• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CPU Fan Problem

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
CPU Fan Error

Откако сменив напајање кога го палам компјутерот ми пишува CPU Fan Error, Press F1 to resume и додека не стиснам F1 не се пали компјутерот и во Asus Pc Probe II ми пишува дека вентилаторот врти со 41 rpm. како што гледам вентилаторот не изгледа дека врти лошо, а и температурата е најнормална. Дали некој знае што може да е проблемот?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Де, чепни ги опциите за контрола на вртежи на вентилаторот во БИОС. Пробај исклучи ја и види дали ќе имаш проблеми.
Ова прво ми паѓа на памет. Може да то прави проблеми и некој сроден софтвер, на пример Speedfan или друг. Имаш ли инсталирано таков и имаш ли нешто чепкано?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Де, чепни ги опциите за контрола на вртежи на вентилаторот во БИОС. Пробај исклучи ја и види дали ќе имаш проблеми.
Ова прво ми паѓа на памет. Може да то прави проблеми и некој сроден софтвер, на пример Speedfan или друг. Имаш ли инсталирано таков и имаш ли нешто чепкано?
немам ништо инсталирано нити чепкано,само сменив напајање и го упалив компјутерот и ми јави проблем
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
несум го исклучил кулерот, си работи најнормално и температурата е најнормална а немам Smart Fan, ili Cool 'n quiet и видов и во БИОС и нема никаква опција за кулерот
 

igorce

Intern
21 ноември 2007
12
0
Probaj da go izvadis kulerot od procesorot pa pak stavi go,gledaj mast da mu stavis na kulerot(mada mislam deka nema potreba u slucajov) ali najubavo probaj so drugo kulerce mozno e ova da mu e dojdeno krajot nekoj slicen problem imase eden drugar pa koga go smeni bese resen.pozdrav
 
M

Mr.Alien

Гостин
Тука изгледа дека е проблем со отчитувањето на бројот на вртежите на самиот вентилатор. Не отчитува добро, а кулерот врти сосема нормално.
Пробај со друг вентилатор кој има контрола на вртежи и види.....
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Пробај исклучи го CPU Cooler Fail Alarm или така нешто беше во биосот. Ако не бива тогаш пробај со друг вентилатор.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Абе луѓе јас мислам дека цркнал мерачот за вртежи на кулерот. Има и такви кулери кои во пцпробе покажуваат ниски вртежи, ама уствари вртат најнормално. Во овој случај најчесто ти е рикнат мерачот во кулерот или на матичната!:ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
го средив проблемот, ја исклучив опцијата од BIOS. сега се е ок. темата може да се затвори:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно