• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

COM порти

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Користам javax.comm package, и ГОТОВ код (различен, од повеќе извори), меѓутоа никако не можам да добијам листа на ком порти.
Моментално имам 10 bluetooth serial порти...

Еве два примера од кодот...

http://www.java2s.com/Code/Java/Development-Class/OpenaserialportusingJavaCommunications.htm
http://www.java2s.com/Code/Java/Development-Class/Listtheports.htm


И со двата не добивам ништо...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
  • Ја почнал/а темата
  • #4

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Значи уште еднаш, било кои емулирани порти, дали блутут, дали USB, оперативниот систем ако ги препознава како порти, и јава ќе ги препознава како порти (проверено од сигурни извори).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Може да се затвори темава. Фалел фајлот win32comm.dll, сега си работи...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,947
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно