• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

CMOS Battery low

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
имам лаптоп asus x51r и еден проблем што почнува се почесто да се појавува. Не секогаш при вклучување ми дава порака cmos battery low и го враќа времето и датумот на времето од кога е направен биосот, и треба да го внесам наново времето и датумот. И порано правеше така но сега веќе зачести не верувам да е до батеријата од биосот зошто компјутерот нема ни 6 месеци а истиот проблем го имаше и еден мој пријател со истиот модел тој го однесе на сервис но не можеа да му помогнат и му го заменија со друг модел, најверојатно ова е фабричка грешка кај x51r моделот ме интересира дали и некој друг се сретнал со овој проблем и дали можеби има некое решение, зошто освен ова сум многу задоволен од компјутерот.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
123
2 цитати од asus support форумот :
I occasionally get a message that the CMOS battery is running low. After a reboot the message goes away and I can go for days or weeks before the message reappears. Do I need to replace the battery? And if I did, where does it go!!?

Advice from Asus was to go into the BIOS (F2 during boot-up) and select optimal/factory defaults when you save and exit. I haven't seen the message since (but it's only been a week!). If the CMOS battery did really run out then Asus need to have the notebook back to put a new one in ~ it is not a customer installable battery.

hope it helps ;)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па братче, имаш две опции. Чим ти е под гаранција и не смееш сам да отвараш, носи у сервис. Можеби кај тебе е проблем со фабрички неисправна батерија. Ако е како кај другар ти, тоа веќе е друго - показател дека целата серија не чини. Особено ако сте го земале лаптопот на исто место.
Ај, постирај кога ќе знаеш на што си, баш ме занима.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно