Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Confirmed: Microsoft is fiddling with system files without permission

Статус
Затворена за нови мислења.

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Microsoft Corp. has started updating files on computers running Windows XP and Vista, even when users have explicitly disabled the operating systems’ automatic update feature, researchers said today.

Scott Dunn, an editor at the “Windows Secrets” newsletter, said that nine files in XP and Vista — but not the same files in each operating system — have been changed by Windows Update, the Microsoft update mechanism, without displaying the usual notification or permission dialog box. The files, said Dunn, are related to the XP and Vista versions of Windows Update (WU) itself.

The files on Vista are:
wuapi.dll
wuapp.exe
wuauclt.exe
wuaueng.dll
wucltux.dll
wudriver.dll
wups.dll
wups2.dll
wuwebv.dll

And on XP SP2:
cdm.dll
wuapi.dll
wuauclt.exe
wuaucpl.cpl
wuaueng.dll
wucltui.dll
wups.dll
wups2.dll
wuweb.dll

If this turns out to be true (and I want to make it clear that I’ve not confirmed this) then this will be a very serious betrayal of trust on Microsoft’s part. Not only is it hard enough to keep track of changes done to a Windows installation as it is, but if Microsoft (or other companies) start updating systems without consent, this will lead to all sorts of trouble. On top of that, it paves the way for companies to make silent updates to technologies such as DRM and anti-piracy features.

Microsoft needs to address this issue and address it fast because the fallout from this could be very damaging.

Извор: http://blogs.zdnet.com/hardware/?cat=55&tag=nl.e539
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Ова се повеќе ми личи на тоа што го прави google, кога се прават апдејти на тоолбарот и десктоп срчот без ваше снаење.
Јас мислев дека биле само тие, ама не може мајкрософт да остане покусо.
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Надградба на Windows без знаење на корисниците

Windows ги надградил оперативните системи со некои за нив познати фајлови без никакво прашање на корисникот за тоа дали сака да ги инсталира и покрај тоа што многу корисници (вклучително и јас) имаме поставено опција да ме прашува дали сакам да ги инсталирам надоградувањата.
На следниов сајт проверете дали и вие ги имате надоградувањата:
http://www.windowssecrets.com/2007/09/13/01-Microsoft-updates-Windows-without-users-consent

Колку што прочитав станува збор за периодот од 24.08.2007. Го отворив програмот и забелезав дека имам инсталирано програми баш тогаш и претпоставувам дека било надоградбата.
Може ли некој да го објасни ова програмче (ако може така да се нарече) поубаво што се може да се види на него?
Забелезав дека имам и Remote Access. Дали тоа значи дека тогаш имало и пристап на компјутерот од некоја 3 личност? Дали може да се види IP адресата од која е пристапено и како?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.131
Мислења
975.245
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно