• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Commodore 64 Mini 2: Full Size

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,317
1,288
Drachevo
Доколку некој ја испушти веста дека лани излезе C64 mini за 80$ еве ви ревјуа:


The C64 Mini review | TechRadar
The C64 Mini review: A fun and slightly flawed time machine


Имаше фатален проблем, беше замислен како конзола, тастатурата не беше вистинска па мораше да се приклучи друга тастатура. Сега планираат да го отстранат тој проблем со новата Full Size верзија

We're Getting a Full-Size Commodore 64 in 2019
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,317
1,288
Drachevo
Излезе и новиот C64 Мaxi

-вистинска тастатура
-истата арм архитектура quadcore 256MB RAM
-3+1 усб порти
-power button
-полнач
-HDMI
-CRT scanlines подршка, за игрите за изгледаат убаво како на CRT телевизор.

View: https://youtu.be/QHUy-89ca88
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,317
1,288
Drachevo
120 евра во Германија C64 Maxi
Претходникот мини е намален на 50 евра и е подобар избор моментално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,607
Мислења
821,591
Членови
28,258
Најнов член
mimoza.stoilova
На врв Дно