1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

codeblocks проблем!!!

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од igorimor, 1 Април 2018.

 1. igorimor

  igorimor
  Intern

  18
  0
  4 Август 2017
  Машко
  codeblocks проблем!!!


  Јас сум почетник во C++


  Досега работам со Code::Blocks

  Дали можам со Code::Blocks да кодирам книговодсвен програм.

  Когаа уклучувам мк фонт.и F9 ми се јавуваат хироглифи, ми јавува грешка.

  Дали мозе во Code::Blocks да се кодира на мк фонт


  imam Visual Studio 2005 beta 2

  dali mozam da kodiram knigovodvena program so ovaj program или мора

  Downloads | IDE, Code, & Team Foundation Server | Visual Studio Препорачај ми програм.!!!


  Поз!!!
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  408
  20 ноември 2013
  Машко
  Користи UTF-8 при запишување на податоците
   
 3. igorimor

  igorimor
  Intern

  18
  0
  4 Август 2017
  Машко
  Изменето од модератор: 1 Април 2018
 4. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  150
  280
  1 ноември 2015
  Машко
  Џабе му е, C/C++ не есапи UTF-8. Ако го вклучи ќе може да пишува кирилица на едиторот, после компајлирање хиероглифите ќе си останат.

  Единствено со некои надворешни библиотеки или со заобиколување со wchar_t може да има некаква кирилица, искрено не вреди за трудот.

  Поздрав.
   
 5. igorimor

  igorimor
  Intern

  18
  0
  4 Август 2017
  Машко
  Па добро како се направени досега програмите за книговодсво,здраство и.тн
  се се на кирилчен фонт.
  мислење ,

  најдов за wchar_t
  мислиш ќе помогне

  What size wchar_t do I need for Unicode?

  wchar_t is defined for the C standard library,
  накратко што видив е за C ne za C++

  In C++, wchar_t is a distinct fundamental type (and thus it is not defined in <cwchar> nor any other header).

  In C, this is a typedef of an integral type.

  odam off line brzo se vracam
   
  Изменето од модератор: 1 Април 2018
 6. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  150
  280
  1 ноември 2015
  Машко
  Другар, програмите што ги наведе се правени во комбинација со GUI (graphical user interface) пакет и користат некоја посебна надворешна библиотека што поддржува UTF-8.

  Самиот јазик е стар, и иако постојано го обновуваат, дури и последната верзија C++17 е без нативна поддршка за UTF-8. Премостот со wchar_t е комплициран, воопшто не е елегантен и пак не функционира како што треба.

  Гледам дека си почетник, прво научи убаво да бараташ со јазикот и конзолата, после ти препорачувам да учиш нови библиотеки за него и тек на крај седни и научи некој GUI пакет.

  Ако ти се брза да програмираш GUI софтвер учи Visual Basic, но убаво си почнал со C++ вака барем откако ќе го научиш ќе имаш далеку поголемо разбирање за компјутерска архитектура, манипулација со меморија, итн.

  Убаво е што истражуваш и имаш желба, продолжи со темпото и за брзо време ќе разбереш све што ти треба.

  Поздрав.
   
  На Oktar и igorimor им се допаѓа ова.
 7. igorimor

  igorimor
  Intern

  18
  0
  4 Август 2017
  Машко
  Ok
  А да ми препорача некој книга во врска со овој проблем,
  како мк и така ен ,за почетници и напредно ниво.
  Истажувам ,
  What is a GUI (Graphical User Interface)?
  Поз
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @igorimor прочитај правила на форум. Научи да користиш форум па после учи програмирање... пријателски совет
   
  На mrmarko4fun, DareDevil, Oktar и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...