• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено CoolerMaster Hyper 212 EVO, Gammaxx 400 и Ryzen 3600 со проблем

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
291
171
Ако можи проценка за Hyper 212 EVO само еднаш ставен како тест и одма изваден со сите додадоци и пастата не чепната само за Интел е мислам значи без АМ4, Gammaxx 400 еднаш ставен да лади Ryzen 3600 околу 2 недели потоа заменат беше за "подобар" ништо не му фали фул паковање освен нормално фабричката паста беше избришана не иди со паста друга.

Е сега за Ryzen-от, има проблем што му фали еден пин (на слика заокуржен) тоа значи дека dual channel лета низ прозор работи само со single channel. За лемење тапа сум но со пин од постар AM3/АМ3+ процесор може да се направи доколку имате некој што ви се нафаќа. Има и неискористен сток кулер 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,370
10,410
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Coolermaster и Deepcool по -30% од цена на нови.

За Рајзенот е дискутабилно. Рајзенот без dual channel е труба.
Кажи ми од каде знаеш дека скршениот пин е баш причината за губење на вториот канал? Тестиран е? Сите други функционалности се во ред?

Лемење не верувам дека ќе помогне, ќе има многу отпор на тој пин ако не се лажам и повторно нема да работи или ќе биде нестабилен.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,370
10,410
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Стварно незнам што цена дека со проблемот
Епа без гаранција ќе дојде 6000, со дефект парцијално функционален уште на пола. Штознам, дискутабилно е, можеби некој ќе му вреди повеќе ако начинот на работата не бара нешто многу мултитаскинг, ама на гејмер ќе му биде тотално бескорисен.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
291
171
Епа без гаранција ќе дојде 6000, со дефект парцијално функционален уште на пола. Штознам, дискутабилно е, можеби некој ќе му вреди повеќе ако начинот на работата не бара нешто многу мултитаскинг, ама на гејмер ќе му биде тотално бескорисен.
Гаранција има нов го зедов од gojdo
 
Епа сопоред некој цени што дадоја предлог во приватна цените вака ќе бидат
Ryzen 5 3600 - 3500 денари
Hyper 212 - 800 денари
Gammaxx 400 - 800 денари
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Гаранција има нов го зедов од gojdo
 
Епа сопоред некој цени што дадоја предлог во приватна цените вака ќе бидат
Ryzen 5 3600 - 3500 денари
Hyper 212 - 800 денари
Gammaxx 400 - 800 денари
Замени го ако има гаранција
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
291
171
Продадено. Можи Клуч.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,682
Мислења
830,471
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно