• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Clean Install Windows 10 Pro

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
665
844
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Ќе ве молам за помош дечки.

Сакам да правам чиста инсталација на лиценциран Windows 10 Pro. Прибидејќи цел живот сум со кракната верзија, дали има некоја работа што би требало да обратам внимание?
На пример, дали се деактивира некако виндоусот пред да го преинсталирам? Кога(и каде) се внесува овој кодот?
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
966
622
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Ќе ве молам за помош дечки.

Сакам да правам чиста инсталација на лиценциран Windows 10 Pro. Прибидејќи цел живот сум со кракната верзија, дали има некоја работа што би требало да обратам внимание?
На пример, дали се деактивира некако виндоусот пред да го преинсталирам? Кога(и каде) се внесува овој кодот?
Ништо не треба да деактивираш.

Кодот ти го бара при инсталација .
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,049
Скопје
Ќе ве молам за помош дечки.

Сакам да правам чиста инсталација на лиценциран Windows 10 Pro. Прибидејќи цел живот сум со кракната верзија, дали има некоја работа што би требало да обратам внимание?
На пример, дали се деактивира некако виндоусот пред да го преинсталирам? Кога(и каде) се внесува овој кодот?
Има во биосот нешто (ако е активирано - заштита на Виндоусот "Secure Boot некаков" "Key Management " ) само мислам дека со преинсталација и активирање автоматски се менува. Немаш ништо проблем ќе си иде лесно...

b553vr64jq481.jpg
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
665
844
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Има во биосот нешто (ако е активирано - заштита на Виндоусот "Secure Boot некаков" "Key Management " ) само мислам дека со преинсталација и активирање автоматски се менува. Немаш ништо проблем ќе си иде лесно...

Погледнете го атачментот 108323

Не е е активирано. Треба да го активирам пред преинсталација или?

Ако можам само кодот да го внесам при преинсталиација, шо функција брка ова? Демек да не внесувам насекое?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,049
Скопје
Не е е активирано. Треба да го активирам пред преинсталација или?

Ако можам само кодот да го внесам при преинсталиација, шо функција брка ова? Демек да не внесувам насекое?
Немора да го активираш - тоа е само заштита друг ако насила сака да пристапи до компјутерот да неможе само диск да стави со Линукс и да пребарува низ твојот компјутер.
Ако е активирано - тогаш само твојот Виндоус има пристап и само тој диск може го стартува компјутерот.

Твој избор - ама подобро остави го исклучено.. А ако ти треба прогуглај нешто околу тоа.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
665
844
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно