1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Code Academy - Macedonia

Дискусија во форумот 'ИТ Сертификација' започната од appleish, 1 Јуни 2019.

 1. appleish

  appleish
  Intern

  19
  49
  21 Мај 2019
  Од официјалниот линк за контакт на нивната страна, во прилог главните (сите имаат позиции и статус до име и презиме, освен главните момче и девојче):
  fasfads.PNG
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. crash

  crash
  Gaining Experience

  94
  147
  6 Декември 2013
  Машко
  Ти докторе сѐ на предавања си научи на факултет, дома не учеше? Браво, браво...

  Што е поентата докторе? Прочитај два поста и почни да плукаш?

  Точно, темата е искуство од Code Academi, и нивна работа е да споделат искуства, а твое е да читаш, ако ти се допаѓа да се запишеш, ако не, никому ништо. Нешто најблиску до реалната слика се добива со што повеќе искуства од истата споделени тука, подеднакво важни, позитивни или негативни.
   
  The-spiki, Gogomk123, humdroid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,485
  1,936
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Токму ова ми е муабетот. Пред 7-8 години, академиите си ги вредеа парите и беа поисплатливи од факултет (никој не оспорува дека на факултет се учат работи кои на ниедно друго место не можеш да ги научиш, не е тоа поентата).

  Денес се' е "мижи Митре, толумби паѓат", како оваа квази академија и слични на истата (brainster, everest, mirko (овој е посебна прича), etc..), така и академиите кои вредеа пред 7-8 години.
   
  На appleish му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  E баш тоа момче и девојче се главните идеолози и крадачи на парите на невини луге :) Бар ја така ги доживувам. И многу ме интересира што значи тоа Партнерства.
   
  На appleish му/ѝ се допаѓа ова.
 5. appleish

  appleish
  Intern

  19
  49
  21 Мај 2019
  Партнерства " Until money do us part". Ја така ги доживувам.
   
 6. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  263
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Мене не ми е јасно само зашто се плука по луѓево и се ставаат јавно.
  Па чекај кои се професори, па кои се ова кои се она. Која е целта?

  И јас се занимавам со програмирање и реалноста е дека си треба време и труд доста. Не 20 часа дневно како што кажа некој член, но добри 3 часа дневно е потребно.
  Александрија на времето беше навистина добра и имаше и пракса и реално испаѓаа кандидати кои имаа знаење. Но луѓево имаа желба и за учење некако тогаш. Баш ме интересира дали работат уште Александрија?

  Според мене членот кој се запишал на CodeАcademy, ако му било ветено eдна програма и пракса, а таа не ја добил, треба да си се разбере прво со академијата зашто немало пракса, и да му се вратат парите Или дел од нив. Па ако не наиде на разбирање тогаш да си ги побара работите преку законот.
  Факт е дека знаење неможе никој да ти вети бидејќи тоа е до тебе

  Ова плукање тука и објавување на членови според мене е турска сапуница, и менталитет со кој сме далеку од Европа.

  Сметам дека човечки е членов да си разговара со CodeAcademy каде што ги дал парите и ако работите кои му биле ветени и не му биле исполнети да му се вратат средствата или дел.

  Му ветиле пракса? Немало пракса. Тогаш разговарај си.

  Јас искрено не би се запишал на академија, бидејќи мислам дека би можел и сам да научам, и за се што сум посветил внимание сум успеал да го совладам до сега. Познавам и луѓе кои оделе на Курс за јазици, вештини и се што имаат од тоа е само диплома. Знаење 0.

  Едно треба да свати членот. Ако сака да научи нешто треба да се посвети. Не се зимаат така лесно 1000-1500 евра плата.
  Таа е реалноста.

  Можеби делува дека сум малку против човеков, но јас ќе кажам повеќе дека сум обејктивен и строг.
  Сметам дека членот треба да престане да си пишува по форуми и да се фати за учење, ако сака нешто да постигне.
  Незнам како дошол до тие +/- 2000 евра за да плати курс но ако му биле дадени од неговите, фер е да се фати да учи и да ги оправда парите.

  Ја има мојата подршка да почне со учење. За се друго не го оправдувам. А особено не за вакво плачење. Мене повеќе ми делува он смешен отколку академијава.
  На крајот факт е дека тие професори што предавале имаат знаење, а тој нема.
   
  Последна промена: 7 Јуни 2019
  На Sherminator и The-spiki им се допаѓа ова.
 7. appleish

  appleish
  Intern

  19
  49
  21 Мај 2019
  Во Европа измамата на потрошувач е казнива, тука се мачка на леб зашто никој за ништо не сноси одговорност, а еве и се исмејуваат тие што предупредуваат на измама зашто тоа бил менталитет што е далеку од Европа. Баш напротив. Во Европа не викаат "ау шо убаво е кога фирмите лажат и крадат, а тие шо реагираат на тоа се плачковци и хејтери". Не знам како би имало и дали има таму форуми за вакви фирми, мојата објава не е ни за Европa, ни за Александрија, туку за Македонија и за македонска фирма Code Academy.
  Да функционира разговорот како што предлагаш, фирмата ќе банкротира од шо ќе треба да врати пари на 90% студенти. Нема враќање на пари дури и ако се откажеш на почеток на курсот. Договорите не се во корист на студентот, а многу(ако не и сите) студенти не се правно потковани за да знаат што фали во договорот и што точно треба да се додаде за да бидат правно заштитени, едноставно одиш на интервју, се договараш и тоа е тоа. Ако нивната официјална веб страна има правна тежина можеби има некој што ја истражува и таа опција, но тоа не ме засега и не е тоа темата, туку темата се факти изнесени за работата на "академијата", запознавање на студентите без предзнаење со тоа што ги чека, не побарав мислење јас што да правам, ви благодарам на сите за грижата и предлозите, но темата е друга.
  Парите се лично мои и ги штедев долго и учам. Благодарам за советот и мислењето, дали нешто имам постигнато или ќе постигнам, тоа воопшто не е тема на дискусијата и нема да го коментирам. Замолувам да се држиме на темата која што се содржи во првата објава.
   
  Sherminator, toplel и на ChemicalAngel им се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,512
  1,160
  2 Јануари 2012
  Мене ме интересира колку ментори ја водат таа програма тие 6 месеци по група? (од линкот сега има 4 ментори) По еден на група и има 4 групи академијата?
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,067
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ајде вака ке си земам за право да направиме една груба математика на академијава да видиме како се трошат парите од студентите

  Па да почнеме

  1. Велат дека имале 130+ студенти * со 129,600 од секој човек тоа се = 16,848,000 ( 273,951 еура)

  2.Еве нека се 4 Професори, нека зимаат 1500 еура плата што не верувам * по 6 месеци = 36.000 eura

  3.Други давачки ( рента на простор ) еве нека е и тоа 1000 еура месец што е премногу за то место ама да идеме со нај фулл цени значи 6 * 1000 еура = 6000 еура

  4. Претпоставувам мора да се фирма и да имаат трошкови за плати и др. Нека идат давачки во државата месечно по 2000 еура што нема шанси * 6 месеци = 12000 еура

  Доагаме до ќарот. 273.951 - 36.000 - 6000 - 12.000 = 219.951 еура чисти. Еве нека одат уште 19.000 еура во трошкови, остануваат уште 200.000 еура :) Ќе го делите на 2 или да го делам ја :)

  Значи лугево прават 200.000 еура за 6 месеци тоа му доага 33.333 еура месец плата,

  А вие учете програмирање :)
   
  Последна промена: 7 Јуни 2019
  На farkizz, Arabian, No Ex!T и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Тоа е работа со висок ризик, затоа мора да биде многу платена.
  Шансите се, впрочем, таа работа да биде еднократна - оттаму и висината :)
   
  На philldm и appleish им се допаѓа ова.
 11. appleish

  appleish
  Intern

  19
  49
  21 Мај 2019
  Не, по еден на тема, еден за html/css, еден за javascript, еден за бек-енд (nodeJS или Python, зависно која група си). Ставени се онака 5 души на линкот, еден не работи повеќе за "академијата" ама оставено е ваљда зашто CNN и Business Insider звучи примамливо и еден е асистент.
  1.5 месец се учи html/css, 3 месеци- јаваскрипт и 1.5 месец- бекенд.
  72 студентски дена вкупно, ама на пола може да се подели зашто предавањата се 2.5 саати (плус пола саат пауза), 3 пати неделно, така да му доаѓа како да одиш на факс околу 2 месеци ако се споредува со студентски дена.
  Првата група беше најмала и они имаат завршено со курсот, горе некаде пишаа дека 12 ја завршиле, околу 10 се откажале. Втората група (исто околу 10-15 души останаа, другите се откажале) имаа пауза од околу 1.5-2 месеци, ги сецнаа на почеток на вториот модул- јаваскрипт и им рекоа да почекаат третата група да стигне до таму каде што стигнале они претходно за да им се приклучат на нив, а третата група е најголема- 40ка. Значи да чекаат 1.5-2 месеци зашто "академијата" не сакала да плати уште еден ментор само за 10-15 луѓе, зашто да плаќа кога може да чекаат овие шо ќутат и да се приклучат на друга група каде што се предава тој модул? Кога втората група се приклучи на третата имаше реакции, зашто третата група беше веќе секако преголема (40ка), ама ко те ферма брат, ќути и плаќај.
  Моментално има 3 групи: една група која се создала како комбинација од 2 (втора и трета), и има уште две групи регрутирани од рекламата "примени 4% од 900 кандидати". Во тек е регрутација на студенти за најновата реклама за андроид девелопери за 6 месеци.
  Тоа на рекламата дека се 130+ студенти можеби го сметаат со студентите кои се откажале, не знам.
   
  farkizz, ChemicalAngel и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
 12. Beliver

  Beliver
  Intern

  1
  2
  12 Јуни 2019

  Академијата си плаќаше реклами на Ит.мк,
  затоа ако си брише нешто да не те чуди, судир на интереси.
   
  На farkizz и tupacan им се допаѓа ова.
 13. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  969
  393
  17 Јуни 2008
  Сега нудат Ruby on Rails курс во партнерство со Slice.
  Звучи интересно, ама поради негативните препораки од тука, не знае човек дали да се нафати на нешто вакво.
   
 14. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  327
  169
  28 Јуни 2013
  По X-ти пат, сега најрелевантно :D, добар гага RoR курс има на theodinproject.com. Не давајте џабе пари ваму.
   
  appleish, DonFrozex, ChemicalAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  50
  90
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Академија како академија не се иплати да се запишеш на неа затоа што е факултет на стероиди. Недостатоците се премногу за да има некаков бенефит. Еве неколку што ми доаѓаат на памет за 6 месечна академија:

  - Ограничено со време
  - Мора да си таму во одреден ден и саат во неделата
  - Програмата е пренатрупана и мора да се брза да се покрие се, ако не си разбрал, да си жив и здрав
  - Мора се да се предаде без да се посвети време на тие што нема да разберат или пак им треба малку повеќе време да ги разберат работите
  - Многу е скапа за разлика од учење сам по дома
  - Премногу малку има пракса, или пак прекратко трае

  Единствена предност која што луѓе се лажат на тоа е:

  - Има ментори кои што можеш да ги прашаш и да ти покажат ако заглавиш негде

  што е супер ама не вреди за тие пари. Има толку многу online заедници кои што можат да ти помогнат, само треба да ги прашаш (форум / slack / discord заедници за одредена технологија / алатка / јазик)

  Инструкторите можат да бидат најдобри на свет но сепак знаењето сам го стекнуваш како личност, и ако желбата ти е слаба за учење, џабе е.

  Ова го зборувам од менторско искуство на бесплатен bootcamp, каде што самите студенти немаа многу желба за учење иако 4 месечната програмата беше бесплатна. Пола од студентите успеаа да положат (од кој поголемиот дел со минимум) на крајот на главниот проект. Дел од нив се откажаа, едноставно затоа што немаа желба за учење.

  Колку пати луѓе ќе ме прашаат "Eј абе сакам да учам програмирање, дај од кај да научам нешто?" и откако ќе им дадам цела листа со туторијали, нив ги мрзи да седнат да учат иако ме имаат мене на располагање да ме прашаат да им помогнам. Едноставно немаат желба.

  На човек можеш да му ги дадеш сите можни ресурси и цело внимание бесплатно, но сепак тој пак нема да знае како да се снајде или пак да има желба да научи ако не му е приоритет.

  За да станеш почетник програмер што има некаква основа за почеток, треба да учиш минимум 6 месеци теорија со мини проекти и после тоа уште минимум 6 месеци главна пракса на реален проект кој ќе се работи во тие 6 месеци. Нормално, на некој може ќе му треба и повеќе од година дена за да биде спремен да почне како јуниор да работи ама сепак, сите се брзаат пари да земат а не им се вложува труд за да ги научат потребните вештини.

  Според мене најбрз напредок е ако учиш сам и се снаоѓаш сам, ќе имаш предност пред било кој во реалниот свет. Зошто?

  Затоа што:

  - Ќе учиш со твое темпо, во време кога најмногу ти одговара
  - Ќе учиш од експерти што стварно знаат да предадат матерјал
  - Ќе се научиш да се снаоѓаш и прашуваш по интернет
  - Ќе имаш шанса да повториш едно исто колку пати и да ти треба

  само што треба да знаеш кај да бараш и од кај да почнеш, исто така и да смислиш некој посериозен проект да го изработиш сам, што е признавам најтешкиот дел кога учиш сам, но ако не прашаш, нема да добиеш одговор на такви прашања.

  Ако некој пробува да учи сам, е сериозен и заинтересиран, посветен до максимум и му треба помош, слободно нека ми пише, без страв или срам, ќе му помогнам или ќе му дадам правец и ресурси бесплатно.
   
  На Ticklah, Melisandre, Koen и уште 15 други им се допаѓа ова.
 16. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  362
  260
  13 Март 2015
  Машко
  Moже да ми пратиш мене. За почетник ниво. Фала
   
 17. appleish

  appleish
  Intern

  19
  49
  21 Мај 2019

  Од 40-50 души, ни 10 не се стигнати до тоа ниво да прашаат нешто, зашто не знаат ништо, никој не ти објаснува основа и темели, единствено ако заглавиш некаде лкако што викаш, но 99% од луѓето се заглавени на сам почеток и никој не те ферма тогаш. Како и што кажа, премногу работи се поминуваат во прекраток период (односно се претпоставува дека мора да ги знаеш, што никој не ти го кажува нормално).

  За онлајн заедници, да, има, 100 пати поквалитетни од ова што се нуди само за некој брзо да се збогати со лажни реклами и измама.

  Желбата за учење неспорно е дека е преважна, но далеку од тоа дека е причина за тоталниот неуспех кај таканаречениве академии за програмирање. И 20% еве нека се запишани за да се шетаат до академија и назад, кај се другите 80%? Нека има 10% успех, што нема, кај се другите 70%? Ако двајца тројца фрлиле 2000 евра зашто не знаеле кај да ги трошат, другите не се таков случај.
   
 18. Djina

  Djina
  Intern

  1
  0
  5 Септември 2019
  Сакам да се запишам на академијата за fullstack dev. Немам предзнаење, може некој да сподели што е тоа што викате да се научи како предзнаење? (Од тие што ја веќе завршиле) На располагање имам 24/7 време за учење и волја да учам од други извори, рачунајте дека парите не ми се битни, битно ми е дали тоа што се учи е доволно за да можам утре да аплицирам за пракса/работа.
   
 19. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ќе пробам да одговорам генерички и накратко, ако нешто заборавам нека ме поправат.
  Треба основно познавање од:
  - Објектно ориентирано програмирање
  - HTML/CSS/JS
  - Датабази
  - *nix терминал
  - Теxt editor
  А најважно е желба, упорност и способност да ги разбираш работите (on a deep level).
   
  На Djina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  50
  90
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Ако ти треба предзнаење и почнеш да учиш од интернет самостојно, после неколку месеци учење ќе се навикнеш да учиш и се снаоѓаш што мислам дека нема да имаш потреба од академија веќе.
   
  На OldSchoolPvP, appleish, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. triki123

  triki123
  Intern

  2
  0
  4 Мај 2019
  Машко
  Еве мое скромно мислење за академиите. Се слагам со Rufflesaurus за поголемиот дел од работите. Но: џабе ти се сите онлајн туторијали ако немаш ни атмосфера по дома да земеш да учиш, ниту дисциплина, ниту доволно притисок барем од guilt што плаќаш толку пари па да почнеш да учиш како што треба. Од искуство на мои блиски луѓе, што имаат завршено програмирање на една од академиите. мислам дека предноста на самите е тоа што имаш многу подобар Networking од учење сам дома, чест случај е самиот инструктор кој што работи или има своја фирма да земе од подобрите студенти некој да работи кај него, плус одредени академии праќаат CV кај компании со кои соработуваат и стојат позади своите студенти, и имаат добар процент на вработени студенти, мислам дека самите пари вредат поради тој момент.

  Можеш сам да научиш ако си дисциплиниран, се е тоа ок, ама ако во CV немаш ниту еден ден искуство во сродна професија, мислам дека повеќето нема ни да ти го погледнат CV-to. Вака имаш колку толку етаблирана академија, со инструктори што ги познаваш и на крај краева можеш и да ги исконтактираш и прашаш конкретно за тој студент што мислат. Јас мислам дека тоа вреди за парите.
   
 22. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  50
  90
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Тоа е точно, но на академија луѓе се лажат дека се ќе научат без да пипнат книга дома, само затоа што платиле скапа сума. Ако толку те мотивира да учиш и се плашиш да ги изгубиш парите, поарно дај ги на некој близок другар и кажи му дека ако не научиш нешто до одреден рок, слободно може да ги потроши.

  За networking да, тие имаат контакти со фирми, но сепак на крајот, ти си самиот тој што треба да се продадеш на клиенти / работодавачи, зборот од академијата не значи многу ако ти самиот немаш никакво познавање од матерјалот.

  За практични проекти ако немаш направено, има на курсевите и тоа колку сакаш, има толку детални работи кои што можеш да ги научиш што на академија никогаш нема ни да замислиш дека некогаш можеш да научиш такво нешто. Мене лично ме интересирале понапредни практики, начини на размислување и сам сум си истражил и сум си читал на форуми, дискусии и друго што кога дојдов на пракса, луѓе се чудеа од каде ги знам иако имав само околу 1 година учено дома од курсеви. Тоа се зависи од тебе.

  Не заборавај дека на курсевите имаш многу практични проекти, дури има и специјални курсеви што се наменети за правење на реални апликации со алатки што би ги користел во секојдневие.

  Исто така ако ти треба практична работа за да се усовршиш понатаму, можеш да си смислиш сам проект и да си го тераш или пак да прашуваш по форуми и групи да ти помогнат луѓе да ти смислат проект, па дури и да отвориш на Upwork и да видиш што барања имаат вистински клиенти.

  Јас лично на пракса влегов со проект кој што сам го склопив од туторијал, не беше ништо посебно ама концептите на кој што се градеше апликацијата беа понапредни од тие што би ги научил на академија.

  CV многу лесно се гради ако навистина имаш мотивација за учење и ако навистина имаш потреба да почнеш да работиш и да напредуваш во кариерата. Ако немаш идеа за апликација, почни од свој сајт и ќе видиш како поразлично ќе те гледаат на интервју, кога ќе почнеш да им објаснуваш што и како си користел и зошто си го смислил тоа така. Ако навистина се интересираш, и видат дека навистина имаш потенцијал, ќе си ги зголемиш шансите за да најдеш побрзо работа.

  Ако ти е важно одма да зимаш пари само затоа што мислиш дека си добил некакво знаење на академија, тогаш поарно откажи се од сега и работи нешто друго, затоа што тој менталитет никогаш нема да ти помогне во животот. Знаејќи како е да се работи со почетници и практиканти, реалноста е целосно поразлична.

  Јас никогаш на форумов не сум налетал на некој да пише "Имам идеа за проект, ќе може ли да ми помогнете како да го средам ова?" ретки се тие луѓе што прашуваат затоа што не сакаат да ги гледаат другите како незнајковци, се плашат од фидбек.

  Има многу луѓе по форуми што сакаат да помогнат но никој не прашал за тоа. Сам ако не се мотивираш и дисциплинираш, академија нема да те мотивира и дисциплинира.
   
  Vlecka, spytronicmk и на triki123 им се допаѓа ова.
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,003
  2,545
  21 Јануари 2011
  Машко
  Сакаш да кажеш дека плаќаш за контакти или погрешно те разбрав?
   
Слични теми
 1. Ice
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,780
 2. neW1
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  996
 3. M@RKO
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,334
 4. vojo
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,530
 5. hipo
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,045
Вчитување...

Сподели

Вчитување...