1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Cloud Backup на MS SQL база

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од sasoxmkd, 1 Јули 2019.

 1. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Здраво сакам да почнам со cloud бекап, па сакам да слушнам ваши предлози и искуства. Базата е над 15 ГБ и постојано се зголемува. Концептот би бил инкрементиран и диферецијален бекап, автоматски се разбира. Фала однапред
   
 2. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Која едиција ти е на SQL Server?

  Прво ќе запишеш план, што како и кога ќе бекапираш.
  После имаш SQL Аgent, со кој ќе направиш Job кој ќе има чекори да бекапира, бекапите да ги закачува на cloud и да ти дава нотификации за успешно/неуспешно завршена работа.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Барам предлог cloud за бекап, верзијата е SQL Server 2008 R2
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Какво ти е моменталното бекап решение?
   
 5. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Мрежно автоматски на 2 локации + на екстерен повремено
   
 6. pwned

  pwned
  Intern

  33
  15
  12 Мај 2016
  Машко
  Во зависност од тоа какви податоци чуваш во базата од таму доаѓа и каков клауд провајдер ќе користиш.
  Каков буџет имаш?
  Дали ќе користиш енкрипција?
  Види aws, azure
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Наједоставно, а може и најефтино ти е на AWS S3 и со скрипти (AWS CLI и PowerShell) и таскови да ги бекапираш таму базите. Зависно колку ти се битни податоците и за колку време сакаш да направиш restore од тие бекапи, може да бираш тирови на storage. За бекап што сакаш да го имаш, а не ти е толку критичен да го вратиш веднаш, багатела може да ти испадне доколку го чуваш на S3 Glacier.
   
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  За cloud backup најисплатливо ми е Dropbox, 2 ТB простор за ~120 долари годишно. Бришеш стари фајлови од хх време, самиот Dropbox ти дава можност во рок од 30 дена да ги вратиш и избришаните фајлови.

  Има shell скрипта за лесно прикачување/бришење фајлови. Ќе треба да си ја модифицираш за Windows.
   
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Било кој клауд провајдер.
   

Сподели

Вчитување...