• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цитирање

  • Ја почнал/а темата dime
  • Време на почнување

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Чисто мала сугестија до сите членови на форумов - нема потреба да го цитирате последниот пост кога одговарате. Да речеме во едно 30% од постовите на форумот постот што е над нив е целосно цитиран, што е тотално непотребно. И кога цитирате, пробајте да не цитирате цели огромни постови со слики и све, туку само да се задржите на главното, мислам - со мерка :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@dime

Темава не е баш за во боречки клуб и затоа е преместена во подфорумот Ваши сугестии, забелешки и проблеми.

Инаку, во право си за ова. Некогаш ги едитираме и ги одстрануваме цитатите на последен пост, но добро е самите членови да внимаваат на тоа.
:bravo:
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
И јас мислам така јас до сега не сум цитирал друг пост.
Нема смисла некој голем пост да го цитирате и под него да напишете '' се сложувам со него ''
:LOL::LOL::))
Поздрав !!!!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
се сложувам нека се припази малку како кога и колку се цитира:bravo:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Интересна и солидна сугестија :bravo:
Искрено, имам лоша навика и јас понекогаш да го цитирам претходниот пост, и морам да признам дека страшно тоа ме нервира :lut2:
Последно време, гледам да се контролирам околу тоа, и донекаде успевам :LOL:
До душа поголем број од цитатите на предходниот пост се чисто колку да се потенцира на кого се обраќа, но во секој случај, таквата навика треба да се искорени..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
До душа поголем број од цитатите на предходниот пост се чисто колку да се потенцира на кого се обраќа, но во секој случај, таквата навика треба да се искорени..

Во ред е да се цитира последниот пост за да се потенцира на кого се обраќате во дискусии каде учествуваат повеќе членови или пак ако сакате да извадите дел од претходниот пост.
Пожелно е да се внимава ако постовите содржат слики, видеа и сл. во цитатот да се одстранат тие линкови, за да не дојде до беспотребно долги цитати и постови, и дуплирање на сликите и видеата. Тоа непотребно ја отежнува навигацијата низ темите и вчитувањето на страната.
Исто така, кога одговарате на првиот пост на новоотворена тема, воопшто нема потреба од цитат бидејќи се знае на чие мислење одговарате.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
До душа поголем број од цитатите на предходниот пост се чисто колку да се потенцира на кого се обраќа, но во секој случај, таквата навика треба да се искорени..


Во таков случај боље би било да адресираш со @user, али ако сметаш дека стварно е тешко да се заклучи се обраќаш на последниот пост би можел и да го цитираш, многу јасно :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Во право си.. Непотребно цитирање знае да замара.

Едно време сакав да напишам бон-тон однесување на форум кој ќе опфати многу работи, вклучително и ова.. Ама остана само на желба :p

Може да ги собереме сите добри предлози во еден документ или тема во која ќе бидат објаснети многу работи, од стил "зошто не е културно да се пишува со големи букви" (имаме членови на кои не им беше јасно тоа) и слично. Ама да не забегувам надвор од темата, за ова во друга прилика :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
123
Во право си.. Непотребно цитирање знае да замара.

Едно време сакав да напишам бон-тон однесување на форум кој ќе опфати многу работи, вклучително и ова.. Ама остана само на желба :p

Може да ги собереме сите добри предлози во еден документ или тема во која ќе бидат објаснети многу работи, од стил "зошто не е културно да се пишува со големи букви" (имаме членови на кои не им беше јасно тоа) и слично. Ама да не забегувам надвор од темата, за ова во друга прилика :)

Се сложувам. :p:p:p
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@neW1
Чисто мала сугестија до сите членови на форумов - нема потреба да го цитирате последниот пост кога одговарате

Едноставно напиши „се сложувам со @Andrijeski“ и тоа е тоа :p
:LOL:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Едноставно напиши „се сложувам со @Andrijeski“ и тоа е тоа :p
:LOL:

Па дури и тоа не морално, затоа се ставени репутациските поени. Постовите од типот "се сложувам со ХХХ" или "браво" ме нервираат, едноставно тоа е постирање за џабе само колку да се направат постови.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Забелешката е наместо и ми се допага.
А, Аndrijeski, идејата со бон-тонот :bravo::bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.134
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно