1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Code name P6 ( Pentium Pro 200Mhz – 1997 год)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 16 Мај 2019.

1. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

262
    867
    28 ноември 2017
    Машко
    Добро се сеќавам кога прв пат се сретнав со „Codename P6“. Беше далечната 1998 година, кога во сервисот каде што работев донесоа еден Dell Precision 2100. Паметам дека сите оние со интерес и љубов кон технологијата, се собраа околу машината да и се воодушевуваат.

Се надевам дека членовите и читателите на форумот ќе го стават оваа во својот соодветен временски контекст. На пример, јас во тоа време имав еден кутар Cyrix 133 Mhz, со 8 мега рам и со S3 Virge -2mb, односно компјутерите беа сè уште ретки и многу скапи, барем за младич со „плитки“ џебови како моите. Да не зборуваме за компјутерите од класата сервер или работни станици.

Токму заради тоа, од мојот прегреан Cyrix, до овој Dell Precision имаше огромна разлика. Не само поради процесорот – Pentium Pro, туку и поради технологија која тогаш за прв пат ја гледавме во една машина. Паметам дека куќиштето светеше од што беше тазе, а деловите внатре за мене беа една голема мистерија. Уште кога ни кажаа дека чини 8000 USD, ни се сврти во главата и многу внимававме додека работевме со оваа ретка ѕверка.

Ете, од тогаш ми останала желбата, дека еден ден, кога ќе имам можност (на мира) да се навратам на еден „Pentium Pro“. Сакам да му се заблагодарам и на членот @krema , кој во темата „ретро хардвер“ не „обвини“ дека избегнуваме инсталација на “Windows NT 4.0”, па еве и таа неправда да ја исправиме.

1995-та година Интел го претставува Pentium Pro и новата P6 микро-архитектура, со што ненамерно (или со подзамижано око) ни ги „закачи“ и “spectre” “meltdown” пропустите во исто време, а IT технологијата ги откри 23 години подоцна. Освен свежата архитектура, новини кај овој процесор се: Интегрираната „Level II“ кеш меморија, оптимизација за 32 битен код, Super - pipelining, зголемен мемориски бас – со можност да се адресира до 64 GB меморија и секако “speculative execution” – што беше и катализатор на сигурносните пропусти откриени многу подоцна. Секако, со процесорот Интел претставува и нов сокет – Socket 8.

Инаку, процесорите Pentium Pro постојат во 6 варијанти и тоа: 150, 166 (овој е многу редок), 180 и три типови на 200mhz, со 256, 512 и 1024(овој е исто така многу баран) kb кеш меморија.

За среќа и со голема мака јас успеав да најдам еден функционален процесор – проблемот е во тоа што многу ги бараат за вадење/топење злато, па на пазарот достигнуваат некакви глупави цени; иако според мене не вредат повеќе од 5 евра по парче.

Мојот процесор е токму 200Мhz верзијата со 256kb кеш меморија - Pentium Pro 200Mhz SL22V.

Всушност, „круната“ на оваа тема каде се навраќаме на оваа вредна машина, не е самиот процесор „Pentium Pro“, туку можам со сигурност да кажам дека тоа е матичната плоча Intel® Desktop Board VS440FX со 440FX чипсет.

Се работи за плоча со „Natoma“ чипсет, кој има поддршка за Pentium PRO и (она што и мене ме изненади) Pentium II процесори. Во оваа ревизија, како некаква транзиција од Тритон чипсетите па сè до Pentium II чипсетот, се издвојуваат две маани, а тоа е немањето поддршка за SDRAM (поправена во LX чипсетот) и отсуството на AGP слот. Но и покрај се, можете да видите и од сликите дека се работи за неверојатно квалитетна изработка, која и по 22 години работи како и денот кога е произведена.

Оваа плоча (за која на сајтот на Intel и денес уредно има драјвери и надградби за биос) е вистинска реткост во светот на ретро – хардверот. На ebay достигнува навистина нездрави цени, а јас ја добив на поклон од едни момци во еден институт каде била извадена од Dell или Gateway сервер, па за среќа добрите ретро – Самарјани ја зачувале речиси како нова.

[​IMG] [​IMG]
    Долго време се мислев, какви компоненти би ја придружувале оваа уникатна машина, па се одлучив за следните:

Matrox Millenium II PCI со 4mb рам. Одлична карта со ненадминати (за времето) 2д перформанси.

3dfx Vooodo 1 – Поради тоа што во машината имам и HDD со Windows 98(покрај NT 4.0), па да се проба Pentium Pro како ќе се носи со игрите од 1995-та до 1998-та.

Awe 64 Value – На местото „звук“ планирав Awe32, но со куќиштето сум лимитиран со должината на картиците, па и оваа сега за сега ќе заврши добра работа.

Мрежна 3com - одлична и стабилна:

Оттука преминуваме на посериозни работи. Што би била една верна реинкарнација на Pentium Pro систем без SCSI контролер. Се одлучив за познатиот и добро испробан и стабилен:
    Adaptec AHA-2940U2W, SCSI Ultra II, со теоретски трансфер до 80 mb/sec.

Како партнер на Адаптекот, го вметнав и единствениот SCSI HDD што го имам во колекцијата. Штета што немам два да ги поставам прописно во еден ретро SCSI-рејд.
    Quantum Atlas, 18GB.

Откако деловите се собраа во една целина, следеше потсетување на Windows NT 4.0. инсталација на “Service Pack 6a” итн. Инсталацијата помина во најдобар ред, и за сите компоненти имаше драјвери и добра поддршка. Исто така, Pentium Pro, и покрај информациите од времето дека многу тешко работи со DOS апликации, јас не можев да забележам никаква разлика до оние MMX процесори со Intel TX плочи што сум ги тестирал.

Единствено забележав дека овој компјутер „паѓа“ при стартување на играта “Descent II” од 1996 година. Се друго беше во најдобар ред и прекрасно искуство кое ме врати назад во деновите кога работев за малку пари, играв Warcraft II и се воодушевував на компјутери кои не можев да ги имам.

Ви благодарам што „отпатувавте“ заедно со мене, да ги преживееме деновите кога „Pentium Pro“ беше новото, возбудливо парче технологија која требаше да ги отвори вратите на подобрата IT иднина.

Лазарко

P.S. Доколку некој има бело куќиште од времето, зачувано и посоодветно за оваа прекрасна машина, замолувам да ми прати приватна порака.

Последна промена: 16 Мај 2019
    На zirkach, StalkeR, borcep и уште 23 други им се допаѓа ова.
  2. krema

krema
    Professor

8,985
    8,738
    24 Јуни 2009
    Машко
    Респект, токму на оваа машина убаво и легнало NT. Импресивно, нема што. :)

Astro, b.a и на Lazarko им се допаѓа ова.
  3. b.a

b.a
    Gaining Experience

127
    353
    9 Август 2010
    Прекрасен компјутер, браво за рецензијата.
    Сега заприметив дека Voodoo1 е од Skywell, истиот производител на PCB како Magic 3D II. :)
    Кои други 3D игри ги проба? Добри се Voodoo1 драјверите на NT?

На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ARMac

ARMac
    Орган

5,871
    6,473
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Колку што ме служи паметот не се. Заради NT земав Diamond Stealth III (Savage 4 PRO) па малку добив некоја подршка. Ама кога ќе тестирав перформанси помеѓу NT и 98se со нејзе пак беше небо и земја. Quake III и Unreal Tournament мислам беа актуелни баш тогаш.

Инаку @Lazarko со здравје да го имаш, куќиштето е бомбона. Него не видов колку системски рам има?

На b.a и Lazarko им се допаѓа ова.
  5. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

262
    867
    28 ноември 2017
    Машко
    Фала друже, ама куќарката сакам да ја сменам. Инаку има 256 MB ECC Ram, тоа сум узумил да кажам. Туку, во кој оперативен систем беше подобро Quake? Nt или Win98se?

На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

262
    867
    28 ноември 2017
    Машко
    Не пробав игри под NT, под 98se ги возев со истата конфигурација минус RAID.

На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
  7. b.a

b.a
    Gaining Experience

127
    353
    9 Август 2010
    Последните NT драјвери кои ги најдов се Q3CNT 3.01.00 и пишува во Readme дека се компатибилни со Quake3.

Сподели

Вчитување...