1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Cooler Master Elite 430 vs. Elite 370

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Nakolce, 10 Февруари 2011.

 1. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Деновиве се мислам да го сменам куќиштето. Но никако да се одлучам. Причината поради која го менувам е тоа што неможам да го затворам левиот капак поради Cooler Master Hyper 212+ и поради тоа што имам некое noname куќиште. Се мислам помеѓу 2 од Елит серијата на Cooler Master.

  1.Cooler Master Elite 430

  2.Cooler Master Elite 370

  Куќиштата се многу слични. моментално буџетот ми е 3.000 па се мислам дали да земам некое од овие или што ке ми препорачате. сакам да има 2-3 места за 120мм кулер и повеќе места за хард дискови (да не бидат 3-4) Па ме интересираат вашите совети што ке ми препорачате бидејки мислам да земам нешто саглам а не којзнае каквко.Не сум ограничен со големината. Па да ги слушнам вашите совети. Сакам да купам од Сет компјутери. моментално немаат којзнае што на лагер па затоа имам 2-3 недели да почекам и добро да размислам.
  Барајки ги линковите за кутииве најдов уште едно но незнам дали го има во МК.
  Cooler Master Elite 371
   
 2. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Elite 430 повеќе ми прави мерак затоа што е целото црно внатре и надвор + имаш џамче да ги глеаш деловите. Кај 370 предност е што од страна можеш да ставиш уште еден 120мм вентилатор.
  И двете се добри за парите и скоро идентични останува само вкусот за изгледот друго ништо.
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Јас би го зел 430, ако нема голема разлика во цена.
   
 4. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Разликата во цената е 300 денари така да сеедно ми е кое.. ама мнооогу се двоумам. Се прашувам дали има некое на Spire за таа цена ама да биде така солидно да не биде некое ко затворена лименка.
   
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Епа тогаш од овие двете, 430.
   
 6. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Од spire кај нас нема некои убави како што прогледав низ продавнициве така да 430 би било нај добар избор
   
 7. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  И јас сум за 430.Вака на слика подобро изгледа.:)
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,586
  13,834
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 9. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  и јас сум за CM Elite 430
   
 10. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  а да направам анкета на темава?? не би било лошо. така полесно би избрал. иначе интересно ми доаѓа и она елит 371 ама дали го има во македонија е работата.:D
   
 11. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Zimaj go 430, ic da ne se mislis. Za tie pari, CM 430 ti e top. :)
   
  На boban73 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Нема потреба да правиш.И онака сите се за 430-ката:D
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,119
  9,733
  24 Јуни 2009
  Машко
  еве и јас велам 430, одличен избор !
   
 14. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Епа на мене останува да чекам во сет да донесат па да ми се јават да идам да го земам ...
   
 15. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  430ка дефинитивно. Јас сакав такво да земам ама доволно се изнакупував овие недела дена, така да тоа ќе биде наредниот месец :) Цената му е супер

  Edit: Кажи само кога ќе го земеш да знаеме дека го има во сет да се подновиме и ние :)
   
 16. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Па јас од пред 2 недели го барав во сет ми рекоа неделава дека ке го има.. па сега ми викаат уште не било стигнато. Така да којзнае колку ке го чекам.
  Ке кажам обавезно кога ке го земам.
   
 17. DJAMBAZ

  DJAMBAZ
  Gaining Experience

  191
  144
  15 Февруари 2011
  a kolku e cenata bre nigde nemas pisano,a za spire nemoj ni da razmisluvas,kupiv napajanje i nekolku kuleri od niv ....i takva galama i nekvalitet nemam videno....ckart neviden
   
  На boban73 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  За цена немам пишано бидејки не пазарам по малопродажни цени иначе 430 ка та е околу 2700 денари а 370 е околу 2400 денари
   
Слични теми
 1. Pauc
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  2,228
 2. Aleksandar!
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,383
 3. Fatal1ty_
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  2,837
Вчитување...

Сподели

Вчитување...