1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог CPU+MB+RAM(не целосна конфигурација)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Mr.47, 7 ноември 2019.

 1. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Дечки, сакам да се „подновам“ со делови од насловот на темата. Мислам е доста за веќе постоечките делови. Компјутерот се користи, а и ќе продолжи во 90% од времето да се користи за игри*, останатото стандард, филм и шетање по нетот.
  Моменталната конфигурација што се користи е следна:

  CPU: i5 6600k
  MB: ASUS H170 Pro Gaming
  RAM: 2x8 DDR4 2133Mhz

  VGA: ASUS ROG STRIX RX 5700 XT
  Storage: 2x SSD + 2x HDD
  PSU: CM G650m
  Cooler: CM Gemini S524 v2


  Целта е да се промени болдираното(за PSU&Cooler зависи од тоа што следи во продолжение). Ја би да се земе солиден процесор(НЕ 9900к/3900х) со соодветни МБ и Рам. OC ми е непозната тема, а и не би сакал многу да експериментирам и да го направам тоа. Поради тоа можеби и би се обидел да избегнам К од Интел. Би било убаво доколку евентуалната МБ би имала и оптички излез за звук(SP/DIF), затоа што слушам на DVD, и не планирам звучници да купувам.


  Ќе замолам без предлози од типот
  ЗЗ/КМ: СДС/КМ се најбоље, да ни верувате и гласате за нас, или у превод без fan boy предлози.

  Буџетот е интересна точка за темава. Ако се решив да фрлам толку за GPU, па можеби и исто би фрлил за CPU+MB+RAM.

  *многу битна ствар при избор.
   
 2. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,144
  699
  5 Јуни 2007
  Машко
  Cpu: Amd Ryzen 5 3600
  MB: Gigabyte B450 Aorus Pro
  Ram: Gskill Trident Z RGB 3200mhz 16GB (ili poveke)
  Cooler: Deepcool Gammaxx GTE

  Gi imam istive mb i cpu, zadovolen sum. Igram pubg, wolfenstein young blood i dr so gtc1070 na 1080p nemam gajle.

  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На MadBuldog и shifty им се допаѓа ова.
 3. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Од игри RDR 2 најтазе, ама играва прави проблем на 4c CPU. Останати Hitman 2, GR: Wildlands, Dirt Rally 2.0, F1 2019, па и GTA V понекогаш.
  Зависно попусти, може да се проба и CoD MW, па и GR: Breakpoint.

  Затоа и би одел на нешто посолидно, но не и најјако.

  3600 ми делуе интересно. Со процесори на АМД неам никакво искуство, со интел од прв компјутер, скоро 20 години сум. Ако за интел имам минимално познавање, за АМД никакво.

  ----------

  Без D-Day paratrooping ако може.
  Желба ми е 9400Ж, идел до 6.7Ghz без проблем.
   
  Последна промена: 7 ноември 2019
 4. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
  Шо прототип е овој шо буста до 6.7гхз?
   
 5. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Ќе ја оживеам темава, со надеж дека истата ќе се затвори најбрзо што може, поради подновување, се разбира.

  Дајте предлог МБ за i7-9700(K/КF)/Ryzen 7 3700x,
  MB по можност од оние што ги има во Сет(или што и да има Set), во обиде да се помине „полесно $$“.
  Исто и рам, зависно што би се земало.

  п.с. Ќе испратам слики(комплетирано), за да не испадне тролам или слично :).
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Дали ќе оверклокуваш?
   
 7. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Ќе пробам, но ќе иде тоа лека полека.
  Ќе барам совети/помош тогаш. Ќе се мења и кулер и PSU, но тоа нема да биде одма.
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Asus z390-a или помоќна
   
 9. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  ASUS PRIME Z390-A?
  ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING?
  ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING?

  Првата е баш А, но другиве доле се малце поскапи од А-то, но се F и H, како што се гледа.
  Првите букви ми се познати, крајните не баш.
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Наредна што би ја купил после Z390-A е z390-e
   
 11. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Која е најблиску до E-то? Оваа има Wi-Fi, што мислам е непотребен трошок, а и додаток.
  При споредба со F, разлика гледам во мрежни карактеристики(wi-fi пред се), и околу USB слотови. Другото е мислам горе доле беше исто.

  Рам најверојатно ќе биде
  Kingston 8GB 3200MHz CL16 XMP x2
   
 12. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Рамот ти е добар избор, добро price-to-performance ratio има, 3200MHz со CL16 е sweet-spot и за Ryzen и за Intel за да не треба да доплатиш уште многу, а воедно да извадиш скоро максимумот од перформанси. Следниот апгрејд после тоа е многу поскап и не се исплати најчесто.

  Како и да е - во случај да гејминг ти е главниот таргет, Intel-от во повеќе price-range-ови вади подобри перформанси на stock, а да не збориме дека се overclock-a како ѕвер. Само што кулеров што го имаш во моментов не ми изгледа дека би издржал нешто многу и би ти препорачал да го смениш ако идеш со Intel, а ако по некоја случајност се решиш за Ryzen, не ни вреди да се обидуваш да overclock-аш, па освен за мерак/изглед/тивкост не се ни исплати да инвестираш во ладење до толку.

  Edit: Тазе земав Z390-A, супер изгледа има clean look, без премногу џиџање на неа и според мене има се што може да ти затреба. Једина замерка ми се SATA портовите што не ми се свиѓа како се распоредени и не можеш да користиш Г-кабли
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Најмногу е за игри, друго што останува е филм да се гледа. Фан не сум, но како што е најгоре спомнато, искуство само со Интел.
  Кулерот е моментално тој. Ќе се смени и тоа, но не одма. А успат и PSU заедно ќе иде. Краток период ќе биде вака.
  Кога се работи за менување хардвер, сум малку чуден.
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Горе-долу се исти. Ја предлагам -E затоа што секогаш -E биле посебна класа од аспект на израбтока и фичри. Сега ја споредив со -F и генерална разлика меѓу нив е WiFi-то и некоја друга небитна ситница. Од аспект на VRM, ладење, како и самиот layout на матичната се идентични. Па така, ако не ти треба WiFi-то тогаш оди со -F и заштеди 500 денари.
  Патем, кај други чиспети разликите од -F и -E биле позначајни, па затоа без да ја гледам -F ти ја пердложив -E (со која имам склопено 5-6 конфигурации и сум добро запознаен со нејзините можности).

  Немој вакви муабети овде!!! Ќе те нападне хордата аемдеисти! Во кратики црти од печеес постови ќе ти повторуваат колку тридови(житки, витки, плитки и нитки) имал Рајзен и колку пари кошта најефтиниот Рајзен процесор половен од Алиекспрес денес спореден со колку пари коштал пред 10 години цел нов сервер со Интел процесор со ист број на јадра/тридови.

  Не знам колку имаш искуство со оверклок, ама денешните Intel процесори имаат многу мал headroom за оверклок, т.е. едвај се оверклокуваат на max boost фрекфенцијата. Во минатото имаше Intel процесори кои се оверклокуваа за 50-100% над максималната фрекфенција.
   
  Последна промена: 27 Декември 2019
  Gaston, GGTT1 и на Feelyo им се допаѓа ова.
 15. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Доволно се изначитав fanboying на форумов, знам на што мислиш :D
  Ама имам свое мислење, поткрепено со јавни бенчмаркови/податоци, така што, let them come :D

  Немам доволно искуство со новиве генерации, ама (no bashing on AMD intended) знам дека боље се клока од Ryzen
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Јас ја имам asus z390-F верзијата, спарена со 9700К клокнат на 5.1 стабилен клок. Не ми требаше вифи, матичната е бомба. Јас би идел минимум со F верзијата, иако е поскапа, вреди
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,796
  1,169
  28 ноември 2015
  Машко
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Најпаметно никогаш да не купува ништо бидејќиу секогаш ќе има нешто кое ќе треба да излезе и кое ќе биде подобро за парите и со подолгорочна иднина.
  Исто така, заборави да повториш се најдобро за AMD и се најлошо за Intel.
   
  На Gaston, Krk198, igor_igor и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,796
  1,169
  28 ноември 2015
  Машко
  Intel 9400f троши помалку струја од 3500х here you go Master
   
 20. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Бев вчера да земам 9700KF, Z390-E, 2x 8 3200, и кулер најобичен(мислеле немам, па ми ставиле за 100-че), ама ко за беља, систем не работел, па не можеа фискална да ми издадат и се одложи до утре најверојатно. Се надевам ќе успеам да земам, затоа што наредна прилика е тек 2-ри.

  А таман ќе си беше склопен вчера, но јбг, тоа е.
   
  gOJDO, igor_igor и на MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,278
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Создравје да си гејмаш.
  Кулерот кажи им нека го фрлат у канта одма, да не ти тежи до дома.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  @gOJDO
  Сеа ќе ти кажам фала, денес бидна. :)
  A ти, поубаво да си купиш, за своја употреба.


  Кулерот не е обичниот, се работи CM TX3 EVo.
  Зависно кој е подобар, тој ќе го користам за сеа со новиве CPU + MB.

  п.с. Рамот не е дел од сликата.
   

  Прикачени датотеки:

  Tenny, DaVoRkNe и на Gaston им се допаѓа ова.
 23. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Го склопив и утнав power switch кабелот.
  Па откако го средив тоа, ко најголем кретен, кулерот у друг слот, и БАМ CPU FAN ERROR! :oops:
  Го средив и тоа, моментално ПЦ-то изгледа вака.

  Кејбл менаџментот е уби боже, али тоа даље, со поубаво ладење.

  Рамот свети, откако го порачав видов дека има RGB, али и тоа е мање битно.
  Кулерот остана истиот, новиот ќе се искористи за друга ствар.
   

  Прикачени датотеки:

  • PC.jpg
   PC.jpg
   Големина:
   339.5 KB
   Прегледи:
   87
  • асд.png
   асд.png
   Големина:
   86.1 KB
   Прегледи:
   81
  • асд 1.png
   асд 1.png
   Големина:
   50.3 KB
   Прегледи:
   81
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,796
  1,169
  28 ноември 2015
  Машко
  РГБ е најбитно. Како ќе знаат иначе дека ќе тера 200 фпс
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  891
  1,437
  12 Септември 2013
  Машко
  Без навреда, ама сам себе би се ставил во IT хорор. Среќна нова година.
   
  Arabian, CBB_6 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...