• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

config.php

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Ej drugari edn problem da resemo ovamo ako moze. treba vo ovoj kod da smenam nesto posto mi veli can't connect database. za forum se rabote na local. znae li nekoj resenie zasto neke da se konektira

PHP:
<?php
$db = mysql_connect("localhost", "root", "****") or die("Could not connect.");
if(!$db) 
	die("no db");
if(!mysql_select_db("database_password",$db))
 	die("No database selected.");
if(!get_magic_quotes_gpc())
{
 $_GET = array_map('mysql_real_escape_string', $_GET); 
 $_POST = array_map('mysql_real_escape_string', $_POST); 
 $_COOKIE = array_map('mysql_real_escape_string', $_COOKIE);
}
else
{ 
  $_GET = array_map('stripslashes', $_GET); 
  $_POST = array_map('stripslashes', $_POST); 
  $_COOKIE = array_map('stripslashes', $_COOKIE);
  $_GET = array_map('mysql_real_escape_string', $_GET); 
  $_POST = array_map('mysql_real_escape_string', $_POST); 
  $_COOKIE = array_map('mysql_real_escape_string', $_COOKIE);
}
?>
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Најверојатно треба да внесеш лозинка, и соодветен username (доколку не е root во случајот). Се разбира, сето ова доколку воопшто постои mysql дата база.

Дефинирај ги точните вредности во оваа линија:
[hl="php"]$db = mysql_connect("localhost", "root", "****") or die("Could not connect.");[/hl]

Доколку си внел точни податоци а сепак не функционира, најверојатно нема датабаза или немам поим што е :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
ima databaza ime: mysql tip: mysql username: root(ne e menuvano so instaliranje na mysql si odi toa) sifra: ima i toa ako stavam pogresna dava nova poraka i deka sifrata ne e tocna. Eve ja kaciv celata skripta za forumot pa koj saka neka se obide da ja opravi doma pa da kaze sto treba da se smeni .
DOWNLOAD HERE
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Прочитај Readme, FAQ, HELP или Manual кој ти доаѓа заедно со скриптата. Би требало да ти помогне. Види и дали има некој сајт или форум кој конкретно се занимава со поддршка за скриптата која сакаш да ја користиш. Ако нема ништо од горенаведениве, би барал друга скрипта :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
А ако ти дава дека шифрата не ти е точна, значи не ти е. Провери дали при инсталацијата се генерира некоја друга шифра (тоа што го напишав во претходниот пост би требало да помогне за ова), исто, дали вредностите што ги внесуваш имаат пермисии за датабазата која сакаш да ја користиш? Ова можеш да го провериш.. phpMyAdmin би ти олеснил
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,946
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно