1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Corel Photo Paint

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Vavo, 10 Март 2008.

 1. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Ме интересира ваше мислење за програмов.

  Јас го користам уште од верзија 4..можда 10 години веќе и баш знам да го работам. Има доволно опции зад а направиш се и сешто (не ми притребало да правам од „крава“ - жена ко на клипот што беше постиран иако можда и тоа може) и се работи за професионален програм.

  Најмногу се држам до него бидејќи е компатибилен со Draw и многу е згодно што е сличен интерфејсот (ист произвдител) плус многу поинтуитивен ми е од PhotoShop.

  Е сега „проблемот“ е што овој програм не е толку популарен во однос на PhotoShop и кога ќе спомнеш дека преферираш да работиш во него ти прават фаца некои работодавци (пошто немаат и онака појма од графика општо, само нешто чуле) или „дечишта“ кои работеле 3 недели со Adobe и ми кажуваат дека они се hardcore :)

  Ставови?
   
 2. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Јас прво го научив CorelDraw кој многу го користев, па навикнат на интерфејсот го користев и photopaint се додека не ми затребаат по напредни ствари и го научив photoshop. Е дури тогаш видов колкава ОГРОМНА разлика има во квалитет. Дури и истите ствари да ги правиш со двете апликации, photoshop е многу „поинтелигентен“ кога се работи за пиксели.
   
 3. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  254
  99
  5 Јуни 2007
  Машко
  Не се занимавам професионално со графика, но мислам дека комбинацијата на двете програми да донесат подобри резултати. Мислам дека одредени функции подобро работат на Photo-Paint а некои на Photoshop.
   
 4. vandalko

  vandalko
  Intern

  110
  0
  12 Декември 2007
  Ја да речеме дека се занимавам по нешто така со графика кога има потреба нешто да правам за некој конкурс или сл. али според мене photo paint e ok али ако сакаш да работеш како што треба photoshop е бољи пошо има повеќе глупости шо требат,а у photo paint ги нема.....Али ако склопат еден програм со сите работи од Photoshop и Corel Draw тоа ќе биде гром... ако се случе тоа некогаш
   
 5. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Што има разлика помеѓу Corel Draw и Corel Photo Paint оти јас само во Corel Draw сум работел ???
   
 6. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Corel photo paint е дел од Corel draw барем кај мене така беше на компјутер.Значи се пали Corel Draw а после тоа се бира corel photo paint.
   
 7. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Разликата е во тоа што Corel Draw е за векторска графика, а PhotoPaint е за растерска. Колку ме свати незнам.:)

  @COMMANDER
  Да не си случајно грешка? Кај мене PhotoPaint го стартува посебно од Draw. Додуша можи да е и различна верзија.
   
 8. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Моја грешка vik, во еден фолдер се и посебно се стартуваат.
   
 9. SurpAphicS

  SurpAphicS
  Intern

  32
  2
  26 Август 2007

  За да работиш Graphica треба да си креативен и уметник а не е толку битен software-от пошо горе долу истите алгоритми (опции) или алатки како сакаш ги нудат и Corel Photo Paint и Photoshop само што Corel Photo Paint нечини за обработка за print design затоа што не дава реални нианси на бои, ако си заприметил на export од Corel Photo Paint во Photoshop различни се ниансите, а она што ќе излезе на хартија е далеку поблиску до Photoshop
   
 10. SurpAphicS

  SurpAphicS
  Intern

  32
  2
  26 Август 2007

  Corel Draw - Векторска GRAPHICA
  Corel Photo Paint - Растерска GRAPHICA

  Векторската GRAPHICA се запишува во меморија со математички формули (геометрија) поточно со интеграли, и колку и да го зголемуваш или намалуваш објектот големината на file-от што на крај ќе го снимиш нема да се промени освен ако не ја сменисх геометријата (пр. да доцрташ уште една права)

  А Растерска GRAPHICA се запишува во меморија така што секој pixel има неколку вредности за неговата нианса на боја или RGB така што file-от на растерска слика е еден text file од полно вакви вредности редоследно за секој pixel и што повеќе ја зголемуваш сликата во димензии тоа поголем ќе биде file-от затоа што ќе се креираат многу нови pixeli
   
 11. Wizardion

  Wizardion
  Intern

  111
  1
  2 Март 2008
  Лично за мене Corel е подобар од Photoshop... Дури и полесен за сфакање.
   
 12. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Не е Photoshop тежок. Треба само малце пракса. ;)
   
 13. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Разликата меѓу корел и фотошоп е што во фотошоп се работи со layers а во корел не се работи со layers
   
 14. SurpAphicS

  SurpAphicS
  Intern

  32
  2
  26 Август 2007
  Разлоката е само во тоа што изгледа ти незнаеш да ги користиш во Corel Layer-ите кои само поинаку се викаат Objects и кои имаат ПОТПОЛНО ИСТА функција
   
 15. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Dude ок тука сум за да научам, не сум го користел corel многу (најмногу 1 месец) и се откажав затоа што не знаев да го работам нај нај.
   
 16. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Интересни размислувања. Toчно дека Photoshop е многу попознат...и сите што го имаат инсталирано мислат дека знаат да го работат :)

  Неколку забелешки. Корел има вграден систем за корекција на бои, кој треба да го калибрираш за да работи како што треба со твојата опрема. И функционира на ниво на Корел. Кај Адобе имаат некој друг систем на ниво на цел ОС.. (така беше)...така да во заблуда сте дека нема таква опција..од искуство, колку и да се трудиш ако сакаш да поминеш кај поефтин печатар..тој ќе ти ги зезне боите дури првиот примерок и последниот ќе бидат сосема поразлични :D

  Во Корел ги има истите опции како и во Фотошоп само што се со различни имиња и за истите работи треба да ги направиш на поинаков начин. ОК, може за некои е полесно во едниот или другиот.

  Целата тема ја започнав пошто има многу луѓе кои со потценување гледаат на Корел производите (и за векторска и за растерска графика)...и сега кога барам работа гледам извичници на некои фаци..иако можеби се пристрасни.
   

Сподели

Вчитување...