• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

CLUB IT.COM.MK

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Е сега вака, средбата беше супер одлична како што може да видите од претходно наведените слики:D
Инаку денеска тема на муабет ни беше клуб за сите членови на it.com.mk. Како би се одвивало тоа. Да се изнајми место во Скопје некојзнае колку големо и секој што ке има или има веќе стар компјутер што му дреме дома значи било каков да го донесе и намести на веке претходно наместена интернет конекција :) Тоа да ни биде место каде што ќе можеме да монтираме и демонтираме било што од постоечката IT технологија. Секој ќе си има свој клуч со картичка especially made by me :) и кога сака ке може да си доаѓа и да си дреме во клубот. Е сега знам дека сите ке испорипате и ке викате што каде како кој :) без гајле ценовниците ке пристигнат наскоро. Јас веќе разгледувам места низ градов и ке се консултирам со highjackhacker и ке ги соопштиме чланарините :) Инаку ова за сите тие што сакаат ама мора да се членови на it.com.mk кој не е нека се зачлени и бујрум ве чекаме :) А и да не заборавам овој пост може и да го пренесете на сите ваши пријатели кој би биле заинтересирани а богами и на непријатели ако сакате :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Да,тоа беше тема на средбата,бтв јас дома имам еден стар пц пентиум 2,ке размислам,ако не ми треба ке го дадам :)

Избришете ги постовите во темата Предлог за средба .
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
Jas sum za i ja podrzuvam idejata ako stigneme do realizacija jas ke bidam prviot sto ke pomogne!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.505
1.349
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Како што кажав, добра идеја.
Само зависи од тоа колку ќе биде членарината, локацијата, опременоста таму (интернет, компјутери), киријата (дали ќе успее да се покрие од членарината), сепак Скопје изнајмувњето на простори е скапо.
Има доста работи да се завршат пред да се отвори.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
А може така да се направи за градовите од кои има членови нешто така слично. Бидејќи сите нема да можат да доаѓаат до скопје, па затоа за битола јас ќе видам ќе ја средам со некој друг битлочанец од форумов таа работа.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Да,и плус доколку биде на некое профитно место,како на пример ГТЦ,шансите да се оствари според мене се многу мали,бидејќи киријата е ненормално скапа :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.890
30.910
kalco.ru
Абе чекајте да го направиме сајтот па после реклами ќе ставаме и од даму ќе вадиме пари за кирија:LOL::))
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
Moe mislene e deka treba da bide na nekoe mesto sto ne e skapo kako sto kaza stane ama i da ne e loso pa zatoa jas mislam deka vo skopje takvi mesta mozeme da najdeme samo na perifernite i okolnite mesta bez razlika na toa sto sto poveke nakaj centarot e mestoto toa podobro a ako najdeme nekoe mesto so prifatlifa cena sto e negde kaj centarot na skopje togas super!:bravo:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.731
3.521
www.iwmnetwork.com
Драго ми е што луѓето започнаа со дејствување и офлајн и ги охрабруваме тие дејствија, како неофицијални и лични средби за подобро запознавање, заедничка соработка и слично.

Но еден мал проблем е тоа што без дозвола од администрацијата на форумот никој друг сајт, интернет клуб, кафиќ, ресторан или слично неможе да понуди попуст или посебни бенефиции за членовите. Не дека е лошо доколку се случи тоа, и на прв поглед не е, но доколку погледнеме на работите малку поинаку ќе разбереме сите дека членовите на форумот без одобрение буквално се искористувани во маркетинг цели (не велам дека тоа е случај со оваа тука идеја, туку само давам пример).

Сите овие дејствија се неофицијални и започнати од поединци... и не смеат во никој случај да се рекламираат или промовираат како официјални или пак во било која ситуација да бидат искористувани членовите на форумот.

Колку и да е добра идејата, ве молам дискутирајте ја со администрацијата на порталот за да добиете одобрение за нејзино спроведување.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
LOL... уште една идеа ? Мило ми е.. Само.. Првата добро.. Оваа незнам колку ќе успее да се реализира..

