1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CompTIA Network+ цена на сертификат

Дискусија во форумот 'ИТ Сертификација' започната од Xenor, 7 ноември 2010.

 1. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Никаде неможам да најдам колку отприлика чини CompTIA Network+ ?
   
 2. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Повели
  http://certcities.com/certs/other/cert.asp?ID=16,
  јас кога го полагав во Александрија чинеше 280$. Прашај си најдобро за понови информации.

  Иначе според мене џабе не губи време со овој испит.
   
 3. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Зошто, не се исплаќа или?
   
 4. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  па... според ова што го читам...
  Поарно Циско да си земеш отколку ова.
   
 5. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Малце скапичко ми е циско.
   
 6. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  Што скапичко, ова од комптиа ефтино ко да е, кога даваш веќе пари барем плати нешто саглам и ценето што е.
   
 7. SNACHG

  SNACHG
  Intern

  177
  17
  23 Февруари 2010
  Цената беше некаде 300 долари во Alexandra, провери си може е сменето.Инаку сертификатот не е лош, ако немаш познавање од мрежи оваа е права обука.Али во секој случај акo ти е во план да се занимаваш со мрежи зимај Cisco, вреди за парите а и е доста ценет во МК а за во странство да не зборам.
   
 8. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Цената на ваучерот за Cisco изнесува 180 долари, а цената за ваучерот за Network+ чини 280 долари. Барем така беше кога јас полагав пред 2 години.
  Инаку во врска со материјалот на Network+: не можеш да собереш материја за Мрежни оперативни системи, мрежни уреди, Основа на комуникации (OSI модел и TCP/IP), веб сервиси... во еден испит и од него да очекуваш да ти даде foundation за компјутерски мрежи.

  Се беше само споменато, повеќе збунувајќи те одколку давајќи ти некое знаење.

  Затоа подобро Cisco CCNA или MCSA од колку овој глуп испит.
   
 9. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  И јас би ти препорачал да тераш CISCO како што кажаа сите погоре ако сакаш да тераш курсеви за мрежи. Башка, било што да бараш работа после (имам читано некои огласи за програмери на пример), дури и да не е поврзано со мрежи, CISCO сертификатите многу фирми ги сметаат за предност.
   
 10. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  А што мислите за server+ или security+?
   
 11. bruno_duke

  bruno_duke
  Intern

  26
  0
  8 ноември 2010
  Abe brat, po cenata si se gleda. Cisco si e cisco sekako, ama so rece adminot denes poubavo firmata vo koja ke rabotam toa da mi go plati otkolku jas da go plakam toa :) a i sekako ke ti go plati ako te vrabotat i imaat cisco oprema :)
   
 12. SNACHG

  SNACHG
  Intern

  177
  17
  23 Февруари 2010
  Убаво е така да размислуваш ама проблемот е тоа што газдата на фирмата не размислува така, тешко некој да ти плати некој сертификат за ти да работиш, попрво би вработил некој што веке го има и би му дал поголема плата за тоа.
   
 13. SNACHG

  SNACHG
  Intern

  177
  17
  23 Февруари 2010
  CompTIA Server+ и CompTIA Security+ не се лоши, јас лично го имам Security+ ти дава некоја основа за безбедонста, но ако веке сакаш да работиш со тоа ке ти треба Cisco CCNA Security, Cisco CCSP или по новото CCNP Security.А пак ако сакаш да си ептен експерт за безбедност моја препорака ти е да разгледаш CISSP (Certified Information Systems Security Professional) секој професионалец, кој сериозно се занимава со безбедност го поседува овој сертификат, накратко кажано во светот на ИТ безбедонста CISSP ти е еднакво со PHD in IT Security
   
 14. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  А за CCNA security нешо requirements(нешо предуслови) треба ли?
   
 15. SNACHG

  SNACHG
  Intern

  177
  17
  23 Февруари 2010
  Треба да имаш положено CCNA за да можеш да слушаш и полагаш CCNA Security :)
   
Слични теми
 1. SwIPE
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,462
 2. ac1d
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,825
 3. noobmoon
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,454
 4. Despodov
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,762
 5. tomi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,665
Вчитување...

Сподели

Вчитување...