1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Cisco конфигурација

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од philldm, 27 ноември 2018.

Тагови:
 1. philldm

  philldm
  Intern

  17
  4
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  Здраво. Ми треба помош околу EIGRP. Работам на два 1900 рутери поврзани со кросовер кабел. Adjacency се формира без проблем, gateway-ите ги пингам и од самите рутери и од компјутерите поврзани на двата рутери. Проблем имам со пингањето на компјутерите помеѓу себе, т.е. не се пингаат (Request timed out), а најава со TightVNC од еден на друг компјутер работи без проблем. Барав по нет, се што успеав да најдам е со статички рути, ама ете ја во конфигурациите подоле, напразно.

  R1
  hostname R1
  ip dhcp excluded-address 192.168.1.1 192.168.1.10
  ip dhcp excluded-address 172.25.1.1 172.25.1.10
  ip dhcp pool R1LAN
  network 172.25.1.0 255.255.255.0
  default-router 172.25.1.1
  ip domain name admin.mk
  username admin secret 4 7TEv36OhZO2tXXvfDMCwE/./LwmPvPBPEms.8MpE6TQ
  interface Embedded-Service-Engine0/0
  no ip address
  shutdown
  interface GigabitEthernet0/0
  ip address 192.168.1.1 255.255.255.252
  duplex auto
  speed auto
  interface GigabitEthernet0/1
  ip address 172.25.1.1 255.255.255.0
  duplex auto
  speed auto
  router eigrp 1
  network 172.25.1.0 0.0.0.255
  network 192.168.1.0 0.0.0.3
  redistribute static
  passive-interface GigabitEthernet0/1
  eigrp router-id 2.2.2.2
  ip forward-protocol nd
  no ip http server
  no ip http secure-server
  ip route 172.16.0.0 255.255.255.0 192.168.1.2
  scheduler allocate 20000 1000
  end

  R2
  hostname R2
  ip dhcp excluded-address 172.16.0.1 172.16.0.10
  ip dhcp pool R2LAN
  network 172.16.0.0 255.255.255.0
  default-router 172.16.0.1
  ip domain name admin.mk
  username admin secret 4 7TEv36OhZO2tXXvfDMCwE/./LwmPvPBPEms.8MpE6TQ
  interface Embedded-Service-Engine0/0
  no ip address
  shutdown
  interface GigabitEthernet0/0
  ip address 192.168.1.2 255.255.255.252
  duplex auto
  speed auto
  interface GigabitEthernet0/1
  ip address 172.16.0.1 255.255.255.0
  duplex auto
  speed auto
  router eigrp 1
  network 172.16.0.0 0.0.0.255
  network 192.168.1.0 0.0.0.3
  passive-interface GigabitEthernet0/1
  eigrp router-id 1.1.1.1
  ip forward-protocol nd
  no ip http server
  no ip http secure-server
  ip route 172.25.1.0 255.255.255.0 192.168.1.1
  scheduler allocate 20000 1000
   
 2. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  116
  127
  22 Септември 2008
  sh ip route од двата да пратиш?
  И што функција ќе има EIGRP кога веќе имаш статички ставено на двата рутери за мрежите позади другиот?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. philldm

  philldm
  Intern

  17
  4
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  Па со статичките пробував да не ќе го реши проблемот, иако нелогично, ама не го реши. Ги тргнав, еве аутпут.

  R1

  172.16.0.0/16 is variably subnetted, 2 subnets, 2 masks
  C 172.16.0.0/24 is directly connected, GigabitEthernet0/1
  L 172.16.0.1/32 is directly connected, GigabitEthernet0/1
  172.25.0.0/24 is subnetted, 1 subnets
  D 172.25.1.0 [110/2] via 192.168.1.1, 00:05:45, GigabitEthernet0/0
  192.168.1.0/24 is variably subnetted, 2 subnets, 2 masks
  C 192.168.1.0/30 is directly connected, GigabitEthernet0/0
  L 192.168.1.2/32 is directly connected, GigabitEthernet0/0

  R2
  172.16.0.0/24 is subnetted, 1 subnets
  D 172.16.0.0 [110/2] via 192.168.1.2, 00:04:41, GigabitEthernet0/0
  172.25.0.0/16 is variably subnetted, 2 subnets, 2 masks
  C 172.25.1.0/24 is directly connected, GigabitEthernet0/1
  L 172.25.1.1/32 is directly connected, GigabitEthernet0/1
  192.168.1.0/24 is variably subnetted, 2 subnets, 2 masks
  C 192.168.1.0/30 is directly connected, GigabitEthernet0/0
  L 192.168.1.1/32 is directly connected, GigabitEthernet0/0

   
 4. philldm

  philldm
  Intern

  17
  4
  29 Јануари 2018
  Машко
  Сервисер
  ,,No au" го реши проблемот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  116
  127
  22 Септември 2008
  no auto-summary
   
  На philldm му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...