• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цивкање

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Имам еден проблем, незнам дали некој софтвер го предизвикува тоа или самиот хардвер. Проблем е тоа што при било каква работа на компјутерот, од куќиштето излегува некако пискав звук кој трае кратко, но кога писка, моменталното нешто на компјутерот се успорува, или ако играм игра почнува да сецка.

Дали некој го имал овој проблем или знае што може да е проблем ? :ermm:

Инаку компјутерот е форматиран денеска, а и пред тоа правеше така.


(доколку ова не е соодветно место за темава, слободно преместете ја)
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
moze da e do hard diskot bidejki i jas imav takov problem ke civka i ke se ukoci ili ke pocne da secka probaj da stavis drug hard disk bidejki jas od koga staviv drug nemase gajle!;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Провери ја температурата на процесорот, обично цифкањето е предупредување дека процесорот почнува да се загрева до критична температура на која ќе се рестартира компјутерот. Види на хладњакот да не има многу прашина, стави нова термална паста.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Види ја исто така и температурата на матичната. Како што кажа Алекс, може процесорот да има висока температура или во биосот ти е наместено да те известува на ниска температурна граница. Иди Load Optimised Defaults во биосот или доколку го знаеш добро биосот намести да те известува за температурната граница на повисока температура и можеби ке ти се срети проблемот. Но претходно постирај ги температурите овдека за да видиме дали стварно е многу висока температурата. Доколку не си многу запознаен со биосот, не го чепкај!
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
за ова може проблемо да биде многу причини.. сомнителен ми е рамот и хардот.. пробај смени ги и види дали ќе ти прави проблеми.. а за процесорот ако се прегрева не мислам дека ќе кочи.. барем кај мене не беше така..:)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Хард дискот 90%, така мене ми правеше пред да цркне. Направи си backup додека можеш :)
Ја успеав да го вратам за backup со користење на длабоко замрзнување :))

Можно е и да се други причинители, ама од ова што си го напишал, мое милење е дека е најверојатно хард дискот.. :(

Колку години ти е стар хард дискот???
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ако е до прашина, не верувам, затоа што вчера цело куќиште го исчистив убаво, а за температура. можеби е до тоа, бидејќи компјутерот е вклуќен повеќе од 16 часа на ден.. преку ден не го исклучувам а навечер до доцна седам на него. Ќе проверам температура и ќе ви кажам.

@Andrijeski: Хард дискот е од кога го купив компјутерот, можеби цели две години - накај три
BTW бекап си имам направено одамна :)
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
две години стар?:zbunet3:
нема шанси да е до него,мојот е 7 години стар,па ми се нема десено ова,направи како што викаат другите,а може и да е до хард дискот,како и да е имај си backup copy.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Еве слика од Еверест во врска со температурата, инаку компјутерот е вклучен 2 часа... вечерва пак ќе ставам слика:

senzorxh1.png
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Епа дај провери ја температурата, до тоа ке да е. И инсталирај некој програм за мониторинг на хардот. Имаш многу freeware програми за тоа.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
Хард дискот 90%, така мене ми правеше пред да
да да и јас го имав истиот проблем

две години стар?:zbunet3:
нема шанси да е до него,мојот е 7 години стар,па ми се нема десено ова,направи како што викаат другите,а може и да е до хард дискот,како и да е имај си backup copy.

нема везе колку е стар важно е на какво место бил и колку е оптеретуван

мене најпрвин почна да ми испушта некакви звуци како цивкање
тоа е иглата за читање се подзалепи до диското и он кога се врти испушта такви звуци и почне да кочи по малку за време на тоа

е после неколку недели дојде следна фала
чукање иглата излетуваше од лежиштето и правеше так так так и по некое време си се научив откако ке направи така имам помалку од минута се да си снимам
и така еден месец добро од тогаш си правев на секои поважни работи backup и после тоа аминнн отиде :rolleyes:

и јас конечно искористив прилика да го отворам да видам како функционира и да направам еден МОД на него т.е. да ставам лед диоди :isplashen:
не ми се тестираше на исправен

би ти препорачал доколку имаш уште еден хард диска стави го тој види дали ке ти го прави истото

но големи се шансите да ти е тоа

позз и со среќа
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Охоооо, што процесор имаш ти? Оваа температура е многу висока, а процесорот уште не е ни оптоварен како кога ке играш. До тоа е најверојатно. Провери си ја термалната паста и кулерот!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
да да висока температура а што ке ти каже сеа кога се ближат горештините
види ја пастата ако не набави си уште неколку кулери

или пак ако имаш пари водено ладење ти е мајката :)
на еден пц имам ставено сеа ке си набавам и на друг

ем не е бучно ем си лади супер :)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Еве слика кога ќе играм Кантер Страјк (баш ми се играше, ја земав вчера, немам играно веќе 3 месеци):

senzor2vz5.pngИнаку имам Intel Celeron D 330, 2.66 GHz.


Овој кулер што сега го користам, ми е втор.. кога го купував ми дадоа (одеше со него) и едно како цевка (незнам како да го кажам) и ми рекоа дека со тоа повеќе ќе лади, да го ставам ли, вие што мислите ?

(Инаку немам друг хард диск)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Еве слика кога ќе играм Кантер Страјк (баш ми се играше, ја земав вчера, немам играно веќе 3 месеци):

senzor2vz5.pngИнаку имам Intel Celeron D 330, 2.66 GHz.


Овој кулер што сега го користам, ми е втор.. кога го купував ми дадоа (одеше со него) и едно како цевка (незнам како да го кажам) и ми рекоа дека со тоа повеќе ќе лади, да го ставам ли, вие што мислите ?

(Инаку немам друг хард диск)

Многу е висока температурата, а Кантер Страјк не е баш игра што многу бара. Замисли некоја понова игра како ке ти се загрева процесорот. Ке ти иде над 75 С. Ти го монтираше кулерот или друг ти го монтирал?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Кулерот ми го монтираа таму, кај што го купив, инаку да не е проблем тоа што ладилникот е одлепуван од процесорот, па сега прави проблеми ? - инаку е ваден 2-3 пати
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
hmmm, тоа изгледа ќе е проблемот, термалната паста се уништила, стави нова најди од некаде и ако си во можност нов ладилник и појак кулер.. мојот ПЦ оти е залепен до друг пц кој работи 24часа нормалната температура му е околу 50ц, моментално 49,7, но до кукиштето имам огромен вентилатор од фрижидер на 220волти така да по потреба го уклучувам и температурата ја снижува до околу 43-45 степени
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
hehe Aleks јас до мене имам замрзнувач и по потребе га отварам

кд зимам сладолед или кд ми е превише вруќко

sorry for offtopic

купи си нова паста и некој посаглам кулер :)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Фала ви на сите...!! ќе видам што можам да сторам и ќе ви пишам.

BTW Во вторник мојот роднина од Германија ќе ми донесе термална паста и ќе ви пишам.

Темата нека остане отворена.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Брале, не се крсти на Вторник. Најобична термална паста, која исто така колку толку врши работа и е подобра од засушена и закоравена кошта 40-50 денари кесенце (она мало, за "еден фикс":D). Затоа, мењај паста што побрзо.
За Celeron D 330 67.7 степени е горната температурна граница која смее да ја достигне. Чим добиваш сигнал со пискање, значи дека таа граница е или ептен блиску или е достигната.

@pc.dealer_mkd
И тоа како знае да кочи кога ќе прегрее.

Што се однесува до самиот хард диск, цивкањето кога подзакочува е поинакво од звучниот сигнал за прегреан процесор. Откако ќе смениш термална паста, види дали цивкањето продолжува или не.
По мене, ова е само од темпертурата на процесорот. И, разгледај ја опцијата за подобар кулер. За овие жештини - благодет.
 
Писка звучникот на куќиштето дека ти се прегрева процесорот, па процесорот тогаш се throttle-ува на послаба фреквенција и затоа све ти засецкува на момент, коа ке се снижи температурата процесорот пак мава полна снага и пак се прегрева и почнува да писка. Би требало да се интервали од 3-5 секунди. Чаре? Поднамести го кулерот или купи си нов.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
jas stavav termalna pasta na procesorot go kupiv od niko computers 110 den.mislam bese CoolerMaster i super e plus imas i upatsvo mozes i sam da naprais mn e lesno!samo poleka kako go vadis kulerot!pozdrav
 
M

Mr.Alien

Гостин
Се извинувам за Off topic, но....
Todor91, потписот ти е речиси идентичен како на MIDNIGHT WALKER!!!
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
kaj najde bas na counter da probas.. .probaj na Crysis pa da vidis dali ke civka ili ke pravi BUM :D

gi proveri kulerite dali se ok? kompj ti stoi na toplo mesto ili? (slusnav deka e mnogu zesko vo mk)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Кај што е компјутерот не е топло, кулерите се во ред, се е во ред... ај или денеска попладне или утре ќе ви пишам дали термалната паста го реши проблемот.

BTW немора да играм Кантер за да е таква температура, самиот процесор без никакви игри достигнува и до 67 степени :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.134
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно