• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

CMS систем за туротијали и кодирање?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Сум користел Blogger и иако добро се снаоѓав, некои работи не ми се свиѓаа како работеа, во поглед на пишување код и програмерски туторијали.

Гледам доста го фалат Вордпрес. Колку е добар за пишување програмерски туторијали?
Има ли добри додатоци за оваа намена?
Дали би можел да споделувам код/фајлови преку Гитхаб, или како би се извело ова? Има ли додатоци за ова?

Или можеби има некој CMS(Content Management System) баш за оваа намена?
 
Последна промена:

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
652
399
Освен <pre> и <code> таг не знам што друго посебно ти треба? Има плагини за ВордПрес за да го прикажуваш кодот во специјални елементи што можеш автоматски да го селектираш и копираш кодот 15 WordPress Plugins for Displaying Code Snippets [Updated Info]

Има и плагин за да ембедираш гитхаб репос Github Embed

Не знам дали има некој ЦМС баш за оваа намена ама ВордПрес можеш да го користиш за било што со плагини и теми
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
644
521
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ѕирни го Jekyll. Можеш бесплатно да хостираш на Github Pages, и доколку сакаш, можеш да си купиш domain. Jekyll користи Markdown, и е екстра за пишување код. Можеш и да си кастомизираш syntax highlighting како што сакаш.

Можеш да сетираш Jekyll блог за 3 минути со Jekyll Now

Само пази, Jekyll ne e замена за нешто како WordPress. Генерира статични веб страни, нема база во позадина, нема никаков bloat и затоа е ептен брз.

Ако не користиш, пробај го и Visual Studio Code, фантастичен текст едитор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно