• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

CPU температура 70°С

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
1. Колку е веродостоен Еверест за мерење температура?
2. Дали е ова премногу за q6600 ? 70 °C ( моментално ги користам сите јадра за видео конвертирање )

temp.jpg
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Intel фабричкиот, но оверклок на 3 гига, сликата е од искористување макс на сите јадра, значи таск менагер 100% процесор.
Кога е во мирување нема гајле.
Значи за оверклок да набавам кулер нов така ? Препорака можеби ? :)
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Нема проблем 70*C не е голема, може да се рече дека е мала температура при 100% оптеретување, плус тоа што е лето не е ништо страшно. Некаде над 80 85 е веќе опасно но интел си има заштита и не можеш да го оштетиш процесорот.

Не фрлај пари на кулер.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.714
30.201
kalco.ru
Нема проблем 70*C не е голема, може да се рече дека е мала температура при 100% оптеретување, плус тоа што е лето не е ништо страшно. Некаде над 80 85 е веќе опасно но интел си има заштита и не можеш да го оштетиш процесорот.

Не фрлај пари на кулер.tacno i ja pred edna nedela go overklokuvav(mi trebase za nesto) i imase 70*c ali nemase problem so dobar kuler
P.S ali za podobar efekt otvori si ja stranicata :LOL:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Нема проблем 70*C не е голема, може да се рече дека е мала температура при 100% оптеретување, плус тоа што е лето не е ништо страшно. Некаде над 80 85 е веќе опасно но интел си има заштита и не можеш да го оштетиш процесорот.

Не фрлај пари на кулер.

А да фрла пари на нов кулер, да не фрла на нов процесор? Што викаш? Он-топик: моја препорака е да си земеш нов кулер (имаш многу добри во сет компјутери) или да го намалиш клокот на процесорот.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Druze ostaj gi ovie sto te plasat:D
Toa i ne e nekoja golema temperatura. Na primer kaj mene uste na podiganje na Windows mi e 71C ..... A kompjuterot mi raboti najmalku 10 casa dnevno bez prekin. :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ма не е толку висока температура како што рече trakilaki
да дојдете да видите кај мене
во собата само е ~45 3ти спрат кров над мене по цел ден се пече
дури во 9-10 навечер почне да заладува
затоа и претешно работам навечер дење како гуштер се печам
и скоро по цел ден и ноќ дури понекогаш и неколку дена не ги гасам
еден целерон не диза толку температура (65-70+)
но core2duo диза у највише
достиза и до 80:)
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.637
182
кај мене константно е ~75*, никогаш под 70... инаку имам intel pentium 4 и сум немал проблеми со процесорот веќе 6-7 години, никогаш ни сум го чистел кулерот, ни сум менувал пасти ни чуда...

а многу често се качува и над 85*
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Го симнав Real Temp, и при нормални услови - Игри, повеќе процеси,... е 38 степени. Значи само при конвертирањето кога користев Видео Конвертор се качи на 70 степени ( користев 4 конвертирања истовремено )
Ама да не е шубе работава, ќе земам еден кулер, да не ја прам големата за ништо.

Фала на совет.
 
M

Mr.Alien

Гостин
P.S ali za podobar efekt otvori si ja stranicata :LOL:

Баш затворено куќиште овозможува подобра циркулација на воздухот во внатрешноста („промаја“, да се изразам така). Со отворено куќиште се намалува ефикасноста на ладењето.
Чим си оверклокувал, дали си го кренал и работниот напон? Ако си, ставај подобар кулер, и обавезно провери ја термалната паста - по потреба, замени ја.
 
Баш затворено куќиште овозможува подобра циркулација на воздухот во внатрешноста („промаја“, да се изразам така). Со отворено куќиште се намалува ефикасноста на ладењето.
Чим си оверклокувал, дали си го кренал и работниот напон? Ако си, ставај подобар кулер, и обавезно провери ја термалната паста - по потреба, замени ја.

Хехе, ама не за сите делови и не во секоја ситуација, јас кога ке го отворам капакот, температурата на процесорот паѓа, а на чипсетот и графичката се крева:D
 

kapsarovb

Intern
13 август 2008
32
2
Case Cooler му е мајката

И јас имав проблем со мојот процесор дека по жешково знаеше да постигне температура од 70 до 85 степени (целзиусови) и го решив проблемот со кулер за куќиште и сеа се движи околу 55 до 65 што е кул...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Goodboy, печен си за клима уред :D.
Јас ладењето во куќиштето го решив со системски вентилатор на предната страна, кој вшмукува воздух, ексхаустер на долната задна страна и два мали вентилатори на задната страна на куќиштето во висина на процесорот кои издувуваат надвор. Немам потреба да вадам капаци.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
И кај мене q6600 има температура од 51 коа е неоптоварен ,
ако е оптоварен стигнува и до 69-70...
тоа ти ради глупиот кулер шо иде во BOX-от.
 

Volkswagen

Gaining Experience
12 септември 2008
227
76
80 C :isplashen:

А, паста да ставеше нешто Arctic Silver? По можност на база на метал (пастата), а не силикон, само пази да не капниш на некои од контактите.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Еве рекорд што сум постигнал на 3.2(сега го стабилизирав не проаѓа 85:D)

 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
хаха а јас се мислев дали е 70 степени многу :)


Чекај, а си го мучел со Prime95 зошто еве сега на idle ми е 36 степена и околу 39 на коровите.

Со 3Dmark ми иде нешто преку 70 степена. Така да остај саат време на Prime па после кажи колку степена си постигнал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно