmd>msconfig>startup и од тука избриши нешто што знаеш што е а не ти треба да работи.Пази само да не избришеш нешто потребно
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кои се тие процеси? Дај име или screen shoot. Па ќе видиме од каде се.
Што процесор имаш?
А тоа дека му правиш секој ден апдејт на антивирусниот програм и дека не пријавува вируси не биди сигурен дека немаш вируси.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

cacko_ku

Intern
16 октомври 2008
110
2
Што антивирус имаш?
Има шанси да е вирус или ивентоално имаш многу стартуп програми кои ти работат во позадина
иди cmd>msconfig>startup и од тука избриши нешто што знаеш што е а не ти треба да работи.Пази само да не избришеш нешто потребно
znam za msconfig i od tamu gi imam iskluceno nepotrebnite startup procesi
a kako antivirus koristam ESET smatr security 3
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

cacko_ku

Intern
16 октомври 2008
110
2
najveke mi zafaka firefox.exe 69.200K
ekrn.exe 40.500K
explorer.exe 29.400K
svchost.exe 21.100K
drugite ne pod 10.000K
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Епа другар дај еден screen shoot од Task manager да видиме кој процес ти црпе најмногу процесор

едит: ekrn.exe ова ти е од нод32 антивирус
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
najveke mi zafaka firefox.exe 69.200K
ekrn.exe 40.500K
explorer.exe 29.400K
svchost.exe 21.100K
drugite ne pod 10.000K
Ова не е процент од процесорот, ова е големината на меморија што ја трошат.
Дај подетални информации, колку рам имаш, што процесор, и дај еден screen shoot од процесите.

Иначе тоа од нодот не е ич многу. И кај мене е толку. А моментално firefox-от ми е на 150.000К.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Епа антивирусите обично многу зафаќаат...Ај пробај вака нешто ми текна сеа:
иди end proces на explorer.exe и пак отвори го file>new task(run)>на линиата пиши explorer.exe и ОК.Со ова треба малце да се намали
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
 • Ја почнал/а темата
 • #15

cacko_ku

Intern
16 октомври 2008
110
2
Епа антивирусите обично многу зафаќаат...Ај пробај вака нешто ми текна сеа:
иди end proces на explorer.exe и пак отвори го file>new task(run)>на линиата пиши explorer.exe и ОК.Со ова треба малце да се намали
toa nesto slicno kako da mu pravam log out ili restart
sum probal i so toa ne funkcionira
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Мозила Фaјарфокс ти прави проблеми, која верзија ја користиш и дај комфигурација, ако не барем цпу кажи кое имаш.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
isass.exe колку што ме држи паметот, овој процес беше процес од малициозен софтвер кој го качува процесорот на максимално ниво на искористеност. А да, гледам користиш мозила. Ја со 3 таба на мозила имав 80000к искористеност со опера исто со 3 таба искористеноста е 20000к така да... размисли и за таа промена со цел забрзување.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

cacko_ku

Intern
16 октомври 2008
110
2
Слабичко е процесорчето али сепак не се исклучува можноста да е и вирус
ama kompjuterot samo sto go formatirav pred 2 nedeli i dvete particii i pak si tera na staro i jas mislev deka e virus ne mozev da go najdam so antivirus pa rsiv da preinstaliram ama ne pali
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Мора да имаш некој вирус. Јас имам процесор послаб од твојов, со истите уклучени програми и едвај стига до 50 а камоли до стотка.
Ако неможеш да го исчистиш со антивирус фани инсталирај spyware doctor ...пробај можеби ке биде мене тој програм ме има спасувано неколку пати ...

поздрав и со срека :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

cacko_ku

Intern
16 октомври 2008
110
2
znaci isass.exe e virus a lsass.exe e nekoj vazen security proces
a ja go imam lsass.exe u task menager a ne isass.exe
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,185
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно