• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

core 2 quad vs core 2 duo

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,

во план сум за надградба на мојата конфигурација...
се одлучив за матичната плоча:
MB Intel P35 1333MHz s775 Core 2 Quad DP35DPM (http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30138)

меѓутоа се двоумам помеѓу овие два процесори:
CPU CORE 2 QUAD 2.4 LGA775 2X4MB 1066MHz (http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30169)
и
CPU CORE 2 DUO 3.0GHz LGA775 6MB 1333MHz (http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30710)

пошто за хардвер се интересирам еднаш на година, година-и-пол, ќе замолам некој поупатен да изнесе мислење или искуство дали е подобро да се одлушам за CORE 2 QUAD варијантата. Дали има некоја забележителна разлика при работа? Доколку се одлучам за таа варијанта, понатму би го надградил само процесорот на пример на CORE 2 QUAD 2.66 LGA775 12MB 1333MHz или нешто појако пошто плочата мислам дека би поддржувала. Сепак најпрво би сакал да прочитам ваше видување.

Благодарам.

и за останатото,
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас би играл на оваа варијанта
Specification
* Process Type: Intel Core 2 Duo Desktop Processor E8400
* Frequency: 3 GHz
* FSB: 1333 MHz
* Cache: 6 MB
* Process: 45 nm
* Socket: Socket 775
* Power Consumption: 65 W
* Package: OEM

Поголем такт 3 GHz, подобро FSB, 45nm, е сега има помалку кеш ама тоа ќе го надохнадат тактот и FSBto
 
Кога квадот беше 200 евра а дуото 150, на сите им препорачував да земат дуо, оти квадот беа џабе фрлени пари за futureproofing. 4-5 месеци подоцна, се повеќе игри и програми добиваат квад поддршка, а квадот е 500 денари разлика од дуото, барем во анхоч. Така да би те советувал да земеш квадкор q6600.

Ама една работа ке те замолам. Немој, повторувам НЕМОЈ ДА ЈА КУПУВАШ ТАА МАТИЧНА ПЛОЧА!!!
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
E8400 е феноменален процесор. Вадат оклолу 4ghz overclock со овој процесор без никакви проблеми. Дефинитивно би го препорачал.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
бато јас имам core 2 quard q6600 вака ... некој од програмите , а и постарите игри немаат подшка за quard , но како шо кажа Sephiroth ке бидат направени игри програми со подршка ...
е сега зависи за шо ти треба .... искено мене ( добро на татко ми ) му требаше за брза обработка на податоци , т.е. пресметвање на статика за згради ,куки бла бла бла
со старата прогама шо ја имафме , не забележвафме голема разлика , ама со поновата верзија .... ОДМА ПОИНАКУ :)
ако не ти се проблем да дајш утше 50 -60 евра ... би ти препорачал да си го земиш core 2 quard :bravo:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Зависи што ќе работиш на компјутерот. Ако не ти се проблем парите, одма земај го Quad Core. Доколку ти претставува проблем, земи го E8400 и некоја добра оверклокерска матична, затоа што во скоро време нема да имаш никаков недостаток на перформанси, но за понатаму да можеш да го оверклокуваш процесорот, и да не заборавиш да земеш матична со PCI-E 16x 2.0 поддршка за кога ќе унапредуваш графичка да немаш ограничување на перформанси без да смениш матична. Никако немој да штедиш пари на добро напојување и асален рам. Другото би требало сам да го знаеш. Поздрав!
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
З'ш? Лошо искуство?
Јас ја имав. Освен што не ноже со неа воопшто да се оверклокира, температурата на деловите ја држи многу висока со тоа што не дозволува никој од вентилаторите да одат повеќе од 700 обртаи во минута.

Инаку за се друго е одлична плоча. Ама и ја не би ти ја препорачал.

BTW за играње duo за работа quad!!
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
И јас сум за Quad Core, пошто мислам кога ќе го клокнеш можеш да му извадиш повеќе него ли на Е8400, а плус многу е подобар за мултитаскинг.. сепак QUAD CORE.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Да во право си може нема да имаат иста фреквенција при overclock, ама ако сакаш нешто стварно брзо да завршиш со што не можеш максимум да го оптеретиш процесорот, дефинитивно q6600. Додека пак кај E8400 процесорчето лесно иде до 100% а кај q6600 не можеш ни да помислиш ако не е HDTV converting..
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Mesto core 2 quad od intel mozda e bolje da si zemes ekvivalent na toj ama od AMD za upola od parite ke dobies skoro isti performansi.
E sea sepak intel e intel.....barem vo momentov.
Ama se isplati varijantava sto ti ja spomnav:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Ок, по се` изгледа дека одлуката ќе падне на q6600. Малку ми пречи што е на 2.4GHz и со FSB на 1066MHz, но подоцна ќе можам да го сменам само процесорот, нека паднат малку цените.
Инаку исклучиво ми треба за работа, редовно имам по 7-8 отворени апликации, па по она што го кажувата и што прочепкав по нетот, изгледа дека q6600 подобро би се вклопил во сето тоа.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Kupe3 и уште една работа ако земаш Quad 6600 гледај да биде со Stepping G0 a не B3. Затоа што G0 e подобар за оверклок а и има помало загревање во однос на другиот, пази затоа што овој другиот процесор е за нијанса поевтин, кај нас ги има и двата.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ок, по се` изгледа дека одлуката ќе падне на q6600. Малку ми пречи што е на 2.4GHz и со FSB на 1066MHz, но подоцна ќе можам да го сменам само процесорот, нека паднат малку цените.
Инаку исклучиво ми треба за работа, редовно имам по 7-8 отворени апликации, па по она што го кажувата и што прочепкав по нетот, изгледа дека q6600 подобро би се вклопил во сето тоа.
Q6600 Може да се клокне докај 3.2 без проблем. Е8400 е супер па и колку сакаш апикации отвори.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
а кај q6600 не можеш ни да помислиш ако не е HDTV converting..
Се разбираме, меѓутоа батето не спомна ништо специфично што би барало квад :). Dual е сосема доволно за да си продуктивен со основните апликации - office, net itn
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Kupe3 и уште една работа ако земаш Quad 6600 гледај да биде со Stepping G0 a не B3. Затоа што G0 e подобар за оверклок а и има помало загревање во однос на другиот, пази затоа што овој другиот процесор е за нијанса поевтин, кај нас ги има и двата.
Дефинитивно revision G0. Гледај да не те наместат
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Kupe3 и уште една работа ако земаш Quad 6600 гледај да биде со Stepping G0 a не B3. Затоа што G0 e подобар за оверклок а и има помало загревање во однос на другиот, пази затоа што овој другиот процесор е за нијанса поевтин, кај нас ги има и двата.
Како ќе знам кој steping го има процесорот? Во спецификациите на Анхоч не гледам такво нешто...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Досега не сум overclock-ирал, па изгледа ќе пробам за првпат сега. Гледам доста клипчиња на youtube за overclock на Q6600.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Не знам за во Анхоч, ама во Ривер го има и поскап е од другиот по цената ке препознаеш и убаво ќе си побараш, тој што ти ја прави конфигурацијата да ти стави процесор со Stepping G0.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
@BSOD сликава каде што е клокнат компјутеров е со обично ладење, мислам со кулерот што иде со процесорот или пак има некој појак кулер? Ме интересира дали можам мојов да го клокнам на стандард кулер до 3.6?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,515
Мислења
858,252
Членови
29,926
Најнов член
Trafika
На врв Дно