Сепак, со среќа.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Добра идеја... не ќе биде лошо да се реализира. Само како што наведе Д, прво да се известува администрацијата.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Драго ми е што луѓето започнаа со дејствување и офлајн и ги охрабруваме тие дејствија, како неофицијални и лични средби за подобро запознавање, заедничка соработка и слично.

Но еден мал проблем е тоа што без дозвола од администрацијата на форумот никој друг сајт, интернет клуб, кафиќ, ресторан или слично неможе да понуди попуст или посебни бенефиции за членовите. Не дека е лошо доколку се случи тоа, и на прв поглед не е, но доколку погледнеме на работите малку поинаку ќе разбереме сите дека членовите на форумот без одобрение буквално се искористувани во маркетинг цели (не велам дека тоа е случај со оваа тука идеја, туку само давам пример).

Сите овие дејствија се неофицијални и започнати од поединци... и не смеат во никој случај да се рекламираат или промовираат како официјални или пак во било која ситуација да бидат искористувани членовите на форумот.

Колку и да е добра идејата, ве молам дискутирајте ја со администрацијата на порталот за да добиете одобрение за нејзино спроведување.

Ama ako odobri administracijata togas site troskovi na nejzin teret treba da bidat:)):)
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Во светот веќе има почната слична работа. Се организираат таканаречени Hacker Spaces. За подетални информации

http://brepettis.com/blog/Hacker-Space-Design-Patterns.pdf

http://hackerspaces.org/wiki/Hacker_Spaces

и најголемиот hacker space во светот: http://hacDC.org

Финтата е баш она што ве интересира. Се изнајмува едно место, се опремува информатички и служи за дружење и истражување на поле на информатичка технологија.... добро, не мора само информатичка :) Можеби ке може CLUB IT.COM.MK да биде првиот hacker space од Македонија.

П.С. Нека не ве залажува името, hacker не мора да значи НЕЛЕГАЛНОСТ :)
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Super idea samo takamozeme da napreduvame i da se zdobivame so novi znaenja.
Isto taka vo klubot mozat da se montiraat kompjuteri po poracka ke sorabotuvate so nekoj diskont ke gi nabavuvate delovite poeftino.
Ili ne mora od diskont moze i od clenovite na klubot nekoj ke donese hard nekoj maticna i taka koga ke se oformi edno PC ke go stavite na prodazba ako nekoj na forumo bara nekoj hardver ke go usluzite ako go imate.
Na toj nacin moze da se plaka i kirijata za koja vikate deka e mnogu skapa, no sepak najvazno e druzzenjeto........
Moze da vrtite nekoja para i od web strana ama toa dali ke vi stigne za kirija.(abe bivame za biznis idei :)) )
btw. Kolku se zima prosecno od edna web strana vo makedonija i nadvor od nea?

:bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
aбе тоа е ок али колку ке успее
иначе што се таму можете да правите мил господ знае

имате и моја подршка од факултет меѓу паузи ме ве посетувам :)
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
ЈАс не можам да ве посетува а баш сакам :plachko2:
Далеку сум од Скопје далеко далеко...............
Со среќа...........
:plachko2:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Super idea samo takamozeme da napreduvame i da se zdobivame so novi znaenja.
Isto taka vo klubot mozat da se montiraat kompjuteri po poracka ke sorabotuvate so nekoj diskont ke gi nabavuvate delovite poeftino.
Ili ne mora od diskont moze i od clenovite na klubot nekoj ke donese hard nekoj maticna i taka koga ke se oformi edno PC ke go stavite na prodazba ako nekoj na forumo bara nekoj hardver ke go usluzite ako go imate.
Na toj nacin moze da se plaka i kirijata za koja vikate deka e mnogu skapa, no sepak najvazno e druzzenjeto........
Moze da vrtite nekoja para i od web strana ama toa dali ke vi stigne za kirija.(abe bivame za biznis idei :)) )
btw. Kolku se zima prosecno od edna web strana vo makedonija i nadvor od nea?

:bravo:

Хмм,може да се зима пари од веб страна,ама за што да биде веб страната ????
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.364
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно