1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Cloudflare го пушти во употреба најбрзиот DNS

Дискусија во форумот 'Останато' започната од pipelin, 4 Април 2018.

 1. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,257
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  На 1ви април Cloudflare на својот блог излезе со соопштение дека го пушта во употреба како што тие велат „најбрзиот DNS" сервис. Тие најавуваат поголема брзина и поголема приватност на корисниците.

  Според DNSPerf.com Cloudflare е на првото место според брзина.

  [​IMG]

   
  psyman, Oktar и на toplel им се допаѓа ова.
 2. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Интересно.
  Пак OpenDNS најбољи според DNS Perf.
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,929
  23 oктомври 2012
  Машко
  Го наместив а дома, па ке видиме како ке се покаже. Планирам да направам и некој тест деновиве.
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,698
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Местам и јас, па ќе видеме :)

  Како втор да го ставам 1.0.0.1 ?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,666
  10,929
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па да. За да бидеш сигурен дека секогаш ке го користиш нивниот сервис.
   
  На Sukhoi и krema им се допаѓа ова.
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Подобро е во рутерот да се местат ајпиава или нема врска дали е во ипв4 во сетингс на NIC?

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 7. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,257
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Јас во рутер си ги наместив...

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,698
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како сум се залетал,
  бившиот рутер ми е капут, а овој што го користам (ТЕНДА на VIP опремата) е со осакатен софтвер, нема опција за кастом подесување на DNS. fuck VIP.

  tnx @Oktar
   
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Тоа кај overall quality, кај raw performance што според објаснувањето е брзината на кверијата директно спрема нивните сервери е во просек 10 милисекунди побрз од вториот OpenDNS.
   
 10. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  440
  247
  18 Март 2015
  Машко
  Некој успеал да смени днс на телеком хуавеи (оптика) рутеруте?
   
 11. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Трте ми е, а шо да сменам губам телефон и нет, и никако неможа
  Трте ми е, а шо да сменам губам телефон и нет, и никако неможам да ги добијам да ми доделат ајпи адреса..

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сите што користат хуавеи како рутер ги советувам да ургираат да се премести во бриџ мод, па да си закачат свој добар рутер позади него.
   
  borcep, TexasUS, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Тенда се користи за заштита од сонце и врнежи, Хуавеј ни за тоа...
   
  Zeddomazed, borcep, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,698
  10,270
  24 Јуни 2009
  Машко
  Додека не набавам рутер по моја мерка ќе се штитам од сонце и врнежи со Тенда. Тоа е тоа. :)
   
  borcep, bogoevski и на pipelin им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...