• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cosmofon започна со услугата 3G

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Денеска ја гледав рекламата на ТВ па ми текна да ве известам народе услугата 3Г официјално е започната. Она што ме зачудува се цените кој се ептен ниски (според моите стандарди :D)
Повеќе за услугата овде
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
haha ова лудост е...
Цената на основниот при-пејд SIM пакет за 3G интернет услуги изнесува 1,290 денари со вклучен бесплатен сообраќај од 100 денари.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
T-Mobile нема да почне со 3G технологијата сега за сега. Владата распиша тендер за 1 лиценца и таа лиценца ја доби Cosmofon. :)
Чекај, како што знам во космофон треба да дозволи и на другите оператори да ја користат нивната мрежа

@Niki
Cosmofon има законска обврска да им достави ценовник на T-Mobile и на ВИП, во која ќе биде наведено за која цена ќе може да им нудат 3G на корисниците. Да беше само за космофон овде ќе имаше востание (меѓу мобилните оператори)
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
1500 само да се купиш бројче, не фала многу е, ако сум можел да зборам со сите без да ги гледам 5 6 години :D можам уште една, од 1500 ќе бидне 200 300 сигурно.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Ме интересира со која брзина иде преносот на 3G и со која брзина воопшто иде и 3G интернетот?
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
T-Mobile нема да почне со 3G технологијата сега за сега. Владата распиша тендер за 1 лиценца и таа лиценца ја доби Cosmofon. :)
Рекоа дека ќе распишат, а може и веќе распишаа тендер за уште 3 лиценци за 3G, па ќе видиме.

1500 само да се купиш бројче, не фала многу е, ако сум можел да зборам со сите без да ги гледам 5 6 години :D можам уште една, од 1500 ќе бидне 200 300 сигурно.
И мене исто не ми смета ако не ги гледам (сега за сега) :)
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Ај стварно некој ако користи интернет или видеофонија нека пше
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Ме интересираат некои работи околу ова..
“Цената на основниот при-пејд SIM пакет за 3G мобилни услуги изнесува 1,490 денари со вклучен бесплатен сообраќај од 100 денари.“
(за интернет услуги 1290 денари)

- Ова е еднократна уплата за приклучок, или месечна претплата?
- И јас како Sephiroth сум на пост-пејд, и сега? :ha:
- Брзина на пренос

[email protected] - како се цените “толку ниски“. 1.5ден/МБ е океј, ако сакаш online status да држиш :ermm:
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
T-Mobile нема да почне со 3G технологијата сега за сега. Владата распиша тендер за 1 лиценца и таа лиценца ја доби Cosmofon. :)
Моментално се распишува тендер за доделување на уште 3 лиценци за 3G технологијата...набрзо ке има конкуренција и во оваа област.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Моментално се распишува тендер за доделување на уште 3 лиценци за 3G технологијата...набрзо ке има конкуренција и во оваа област.
Супер. Не сум знаел. Во секој случај треба што поскоро да има конкуренција во оваа област, за да не може Cosmofon да ги пумпа цените.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
На сајтот на агенцијата за електронски комуникации неме информација за такво нешто, дека објавиле конкурс за нови
3Г лиценци :plachko2:
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
282
118
Ме интересираат некои работи околу ова..
“Цената на основниот при-пејд SIM пакет за 3G мобилни услуги изнесува 1,490 денари со вклучен бесплатен сообраќај од 100 денари.“
(за интернет услуги 1290 денари)

- Ова е еднократна уплата за приклучок, или месечна претплата?
- И јас како Sephiroth сум на пост-пејд, и сега? :ha:
- Брзина на пренос

[email protected] - како се цените “толку ниски“. 1.5ден/МБ е океј, ако сакаш online status да држиш :ermm:
abe momak 1.5 den. za 1 mb e evtino spored tebe???????
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Све све, али рекламата за 3G од Cosmofon е .... Незнам, за други безвезе услуги правеле супер рекламчиња, за 3G с*ање.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Како и да е добро е што МК ќе има 3г услуги.
Цената на кој ќе му одговара...нека плаќа. Никој не ве принудува да користите 3г.
 
abe momak 1.5 den. za 1 mb e evtino spored tebe???????
Да, премногу е евтино, јас на мобилен трошам 4-5 мегабајти месечно. Со GPRS/EDGE ме кошта околу 100 денари, со 3G би ме коштало 7.5 денари, само да пуштат 3G на постпејд маме им.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,512
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно