1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог CPU+MB+RAM(не целосна конфигурација)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Mr.47, 7 ноември 2019.

1. Mr.47

Mr.47
    Intern

31
    28
    13 Февруари 2018
    Машко
    Дечки, сакам да се „подновам“ со делови од насловот на темата. Мислам е доста за веќе постоечките делови. Компјутерот се користи, а и ќе продолжи во 90% од времето да се користи за игри*, останатото стандард, филм и шетање по нетот.
    Моменталната конфигурација што се користи е следна:

CPU: i5 6600k
    MB: ASUS H170 Pro Gaming
    RAM: 2x8 DDR4 2133Mhz

VGA: ASUS ROG STRIX RX 5700 XT
    Storage: 2x SSD + 2x HDD
    PSU: CM G650m
    Cooler: CM Gemini S524 v2

Целта е да се промени болдираното(за PSU&Cooler зависи од тоа што следи во продолжение). Ја би да се земе солиден процесор(НЕ 9900к/3900х) со соодветни МБ и Рам. OC ми е непозната тема, а и не би сакал многу да експериментирам и да го направам тоа. Поради тоа можеби и би се обидел да избегнам К од Интел. Би било убаво доколку евентуалната МБ би имала и оптички излез за звук(SP/DIF), затоа што слушам на DVD, и не планирам звучници да купувам.

Ќе замолам без предлози од типот
    ЗЗ/КМ: СДС/КМ се најбоље, да ни верувате и гласате за нас, или у превод без fan boy предлози.

Буџетот е интересна точка за темава. Ако се решив да фрлам толку за GPU, па можеби и исто би фрлил за CPU+MB+RAM.

*многу битна ствар при избор.

2. Mao

Mao
    Gaining Experience

910
    452
    5 Јуни 2007
    Машко
    Cpu: Amd Ryzen 5 3600
    MB: Gigabyte B450 Aorus Pro
    Ram: Gskill Trident Z RGB 3200mhz 16GB (ili poveke)
    Cooler: Deepcool Gammaxx GTE

Gi imam istive mb i cpu, zadovolen sum. Igram pubg, wolfenstein young blood i dr so gtc1070 na 1080p nemam gajle.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

На MadBuldog и shifty им се допаѓа ова.
  3. Mr.47

Mr.47
    Intern

31
    28
    13 Февруари 2018
    Машко
    Од игри RDR 2 најтазе, ама играва прави проблем на 4c CPU. Останати Hitman 2, GR: Wildlands, Dirt Rally 2.0, F1 2019, па и GTA V понекогаш.
    Зависно попусти, може да се проба и CoD MW, па и GR: Breakpoint.

Затоа и би одел на нешто посолидно, но не и најјако.

3600 ми делуе интересно. Со процесори на АМД неам никакво искуство, со интел од прв компјутер, скоро 20 години сум. Ако за интел имам минимално познавање, за АМД никакво.

----------

Без D-Day paratrooping ако може.
    Желба ми е 9400Ж, идел до 6.7Ghz без проблем.

Последна промена: 7 ноември 2019
  4. Vlad944

Vlad944
    Gaining Experience

160
    338
    3 Март 2015
    Машко
    Шо прототип е овој шо буста до 6.7гхз?

Сподели

Вчитување...