1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CPU температура 70°С

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од CyberSpic, 3 Август 2008.

 1. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  1. Колку е веродостоен Еверест за мерење температура?
  2. Дали е ова премногу за q6600 ? 70 °C ( моментално ги користам сите јадра за видео конвертирање )

  [​IMG]
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Остај го 15 минути вака, и оди да си купиш нов процесор. Што кулер имаш?
   
 3. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Intel фабричкиот, но оверклок на 3 гига, сликата е од искористување макс на сите јадра, значи таск менагер 100% процесор.
  Кога е во мирување нема гајле.
  Значи за оверклок да набавам кулер нов така ? Препорака можеби ? :)
   
 4. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  4
  9 Декември 2007
  Нема проблем 70*C не е голема, може да се рече дека е мала температура при 100% оптеретување, плус тоа што е лето не е ништо страшно. Некаде над 80 85 е веќе опасно но интел си има заштита и не можеш да го оштетиш процесорот.

  Не фрлај пари на кулер.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,420
  25,102
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer


  tacno i ja pred edna nedela go overklokuvav(mi trebase za nesto) i imase 70*c ali nemase problem so dobar kuler
  P.S ali za podobar efekt otvori si ja stranicata :LOL:
   
 6. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  А да фрла пари на нов кулер, да не фрла на нов процесор? Што викаш? Он-топик: моја препорака е да си земеш нов кулер (имаш многу добри во сет компјутери) или да го намалиш клокот на процесорот.
   
 7. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  Druze ostaj gi ovie sto te plasat:D
  Toa i ne e nekoja golema temperatura. Na primer kaj mene uste na podiganje na Windows mi e 71C ..... A kompjuterot mi raboti najmalku 10 casa dnevno bez prekin. :D
   
 8. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Не бе, не е висока........лол
   
 9. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,991
  503
  14 Април 2007
  Машко
  ма не е толку висока температура како што рече trakilaki
  да дојдете да видите кај мене
  во собата само е ~45 3ти спрат кров над мене по цел ден се пече
  дури во 9-10 навечер почне да заладува
  затоа и претешно работам навечер дење како гуштер се печам
  и скоро по цел ден и ноќ дури понекогаш и неколку дена не ги гасам
  еден целерон не диза толку температура (65-70+)
  но core2duo диза у највише
  достиза и до 80:)
   
 10. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,619
  155
  11 Април 2007
  Машко
  кај мене константно е ~75*, никогаш под 70... инаку имам intel pentium 4 и сум немал проблеми со процесорот веќе 6-7 години, никогаш ни сум го чистел кулерот, ни сум менувал пасти ни чуда...

  а многу често се качува и над 85*
   
 11. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Па земи спржни нешто :))
   
 12. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Го симнав Real Temp, и при нормални услови - Игри, повеќе процеси,... е 38 степени. Значи само при конвертирањето кога користев Видео Конвертор се качи на 70 степени ( користев 4 конвертирања истовремено )
  Ама да не е шубе работава, ќе земам еден кулер, да не ја прам големата за ништо.

  Фала на совет.
   
 13. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Баш затворено куќиште овозможува подобра циркулација на воздухот во внатрешноста („промаја“, да се изразам така). Со отворено куќиште се намалува ефикасноста на ладењето.
  Чим си оверклокувал, дали си го кренал и работниот напон? Ако си, ставај подобар кулер, и обавезно провери ја термалната паста - по потреба, замени ја.
   
 14. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Хехе, ама не за сите делови и не во секоја ситуација, јас кога ке го отворам капакот, температурата на процесорот паѓа, а на чипсетот и графичката се крева:D
   
 15. kapsarovb

  kapsarovb
  Intern

  32
  2
  13 Август 2008
  Case Cooler му е мајката

  И јас имав проблем со мојот процесор дека по жешково знаеше да постигне температура од 70 до 85 степени (целзиусови) и го решив проблемот со кулер за куќиште и сеа се движи околу 55 до 65 што е кул...
   
 16. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  abe kaj mene u soba e 50 stepeni :D:D:D:D:D:D:LOL::LOL:
   
 17. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Goodboy, печен си за клима уред :D.
  Јас ладењето во куќиштето го решив со системски вентилатор на предната страна, кој вшмукува воздух, ексхаустер на долната задна страна и два мали вентилатори на задната страна на куќиштето во висина на процесорот кои издувуваат надвор. Немам потреба да вадам капаци.
   
 18. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,092
  1,364
  5 Септември 2008
  Машко
  Just a small info - силикон почнува да станува нестабилен над 63 целзиуса.
   
 19. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Еве види ја, и не се жалим. на 3.15

  [​IMG]

  Со кулер

  Cooler Master Vortex 752

  Еве на 3.0 како тебе веројатно.

  [​IMG]
   
 20. TheSpeedy

  TheSpeedy
  Intern

  279
  2
  4 Септември 2007
  И кај мене q6600 има температура од 51 коа е неоптоварен ,
  ако е оптоварен стигнува и до 69-70...
  тоа ти ради глупиот кулер шо иде во BOX-от.
   
 21. boge_k

  boge_k
  Gaining Experience

  68
  70
  11 Април 2007
 22. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
  80 C :isplashen:

  А, паста да ставеше нешто Arctic Silver? По можност на база на метал (пастата), а не силикон, само пази да не капниш на некои од контактите.
   
 23. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Еве рекорд што сум постигнал на 3.2(сега го стабилизирав не проаѓа 85:D)

  [​IMG][​IMG]
   
 24. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  хаха а јас се мислев дали е 70 степени многу :)
   
 25. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008

  Чекај, а си го мучел со Prime95 зошто еве сега на idle ми е 36 степена и околу 39 на коровите.

  Со 3Dmark ми иде нешто преку 70 степена. Така да остај саат време на Prime па после кажи колку степена си постигнал.
   

Сподели

Вчитување...