• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cisco IOS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
138
188
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Asus Strix GTX 1060-6GB
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Здраво

Некое време покушавам на нет да најдам Cisco IOS image од различни рутери и свичеви (различни верзии на Cisco IOS). Ми требаат за надградба на моето знаење. Ги користам со GNS3 VMware за виртуализација. Нешто и веќе имам од порано ама би било супер ако можат да се најдат и поновите верзии на IOS. Па доколку некој има и сака да ми ги даде (частам многу пива :D , може да се договориме и за разумна парична надохнада) или пак знае каде може да најдам на нет нека предложи. Секаква солуција е добродојдена.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,096
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Истечен ми е сертификатот и со тоа FTP акаунтот, инаку ги имаш на пајрт беј GNS3 + ИОС комплет. Или пиши за точно кој уред ти треба да видам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
138
188
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Asus Strix GTX 1060-6GB
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Не ти брка работа Packet Tracer од Cisco?
Па до одреден момент ми вршеше работа ама сега веќе не. Ги нема сите команди и е ограничен, а со виртуализација работиш скоро како со вистински рутери и свичеви и можеш точно одредени мрежни конекции да ги рплицираш. Со точен модел на рутер, свич, конекција... и итн и плус може да коистам Wireshark.
Мислењето е автоматски споено:

Истечен ми е сертификатот и со тоа FTP акаунтот, инаку ги имаш на пајрт беј GNS3 + ИОС комплет. Или пиши за точно кој уред ти треба да видам.
Ти благодарам за понудената помош ама членот @lumixoid веќе ми помогна да го најдам тоа што ми треба и завршив работа благодарение на него.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,923
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно