1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Class 1 (100m) Bluetooth Dongle (адаптер)? Искуства и препораки

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од toshex, 22 Септември 2013.

1. toshex

toshex
    Unbeatable

4,162
    4,318
    18 Септември 2013
    Машко
    Замолив роднини во Америка да ми ја набават тастатурава:

http://blog.lenovo.com/products/los...xperience-thinkpad-compact-bluetooth-keyboard
    http://shop.lenovo.com/us/en/itemdetails/0B47189/460/60AC6A0372B14F5BA7B12F1FF88E33C7

Е сега, доаѓала без Bluetooth адаптер, а читав и како неколкумина се жалат на дометот кој го имале со тастатурата. Значи барам адаптер (dongle) со голем домет (класа 1 валјда до 100 метри - за да можам да добијам барем 7-8 метри домет на тастатурата) без проблеми.

Ме интересира ако некој знае да објасни во кратки црти што е разлика меѓу Bluetooth 2.0, 3.0 и 4.0 верзиите и дали е тоа значајно во дометот или работата на уредите кои се конектираат на адаптерот и колку? Дали сте забележале разлики меѓу адаптери од класа 1 и класа 2? Исто така дали имате искуство со различни брендови на Bluetooth адаптери и дали може да препорачате некој од нив кој може да се набави во МКД?

2. ARMac

ARMac
    Орган

6,038
    6,877
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Немој тоа 100м да го зимаш здраво за готово. Во пракса е мнооогу пократко (10-20м). Разликата помеѓу верзиите е највеќе во новите сервиси A2DP, L2CAP, AVDTP и слично, брзината и потрошњата. Дометот не е променет во верзиите како што знам. Да класа 1 е најјака, ама другите и онака е тешко да ги најдеш. 7-8 метри ќе добиеш со обичен донгл 100 % доколку донглот и тастатурата се гледаат.

3. toshex

toshex
    Unbeatable

4,162
    4,318
    18 Септември 2013
    Машко
    Сакам донглот да е скриен позади куќиштето и затоа мислев нешто со антена или класа 1 појако да биде за да извадам домет за едно 7-8 метри за преку соба без пречки да фаќа.

Некоја препорака со линк за купување или со цена? И дали има разлика во сигнал меѓу различни марки? Јас некако под импресија сум дека ако е подобра марка поарно ќе фаќа лол.

4. ARMac

ARMac
    Орган

6,038
    6,877
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    најверојатно е така. Јас имав едно (го изгубив) MSI Dongle од најпрвите ептен кога искочија, тоа фаќаше по цел стан. Го имав направено интернет да ми дели од компјутерот преку него на symbian телефонот (тоа време немаше wifi) и супер функционираше. Верзија 1.0 беше. Сега имам Edimax исто Class 1 ама не фаќа ни 20 метра.

Кошто гледам на лагер го нема овој модел на MSI, има Белкин во сет, ама не сум го пробал. Ако има некој што знае повеќе нека пише. Има во Сет исто и асус ама класа 2 е до 10м пишува. Иначе за класа 1 секогаш се цените од 600 до 1000 ден.

5. toshex

toshex
    Unbeatable

4,162
    4,318
    18 Септември 2013
    Машко
    Тоа е битно - да напише некој дека има пробано и колку далеку му фаќало и кај може да се купи. Така ќе има референца и за други корисници да можат да најдат информација.

MSI гледав негде (мислам на DX.com) v2.0 ама испродадени беа.

6. FrukaZ

FrukaZ
    Gaining Experience

318
    362
    16 Август 2013
    Машко
    Фудбал
    Кајнас може само да го има тоа во повеке снабдени продамници за ПЦ други места не ми се верува да најдиш такво нешто

7. toshex

toshex
    Unbeatable

4,162
    4,318
    18 Септември 2013
    Машко
    На DX.com гледав ама пак не ги разбирам маркиве. Некој може има веќе видено добро некое парче и знае дека испорачуваат, може и на тој начин. Или дури на амазон ете, за ситни работи може некој во џеб да ти ги донесе ако ги нарачаш за во странство.

Сподели

Вчитување...