• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CNN HD Холограм

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
До кај догурала технологијата!!!!

До пред пред некој ден, холограмската проекција беше возможна само на филмови (со помош на монтажа). Денеска е реалност.

Холограмски проекција во живо на новинар во CNN

http://www.vimeo.com/2159491

Како работи системот:

http://gizmodo.com/5076663/how-the-cnn-holographic-interview-system-works
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А јас кога гледам Star Wars, сите ми викаат што се тоа глупости, повеќето не веруваат дека книгите, филмовите се еден вид показатели на каде оди иднината. А многу и научници токму идеите ги добиваат од филмовите.
Книгите од Жил Верн биле научна фантастика, а денес се застарена технологија.

Брзо (се надевам) ќе излезат и телефони со холограмска проекција.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ц,ц,ц до кај дојде технологијава,алал да им е на тие што го измислиле системов :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,286
28,589
kalco.ru
Прво што ќе направам кога ќе ми дојде во раце оваа технологија е една голема слика од АДРИАНА ЛИМА на цел ѕид во соба.
А тоа ќе биде за од прилика десетина дваесет години :plachko2:Не е фер до тогаш АЛ више ќе биде бабичка:plachko2:
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
Ако се сеќавате на филмот со Снејк Плискин мислам дека се викаше. Ете го дочекавме и то чудо.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Да се разбереме... Водителот не ја гледа неа...штом камерите во Чикаго го пратат движењето на камерите во Њујорк значи не е вистинска 3D проекција... Real time chroma key... сепак WoW
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Да имаше нешто слично во Снејк Пискин за ова. Интересно беше да се види, а и незнам дали гледавте имаше уште еден куп нови работи (за нас) во CNN.
Нас овие од А1 ќе не лажат со 2 камери и едно микрофонче, а во светот холограми им донесоа. Ни преостанува само да се радваме на нивните откритија и да ќутиме.:)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
44 HD камери.... алооо... не се фер... бар една нека ми пуштат наваке :(
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
@hiki
Мислиш ли на оние “паметни„ роботи кои ќе работат по дома:) или само на терминатор:D
Зошто има и добри работи од филмовите. :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,589
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно