1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

'Conclusion' МК Indie Игрица

Дискусија во форумот 'PC' започната од HijackHacker, 13 Јануари 2013.

 1. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Здраво дечки, long time no see :)

  Во последниве 2 недели работев на една мала игрица во Unity3D, па ме интересира за ваше мислење околу неа. Знам дека е многу кратка, но касно почнав и морам да стигнам да ја поднесам на еден натпревар на време :)

  Може да ја симнете од овде: http://gorjan.info/conclusion/
   
  imperial, 386ka и на uwemi им се допаѓа ова.
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,080
  3,217
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ке ја пробам после. Ке доаѓаш на Global Game Jam Македонија?
   
 3. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Тек сега дознав за настанов...ќе се обидам но со испити којзнае дали ќе можам :/
   
 4. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Fail lighting. Low res текстури. Ептен low poly. Графика 0/10. А останатото браво. Ја работам во u3d.

  Можам да ти помогнам за осветлување , програмирање , мултиплеер, интерполација , екстраполација , графика и шејдери.
   
 5. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Се сложувам дека може да се поработи на лајтингот секако :) Инаку кога еден човек пробува за 2 недели да моделира, текстурира, прави звуци, кодира и смисли прича, неможе баш најфенси да искочи :p

  Шала на страна, ова беше на брзинка за натпревар направено, а од сега повеќе време може да се посевти да се дотера :)
   
 6. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Најпрости сугестии за графика:

  -не користи billboard за трева. ептен се познава дека се мрда како се врти камерата. направи коцка со транспарент шејдер и ископирај ја неколку пати и ротирај ја. на крај ќе добиеш реална трева.

  -моментално нема бесплатно realtime GI решение за unity. верувам дека немаш пари за да купиш , ткд ќе мора да користиш ефекти за камера+lightmap

  -користи realtime sky

  -ако сакаш да биде поинтересно , стави една сијалица (flashlight). мислам дека во стандардните assets имаш готова скрипта. (истата ја користат и Slender).

  -користи antialias ефект наместо antialias quality setting

  -користи dx11 (симни го unity4 free)
   
  На HijackHacker му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,148
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Малку е темно,добро ке биде да има сијалички и трепкачи за подобра атмосвера и да е посветло.Инаку е КУЛ :D
   
  На HijackHacker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Убаво што си направил игра. Ја симнав и ја играв.
  Супер е(освен што е кратка, но ти веќе го знаеш тоа). :)
  Нешто што ми пречеше е паѓање на фрејмови, дури и на најниска резолуција. Значи со истите симптоми на се.
  Играв на лаптоп со i3-3110M, 4 GB RAM, HD 4000. Нема ин гејм мени, и што нема пауза. Исто и подобро прераскажување на прикаската. Осветлувањето е премало(премалку светло), малце повеќе светло не е на одмет. :)
  Али засега е добро, со тек на време може да се среди. :)
  Сепак супер е. :)
   
  На HijackHacker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  btw заборавив да ти кажам , кога објавуваш игра вака може многу лесно да се декомпајлира. Твојава гледам не е заштитена.

  И не ми е јасно , во credits пишува дека користиш unity4 про , а се појавува unity free splashscreen на почеток... Плус водата ти е unity free.
   
 10. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Слободно нека земаат што сакаат од играта, не сум дошол до степен на криптирање ствари :)
  Инаку да, Unity Pro користам, но бидејќи е со студентска лиценца, пак се појавува сплешот (што и сакам да го има како и да е)
   
 11. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @stefan_v
  Ќе ѕирнам околу FPS, кај мене ~30 си држи, ќе пуштам да рендерира само тоа што гледа, и белким ќе се накачи :)
   
 12. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Ако не ти е битно толку , можеш да ми го дадеш проектот да пробам да го подобрам на брзина? :)
   
 13. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @Sure, да пројде натпреваров за некој ден и слободно среди го. PS за да се компајлира ти треба UnityPro, користам дел од неговите ствари
   
 14. Despodov

  Despodov
  Intern

  88
  45
  14 Јули 2011
  Машко
  OFF topic: Дали може да се користи Java во Unity?
   
 15. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  JavaScript да , Java не. Ама многу е лесно.
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  37
  Прегледи:
  5,425
 2. kamikaza333
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  882
 3. psyside
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,030
 4. salamander
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  491
 5. vladence
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,411
Вчитување...

Сподели

Вчитување...